ارتودنسی دندان پوسیده از دغدغه های افراد برای انجام درمان است. همانطور که می دانیم در طی جلسه مشاوره دهان و دندان فرد معاینه شده و به طور دقیق مورد ارزیابی قرار می گیرد. در این جلسه پوسیدگی ها تشخیص داده شده و قبل از شروع درمان ارتودنسی رفع می شوند. چون همه کسانی که اقدام به ارتودنسی می کنند اغلب با مشکل دندان های پوسیده درگیر هستند.

ارتودنسی دندان پوسیده از جمله موضوعاتی است که در خصوص آن تحقیقات گسترده ای انجام شده است. با انجام ارتودنسی نیز فرد می تواند در معرض خطر پوسیدگی قرار گیرد. اما با انجام برخی از اقدامات می توان مانع از ابتلا به پوسیدگی دندان در زمان ارتودنسی شد و خطر آن را تا حد چشمگیری به حداقل رساند. در این مقاله قصد داریم در خصوص ارتودنسی دندان پوسیده صحبت کرده و اطلاعات مفیدی در این زمینه ارائه کنیم.

 

ارتودنسی دندان پوسیده چیست؟

دندان های به هم ریخته و شلوغ رعایت بهداشت را با مشکل مواجه ساخته و از اینرو فرد دچار پوسیدگی می شود. اگر ارتودنسی نیاز به کشیدن دندان داشته باشد، دندان های پوسیده کشیده شده و نیازی به ترمیم آن ها وجود نخواهد داشت. امروزه ارتودنتیست ها سعی شان بر اینست که هیچ دندانی را نکشند اما اگر کشیدن دندان لازم باشد، دندان های پوسیده در اولویت هستند.

التهاب لثه نیز یکی از عوامل ایجاد پوسیدگی دندان محسوب می شود. این امر سبب می شود که دیگر همچون گذشته نتواند با باکتری ها مبارزه کند. به علاوه گیر کردن مواد غذایی در لابلای براکت ها می تواند مینای دندان را تضعیف کرده و شرایط را برای از بین بردن باکتری ها دشوار کند. همه این فاکتورهای خطر می توانند دست به دست یکدیگر داده و ریسک پوسیدگی را افزایش دهند.

ارتودنسی دندان پوسیده

علائم و نشانه های پوسیدگی دندان ها

پوسیده شدن دندان ها دارای علائم و نشانه هایی است و به سادگی می توان آن ها را تشخیص داد. اما برخی از آن ها نیز به مرور زمان مشخص می شوند. برخی از علائم عبارتند از:

 • حساسیت دندان ها به علت تحلیل مینای دندان
 • وجود لکه های سیاه، قهوه ای و تیره رنگ
 • بوی بد دهان
 • احساس مزه نامطبوع در دهان
 • وجود سوراخ در دندان
 • التهاب لثه
 • عفونت لثه
 • درد دندان

 

راهکارهایی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان در طی ارتودنسی

امروزه ارتودنسی یکی از روش های درمان برای رفع مشکلات فک و دندان است. افراد زیادی مبتلا به این ناهنجاری ها بوده و بناچار مجبور به استفاده از این درمان هستند. اغلب آن ها به مشکلاتی همچون تغییر رنگ دندان، پوسیدگی و وجود لکه روی دندان دچار هستند. دستگاه ارتودنسی نیز می تواند فرد را مستعد این مشکل کند. در زمان استفاده از درمان می توان با توجه به برخی نکات ساده مانع از پوسیدگی دندان شد:

