حلقه ارتودنسی که بند ارتودنسی یا نوار دندان آسیاب نیز نامیده می‌شود به‌صورت کامل دور دندان‌های پشتی قرار می‌گیرد. این حلقه موجب ثابت نگه‌داشتن بریس ها در محل خود شده و مانع از آسیب‌دیدگی دندان و شل شدن بریس ها می‌شود.

حلقه یا بند ارتودنسی مانند کمربند به دور دندان آسیاب بزرگ قرارگرفته و نگین براکت به آن وصل می‌شود. گاهی اوقات این حلقه دارای قطعه‌ای به شکل لوله است که ضمایم به آن متصل می‌شود.

حلقه ارتودنسی از تجهیزات ارتودنسی است که در ارتودنسی دندان‌های عقبی مورداستفاده قرار می‌گیرد. برخی مواقع متخصص ارتودنسی تشخیص می‌دهد که از بند ارتودنسی به‌جای براکت استفاده شود.

حلقه ارتودنسی

این حلقه‌ها برای همه افراد استفاده نمی‌شوند. جنس این حلقه‌ها اغلب از استیل ضدزنگ بوده و به‌جای براکت، روی دندان نصب‌شده و دورتادور دندان را می‌پوشانند. حلقه یا بند ارتودنسی در مقایسه با براکت محکم‌تر و باقدرت بیشتر به دندان می‌چسبد. نوع سرامیکی و پلاستیکی آن‌ها نیز وجود دارد. این حلقه‌ها شفاف بوده و زیاد به چشم نمی‌آیند. کارکرد حلقه‌های پلاستیکی و سرامیکی نیز به‌اندازه حلقه‌های استیل است. برای ثابت نگه‌داشتن حلقه‌های پلاستیکی لازم است از سیمان دندانپزشکی استفاده شود.

از عمده مشکلات موجود در درمان ارتودنسی می‌توان به جدا شدن براکت ها از روی دندان اشاره کرد. ازآنجاکه در هنگام غذا خوردن، نیروی بیشتری بر دندان‌های عقب اعمال می‌شود، اغلب اوقات این اتفاق برای آن‌ها رخ می‌دهد. متخصص ارتودنسی در ابتدا برای رفع این مشکل، اقدام به چسباندن براکت می‌کند.

اما اگر این اتفاق چند بار تکرار شده و براکت ها مکرراً از دندان جدا شوند، از حلقه یا بند ارتودنسی استفاده می شود. این حلقه‌های فلزی چون همه دندان را پوشش می‌دهند، قادرند نیروی اعمال‌شده در اثر جویدن غذا را به‌خوبی تحمل کرده و دوام و طول عمر آن‌ها نیز بیشتر است.

حلقه ارتودنسی مناسب چه افرادی است

عموماً برای کسانی که بین دندان‌هایشان فاصله زیادی وجود دارد و افرادی که دندان‌هایشان روی‌هم قرار نمی‌گیرد مناسب است. وجود این حلقه‌ها برای تراز کردن دندان‌ها لازم و ضروری است. درواقع می‌توان گفت که این حلقه‌ها برای کسانی که احتیاج به اصلاح گسترده دارند، توصیه می‌شود و شاید لازم باشد که دو یا چند باند یا حلقه مورداستفاده قرار گیرد.

حلقه ارتودنسی

همچنین کاربرد این حلقه‌ها برای کودکان ایده آل است چون دندان‌های آن‌ها کاملاً رشد نکرده است بنابراین می‌توانند پروسه درمان را بهتر کنند.

مشخصات حلقه‌های ارتودنسی

ازآنجاکه این حلقه‌ها بسیار محکم بوده و کمتر سست می‌شوند، استفاده از آن‌ها موجب پیشرفت سریع‌تر درمان ارتودنسی می‌گردد. همچنین به کمک آن‌ها اصلاح و صاف کردن دندان‌ها نیز بهتر صورت می‌گیرد. اغلب افراد حلقه‌های ارتودنسی سرامیکی یا پلاستیکی را می‌پسندند؛ اما لازم به ذکر است این حلقه‌ها مناسب افرادی که نیازمند اصلاحات اساسی هستند، نیست.
آن‌ها ملزم به استفاده از حلقه‌های ارتودنسی استیل هستند. در ضمن ضخامت حلقه‌های سرامیکی و پلاستیکی از حلقه‌های فلزی بیشتر بوده و بیشتر لکه می‌گیرند. البته ناگفته نماند مواردی از حساسیت افراد نسبت به حلقه‌های پلاستیکی و سرامیکی مشاهده‌شده است.

