ارتودنسی دندان ژله ای یکی از راه‌های حل مشکلات و ناهنجاری‌های گزش و دندان است.این ارتودنسی هم به عنوان یکی از روش های ارتودنسی به درمان مشکلات ظاهری دندان‌ها می‌پردازد. ارتودنسی دندان شامل روش‌های مختلفی است که در این مقاله به ارتودنسی دندان ژله‌ای می‌پردازیم.

ارتودنسی دندان ژله‌ای چیست

ارتودنسی دندان ژله ای یکی از راهکارهای برطرف کردن مشکلات دندانی به روش نوین پزشکی است. در واقع در ارتودنسی دندان ژله‌ای به جای استفاده از سیم‌های فلزی که بر روی دندان نصب می‌شوند، از یک قالب ژله‌ای مطابق با دندان‌ها استفاده می‌شود.

ارتودنسی دندان ژله ای-2

 

ارتودنسی دندان ژله ای چگونه کار می‌کند

ارتودنسی دندان ژله‌ای در واقع تراز کننده‌های پلاستیکی شفافی می‌باشند که قابل انعطاف هستند و نازک هستند؛ اما مقاومت بالایی دارند و روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. این ارتودنسی متحرک است و شما می‌توانید خودتان آن را از روی دندانتان بردارید. در واقع ارتودنسی ژله‌ای توسط عکس برداری و یک برنامه سه بعدی ساخته می‌شود. این ارتودنسی به دلیل شیشه ‌ای و شفاف بودنش دارای طرفداران بسیاری است. به دلیل اینکه در حین درمان چیزی روی دندان دیده نمی‌شود و هر کسی که با شما صحبت کند، متوجه نمی‌شود که شما در حال درمان با روش درمانی ارتودنسی دندان هستید.

نکات مثبت و منفی ارتودنسی دندان ژله‌ای

ارتودنسی دندان ژله‌ای مانند تمام درمان‌های موجود در دندانپزشکی دارای مزایا و معایب مربوط به خودش است. مزایای این ارتودنسی عبارت اند از:

 1. شما می‌توانید این ارتودنسی را قبل و بعد از شروع درمان با گرفتن تصویر سه بعدی از دندان‌ها و استفاده از نرم افزار مربوطه طول درمان خودتان را مشاهده کنید و ببینید که پس از به پایان رسیدن درمان، دندان شما به چه شکل در می‌آید.
 2. امکان ساخت و برنامه ریزی با نرم افزار رایانه‌ای که امکان دقت بسیار بالا را در تولید این ارتودنسی فراهم می‌کند و یک برنامه دقیق با زمان بندی مناسب می‌دهد.
 3. این تراز کننده‌ها از پلاستیک نرم و انعطاف پذیر ساخته شده‌اند و بسیار راحت هستند.
 4. هیچ به راکت و سیمی وجود ندارد که بتواند لب‌ها و گونه‌های شما را آزار دهد، زخم کند و یا تحریک کند و همچنین نیاز ندارید که در هنگام ورزش کردن آن را از دهانتان خارج کنید.
 5. این ارتودنسی‌ها قابل جابجایی هستند و این ویژگی مزیت بسیاری برای بیماران است. به این دلیل که می‌توانید هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن آن را از دندانتان خارج کنید و پس از آن دوباره بر جای خود قرار دهید.
 6. تمیز کردن دندان‌ها سخت نمی‌شود و مانند روزهای عادی به راحتی می‌توانید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید.
 7. این تراز کننده‌ها عملا قابل مشاهده نیستند که باعث شده است که طرفداران بسیاری را به خود جلب کند و تمام افراد یعنی هم بزرگسالان و هم نوجوانان می‌توانند از این روش درمانی استفاده کنند.

معایب ارتودنسی دندان ژله‌ای

مسلما این ارتودنسی مزایای بسیار زیادی نسبت به معایبش دارد؛ اما ما شما را با معایب آن هم آشنا می‌کنیم.