 • یکی از مهم ترین نکات اینست که از عدم تجمع باکتری بر روی براکت ها اطمینان حاصل شود. با قرار گرفتن باکتری روی دندان، از دسترس خارج شده و قابل کنترل نخواهند بود. از اینرو باید همه خرابی های دندان ترمیم شوند. همچنین لازم است دندان ها به طور حرفه ای شستشو داده شده و جرم گیری شوند. بدین وسیله میزان پوسیدگی دندان به حداقل خواهد رسید.
 • استفاده از نخ دندان در این دوران کارساز نیست؛ از اینرو عدم استفاده از نخ دندان می تواند فرد را مستعد پوسیدگی کند. مسواک بین دندانی بهترین راه حل برای رفع این مشکل است. با استفاده از این مسواک می توان بین دندان ها و دستگاه ارتودنسی را تمیز کرد. این مسواک می تواند بر خلاف نخ دندان به همه نقاط دسترسی داشته باشد. مواد غذایی به جا مانده را از لابلای دندان ها و براکت ها خارج کرده و تمیز کند. از اینرو مانع از پوسیدگی دندان ها شده و از وقوع آن جلوگیری می کند.
 • استفاده از دهانشویه یکی دیگر از نکات مهم برای پیشگیری از مشکلات احتمالی است. دهانشویه با دسترسی به همه نواحی دهان و دندان، براکت، سیم ارتودنسی و … می تواند مانع از هر گونه پوسیدگی شود.
 • پرهیز از خوردن برخی غذاها که متخصص ارتودنسی ممنوع کرده است راهکار دیگری به شمار می آید. در طی دوره درمان لیستی از غذاهای ممنوعه در اختیار بیمار قرار می گیرد. غذاهای سفت همچون آجیل و تنقلات و چسبناک همانند شکلات و گز سبب آسیب به دندان، براکت و سیم ارتودنسی می شوند. همکاری بیمار در دوران ارتودنسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و نقش مهمی در موفقیت نتیجه درمان دارد. فرد باید در این زمان از دستورالعمل ها و توصیه های ارتودنتیست تبعیت کند. با رعایت کردن دستورات متخصص ارتودنسی نه تنها از پوسیدگی دندان ها پیشگیری شده بلکه سلامت براکت ها و دستگاه ارتودنسی نیز تضمین می شود. در صورت شکستگی براکت ها در روند درمان وقفه ایجاد شده و طول دوره درمان طولانی تر می شود.
 • نوشیدن آب فراوان
 • مراجعات منظم

ارتودنسی و پوسیدگی دندان

همانطور که گفته شد یکی از اقدامات لازم پیش از انجام ارتودنسی، ترمیم هر گونه پوسیدگی است. با رفع پوسیدگی ها می توان بلافاصله درمان را شروع کرد. با توجه به اینکه طول دوره درمان در ارتودنسی زیاد است از اینرو دندان ها می توانند در این دوران نیز دچار پوسیدگی شوند. بنابراین توصیه بر اینست که بعد از رفع هر گونه پوسیدگی در دهان و انجام ارتودنسی مانع از ایجاد دوباره پوسیدگی شد.

ارتودنسی دندان پوسیده

ارتودنسی دندان پوسیده

ترمیم و پرکردن دندان پوسیده بهتر است در سریعترین زمان ممکن انجام شود. هر چه برای ترمیم دندان دیرتر اقدام شود، قطعاً باید هزینه بیشتری برای آن پرداخت. شاید کشیدن دندان بنظر راه کم هزینه ای به نظر برسد، اما پر کردن فضای خالی دندان هزینه گزافی را به دنبال خواهد داشت.

وجود لکه های سفید روی دندان علاوه بر ظاهر نازیبا، منجر به بروز پوسیدگی خواهد شد. یکی از راهها برای جلوگیری از بروز این لکه ها، از بین بردن پلاک میکروبی است.

به طور کلی ترمیم و پرکردگی دندان به معنای کنترل عفونت است. پوسیدگی خود نوعی عفونت دندان محسوب می شود. از اینرو دندان پوسیده را نمی توان ارتودنسی کرد و باید پوسیدگی دندان قبل از شروع درمان انجام شود.

همچنین ایجاد پوسیدگی دندان در طی ارتودنسی، سبب تأخیر در روند درمان شده و مدت زمان درمان را طولانی تر می کند. به همین دلیل، افرادی که تحت این درمان قرار می گیرند باید بیش از پیش به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت داده و آن را به دقت رعایت کنند.

بیشتر بخوانید: