آیا ارتودنسی بنفش مناسب من می باشد ؟

انتخاب ارتودنسی رنگی دندان می‌تواند هم جالب و هم نگران کننده باشد. جالب از این جهت که شخص می‌تواند با میل و سلیقه خودش رنگ دستگاه های ارتودنسی دندان را انتخاب نماید و نگران کننده از این جهت که فرآیند انتخاب نوع رنگ در ارتودنسی می‌تواند فرد را دچار دودلی و استرس نماید. زیرا درمان ارتونسی دندان اغلب طولانی مدت است و احتمال دارد بیمار از انتخاب خودش پشیمان شود. آنچه در این مقاله مطالعه می کنید یک راهنمای جامع و کامل درباره انتخاب رنگ ارتودنسی برای متقاضیان بوده و در مورد ارتودنسی بنفش نیز صحبت شده است.

 

منظور از ارتودنسی رنگی چیست؟

معمولا همه ی دستگاه های ارتودنسی دندان به عنوان جزئی از وسایل دندانپزشکی، درخشنده و شفاف هستند و رنگ ندارند. در ارتودنسی دندان، دایره های ریزی به نام اورینگ وجود دارد که مانند حرف  oانگلیسی هستند و از رنگ های متفاوت برخوردار هستند. دستگاه های دارای این اورینگ های رنگی را به ارتودنسی رنگی می شناسند.

ارتودنسی بنفش

انتخاب رنگ ارتودنسی

انتخاب رنگ جهت انجام ارتودنسی بسیار مهم و حائز اهمیت است. به همین دلیل می بایست از انتخاب رنگ هایی که سبب می شوند دندان هایتان زرد و سیاه به نظر برسد و یا درطی زمان رنگ آن ها تغییر کند، دوری کنید. همان گونه که بیان شد ارتودنسی رنگی به اورینگ یا دایره رنگی ریزی اشاره دارد که به دور براکت های ارتودنسی پیچیده می شوند. این دایره های رنگی عموما برای کودکان و نوجوان ها در نظر گرفته شده است تا فرایند ارتودنسی برای آنان جذاب تر و هیجانی باشد. اگر تمایل به انتخاب رنگ برای براکت، سیم و بند ارتودنسی دارید، توصیه می شود از یک رنگ به تنهایی استفاده نکنید و تا حدالامکان از چند رنگ که هماهنگی و تناسب بیشتری با یکدیگر دارند در ارتودنسی دندان استفاده کنید. از جمله این رنگ ها به شرح زیر است.

  • رنگ درخشنده برای بند ارتودنسی

اگر از رنگ های شفاف و درخشنده در رنگ بند ها استفاده شود، در طی دوران انجام ارتودنسی دندان، رنگ آن ها تغییر می کند و به دلیل گیر کردن باقی مانده مواد غذایی در اطراف آن، باعث می شود بزرگ تر و برجسته تر از حد واقعی به نظر برسند.

  • رنگ سفید برای براکت (ارتودنسی رنگ سفید)

براکت هایی که سفید رنگ هستند، باعث می می شوند رنگ دندان ها زرد تر به نظر برسد و به نسبت سایر رنگ ها، زودتر تغییر رنگ می دهند.

  • مشکی برای براکت

استفاده از رنگ مشکی این فکر را در ذهن دیگران تداعی می کند که دندان های شما کثیف و پوسیده است.

  • سبز و قهوه ای برای براکت

با توجه به رسوب ذرات مواد غذایی در بریس ها، استفاده از این رنگ ها آن ها را برجسته تر و بزرگ تر می کند و باعث می شود که دندان ها کثیف و چندش آور به چشم بیایند.

چگونه بهترین رنگ ارتودنسی را انتخاب کنم؟

دلایل متفاوتی برای انتخاب ارتودنسی رنگی وجود دارد. به یاد داشته باشید که می توان از چند رنگ متفاوت برای دستگاه های ارتودنسی استفاده کرد و در این زمینه محدودیتی وجود ندارد. شایان ذکر است که استفاده از رنگ های متفاوت در ارتودنسی رنگی به نظر متخصص ارتودنسی شما هم ارتباط دارد؛ زیرا احتمال دارد از هر رنگی برای ارتودنسی تان استفاده نکند. اگر قصد استفاده از دستگاه های ارتودنسی رنگی را دارید ما چند روش را به شما پیشنهاد می دهیم که بهترین ترکیب رنگ، مناسب با سلیقه خودتان را انتخاب کنید.

انتخاب رنگ ارتودنسی متناسب باچهره و صورت

احتمال دارد ایده آل ترین رنگ برای انتخاب براکت ها، رنگ چشمتان باشد. برای مثال ممکن است شما ترجیح بدهید رنگ ارتودنسی دندان هایتان با رنگ چشم ها یا رنگ مو و یا حتی رنگ پوست تان  هماهنگ باشد. برای افرادی که دارای پوست و موی تیره و برنزه هستند، رنگ های الماسی مانند فیروزه ای، سبز زمردی، بنفش، آبی به رنگ دریا، نارنجی یا صورتی رنگ های فوق العاده زیبا برای بریس ها هستند. برای افرادی که پوست سفید و موهای روشن تری دارند، رنگ های صورتی، آبی روشن، آبی دریایی روشن، بنفش، قرمز تیره، برنزی و یا سبز پررنگ انتخاب های مناسب تری است.

ارتودنسی بنفش

تعرفه های ارتودنسی بنفش

تعرفه ارتودنسی بنفش مانند سایر ارتودنسی ها به عوامل مختلف و متعددی بستگی دارد که از جمله این عوامل می توان به سن بیمار، میزان مشکل، نوع مشکل و نوع بریس های استفاده شده اشاره کرد. که از اساسی ترین و اصلی ترین موارد در کاهش و یا افزایش قیمت ارتودنسی بنفش است.

شیوه های مراقبت دندان در زمان ارتودنسی دندان

محافظت ها و مراقبت های بعد از درمان ارتودنسی رنگی مانند انواع روش های ارتودنسی است و باید به صورت کامل بهداشت دهان و دندان در طول مدت درمان ارتودنسی رعایت شود. عدم رعایت بهداشت دندان، باعث عفونت های لثه، فرسودگی و پوسیدگی دندان ها با توجه به رنگی بودن ارتودنسی می شود و امکان تغییر رنگ ارتودنسی وجود دارد و می تواند چهره ناخوشایندی در دهان و دندان فرد ایجاد کند. از جمله این موارد که می تواند روند درمان ارتودنسی بنفش و رنگی را بهبود ببخشد به شرح زیر است:

  • مسواک زدن در روز به مدت سه بار
  • استفاده از مسواک های ویژه ارتودنسی رنگی
  • نخ دندان پس از مسواک زدن به مدت سه بار در روز
  • استفاده از دهانشو های مختلف برای تقویت استحکام دندان ها
  • شستشوی با فشار بالا در دهان برای بیرون آوردن باقی مواد غذایی
  • مراجعه به متخصص دندان هر چند ماه یکبار برای چکاپ دندان ها

به این نکته باید توجه کرد که ارتودنسی های رنگی با توجه به این که زیبایی بسیاری در دندان ها بیمار ایجاد می کنند، اما از سوی باید در حفظ، نگهداری و عدم تغییر رنگ آن ها کوشا باشید.

بیشتر بخوانید :