حلقه ارتودنسی و پوسیدگی دندان‌ها

ممکن است خرده‌های غذا در لابه‌لای دندان‌ها گیرکرده و موجب پوسیدگی دندان شود. به همین خاطر باید بهداشت دهان و دندان را به‌خوبی رعایت کرد. هرچند که خطر پوسیدگی دندان همچنان بالاست؛ پس باید بعد از هر وعده‌غذا مسواک زد و از نخ دندان استفاده کرد.

یکی از مشکلات معمول و متداول حلقه‌های ارتودنسی، شل شدن آن‌هاست. چون این حلقه‌ها روی دندان آسیاب قرار می‌گیرند فشار زیادی به آن‌ها وارد می‌شود. این امر سبب شل شدن آن‌ها می‌گردد. برای رفع این مشکل و سفت کردن آن‌ها باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد.

حلقه ارتودنسی

معیارهای انتخاب حلقه ارتودنسی مناسب

– آسان بودن جاگذاری حلقه ارتودنسی

– خاصیت ارتجاعی

– مطابقت حلقه ارتودنسی بافرم فک و دندان

نحوه قرارگیری حلقه ارتودنسی

ازآنجاکه حلقه فلزی می‌بایست دورتادور دندان قرار گیرد، در ابتدا مشخص می‌شود که کدام دندان به این حلقه نیاز دارد سپس اطراف آن دندان، جداکننده گذاشته می‌شود. جداکننده سبب می‌گردد تا فضای کافی بین دندان موردنظر و دندان‌های دیگر به وجود آید. بعدازاینکه فضای کافی ایجاد شد، جداکننده برداشته‌شده و بند یا حلقه مناسب به روی دندان قرار می‌گیرد. باید خاطرنشان کرد که قسمت داخلی حلقه ارتودنسی باید با مواد مخصوصی بنام سمان پوشانده شود. در آخر حلقه ارتودنسی روی دندان و قالب ارتودنسی محکم شده و ثابت می‌شود. اگر حلقه محکم نشود به‌راحتی از روی دندان خارج می‌شود. یکی از راه‌های ثابت کردن حلقه ارتودنسی استفاده از موم است. در هنگام اتصال موم با حلقه باید نهایت احتیاط را به عمل آورد. اگر این کار درست انجام نشود، هنگام قالب‌گیری، حلقه دندان به حرکت درخواهد آمد. بندها یا حلقه‌های ارتودنسی با چسب مخصوص به دندان متصل شده و تا پایان دوره درمان در محل خود باقی می‌مانند.

تمیز کردن حلقه‌های ارتودنسی

برای پیشگیری از لکه شدن حلقه‌های ارتودنسی باید از مصرف قهوه، سس و … اجتناب ورزید و هرگز نباید از خمیردندان برای تمیز کردن آن‌ها استفاده نمود.

مراقبت از دندان و حلقه ارتودنسی

برای پیشگیری از شل شدن، ترک خوردن و کنده شدن چسب‌های سمان که منجر به شل شدن حلقه ارتودنسی می‌شود باید موارد زیر را رعایت نمود:
– اجتناب از گاز زدن خوراکی‌های سفت و جویدن چیزهایی مثل یخ، بال مرغ، آب‌نبات و …

– نخوردن چیزهای چسبناک مثل سوهان، آب‌نبات و …

– خودداری از لقمه‌های بزرگ و عدم جویدن سریع غذا

– استفاده از دهان‌شویه‌های ضدعفونی‌کننده

– استفاده از واتر فلاسر می‌تواند به خارج ساختن مواد غذایی گیرکرده در لای دندان‌ها کمک کند.

اگر فرد مبتلابه دندان‌قروچه باشد، دندان‌قروچه فشار مضاعفی بر دندان‌ها وارد آورده و بندهای ارتودنسی را سست می‌کند. به همین منظور باید از گارد دهان استفاده شود تا مانع از وارد آمدن فشار به دندان‌ها گردد.