 • این ارتودنسی فقط در موارد خفیف مشکل دندانی می‌تواند درمان را انجام دهد و افرادی که مشکلات شدید دندانی دارند، نمی‌توانند این ارتودنسی را دریافت کنند.
 • برای رسیدن به حداکثر نتیجه ممکن باید حداقل ۲۲ ساعت در طول روز این ارتودنسی‌ها روی دندان شما باقی بمانند و فقط هنگام خوردن و آشامیدن و همچنین تمیز کردن دندان‌ها می‌توانید آن را از داخل دهانتان دربیاورید.
 • برای افرادی که تمیز کردن دهان و دندان نشان مرتب نیست و یا به تعویق می افتد، درمان مناسبی نیست.
 • باید رژیم‌های خاص غذایی را رعایت کنید تا از بین رفتن، پوسیدگی و یا خراب شدن این ارتودنسی جلوگیری کنید.
 • چند هفته یک‌بار باید کل ارتودنسی دندان ژله‌ای را تعویض کنید.

آیا هر فردی می‌تواند از ارتودنسی دندان ژله‌ای استفاده کند

درحالی که این ارتودنسی یکی از موارد عالی و جدیدترین و به روز ترین روش درمان ارتودنسی است؛ اما هر کسی نمی‌تواند از این نوع درمان برای حل مشکلات دندانی‌اش استفاده کند. به این دلیل که نوع ارتودنسی افراد نسبت به مشکلات و شدت هنجاری ناهنجاری دندانشان مشخص می‌شود و این مشخص شدن را فقط پزشک ارتودنتیست می‌تواند تعیین کند. همانطور که قبلا هم گفته شد، این ارتودنسی‌ها نمی‌توانند موارد شدید را برطرف کنند و فقط موارد خفیف تا متوسط را می‌توانند درمان کنند. اگر شما علاقه مند هستید که بدانید آیا می‌توانید از درمان ارتودنسی دندان ژله‌ای برای حل مشکلات دندانتان استفاده کنید یا خیر، باید یک مشاوره با پزشک ارتودنتیست با تجربه داشته باشید تا دندان‌های شما را بررسی کرده و با عکس برداری متوجه شود که آیا شما می‌توانید از این روش درمانی برای حل مشکلات دندانتان استفاده کنید و یا باید روش جایگزینی را برایتان انتخاب کنند.

روند نصب ارتودنسی دندان ژله‌ای

ارتودنسی دندان ژله‌ای نام دیگر ارتودنسی نامرئی، بی رنگ، شفاف یا اینویزیلاین است. پس از اینکه شما با پزشکتان مشاوره کردید و متوجه شدید که می‌توانید از این نوع درمان برای حل مشکلات و ناهنجاری‌های دندانتان استفاده کنید، پزشک ارتودنتیست شما با استفاده از یک برنامه سه بعدی مخصوص ساخت این ارتودنسی‌ها با استفاده از تصویر دهان شما سفارش ارتودنسی شما را می‌دهد.

این ارتودنسی در لابراتوارهای مخصوص ساخته می‌شود. پس از آماده شدن ارتودنسی را بر روی دندان‌هایتان قرار می‌دهد. نکته‌ای که باید بدانید این است که این ارتودنسی کاملا سفارشی بوده و هزینه آن نسبت به درمان‌های دیگر ارتودنسی بالاتر است.

همچنین شما باید بدانید که مراقبت‌هایی را باید در حین استفاده از این ارتودنسی انجام دهید که عبارت‌اند از:

 • از خوردن نوشیدنی و غذاهای خیلی گرم یا خیلی سرد خودداری کنید.
 • از خوردن یا نوشیدن مواد غذایی رنگی یا نوشیدنی‌های رنگی خودداری کنید.
 • از شکستن آجیل خودداری کنید.
 • از خوردن غذاهای سفت و سخت مانند ته دیگ، ذرن و غیره اجتناب کنید.
 • بهداشت دهان و دندان خود را به طور مرتب رعایت کنید.
 • در طول روز حداقل ۲۲ ساعت آن را روی دندانتان قرار دهید.