ارتودنسی شاخه‌ای از دندانپزشکی است که دندان‌ها و فک‌ هایی را که در جای نامناسبی قرار می‌گیرند اصلاح می‌کند. مرتب کردن دندان‌ها راه حل‌هایی دارد که یکی از بهترین روش‌ها انجام ارتودنسی است. ارتودنسی دندان مشکلاتی مانند وجود فاصله بین دندان‌ها، دندان‌های دو ردیفی، دندان‌های به هم ریخته و… را اصلاح می‌کند.در این مقاله سعی داریم تا مضرات ارتودنسی و فواید آن را بررسی کنیم.

در صورتی که مشکلات فرد جدی باشد، باید حتما برای اصلاح دندان‌های خود اقدام کند، در غیر این صورت آسیب‌های جدی برای او به وجود می‌آید. یکی از راه‌های تشویق و ترغیب افراد به‌ویژه کودکان و نوجوانان برای استفاده کردن از ارتودنسی، ارتودنسی‌های رنگی است. در واقع بریس های ارتودنسی همیشه به رنگ خاکستری نیستند؛ بلکه می‌توانند رنگ‌های مختلفی داشته باشند؛ مانند ارتودنسی سبز، ارتودنسی چند رنگ، ارتودنسی سفید و…

روش انجام ارتودنسی

ارتودنسی متحرک و ثابت که هر دو به تغییر وضعیت دندان‌ها و فکین کمک می‌کنند. دستگاه ارتودنسی به آرامی فشاری بر دندان‌ها و فک وارد می‌کند که به مرور زمان تغییر دلخواه را ایجاد می‌نماید. شدت بدشکلی دندان‌ ها و سن و خصوصیات فیزیولوژیک بیمار مشخص می‌کند که کدام نوع ارتودنسی برای درمان انتخاب شود. این متخصص ارتودنسی است که در هر مرحله با معاینه وضعیت بیمار روش درمان با ارتودنسی را تعیین و اجرا می‌کند.

 

مضرات ارتودنسی-2

 

عوارض ارتودنسی

ارتودنسی به خودی خود معایبی ندارد، ولی اغلب مشکلات آن زمانی اتفاق می‌افتد که فرد به توصیه‌های پزشکی عمل نکند و در رعایت بهداشت دهان و دندان خود کوتاهی کند. درمان ارتودنسی از جمله درمان‌هایی است که با هدف زیبایی، کارآمدی دندان‌ها و پیشگیری از پوسیدگی و تحلیل لثه صورت می‌پذیرد. اگرچه این درمان فواید چشمگیری را به دنبال خواهد داشت، اما در صورت عدم مراقبت مناسب توسط فرد، مشکلاتی گریبان گیر وی خواهد شد.

 

اجزا و کارکرد دستگاه ارتودنسی رنگی

کش ارتودنسی از اجزا مهم دستگاه ارتودنسی است و اتصال آن در ارتودنسی یکی از مراحل مهم بشمار می‌آید. از عمده مواردی که سبب ظاهر زیبای دندان پس از انجام ارتودنسی می‌شود، رنگ ارتودنسی است. کش ارتودنسی به همراه بریس بر روی دندان نصب شده و موجب حرکت دندان‌ها به سمت موقعیت درست می‌شود. به کش های کوچکی که دور پره‌های براکت بسته شده و سیم ارتودنسی را داخل شکاف به راکت نگاه می‌دارد، اورینگ ارتودنسی گفته می‌شود.

 

مضرات ارتودنسی-3

 

هدف از کاربرد کش ارتودنسی

هدف استفاده از کش در ارتودنسی ایجاد شرایط بهتر در طول دوره درمان است. این کش ها در بین براکت و دندان‌ها نصب می‌شوند. وظیفه این کش ها، وارد آوردن فشار به دندان برای سوق دادن آن‌ها به جایگاه مطلوب است. این کش ها با تشخیص پزشک در انواع رنگ‌ها و مدل‌های مختلف طراحی و تهیه می‌شوند. مهم‌ ترین علت استفاده از کش قرارگیری دندان‌ها در جای تعیین شده و رفع ناهنجاری‌های موجود در فک بالا و پایین است. از آن‌ها برای اصلاح بایت نیز استفاده می‌شود.

مراحل ارتودنسی زیبایی

 1. معاینه و بررسی مشکلات دهان و دندان به وسیله دندانپزشک
 2. رادیوگرافی از تک تک دندان‌ها که تأثیر زیادی در شناسایی مشکل اصلی بیمار دارد.
 3. بررسی کامل عکس‌های بیمار و دادن نظر قطعی توسط دندان پزشک
 4. متخصص باید لثه‌های شما را بررسی کند و از سلامت آن‌ها اطمینان پیدا کند.
 5. پوسیدگی دندان‌ها توسط متخصص بررسی می‌شود و برای پر کردن آن و جرم گیری اقدام می‌کند.
 6. انجام ارتودنسی متحرک در صورت لزوم
 7. قالب گیری از فک بالا، فک پایین و دندان‌ها

 

مشکلات دهان و دندان که با ارتودنسی درمان می‌شوند عبارت‌اند از:

 • اوربایت (دندان‌های بالایی، دندان‌های پایین را کاملا می‌پوشانند).
 • بایت معکوس (دندان‌های پایین از دندان‌های فوقانی جلوتر هستند).
 • کراس بایت (یک یا چند دندان فوقانی در داخل دندان‌های پایین مسدود می‌شوند).
 • اپن بایت (بین دندان‌های فوقانی و دندان‌های پایین فاصله وجود دارد. در این حالت هیچ کدام از دندان‌ها نزدیک به هم نیستند).
 • انحراف خط میانی (مرکز دندان‌های فوقانی با مرکز دندان‌های پایین منطبق نیست).
 • دیاستم (فاصله بین دندان‌ها است. این بیماری می‌تواند خطر بیماری پریودنتال را افزایش دهد).
 • ازدحام دندان (اگر فک بالا به اندازه‌ای نباشد که بتواند همه دندان‌ها را در خود جای دهد منجر به شلوغی دندان‌ها می‌شود. ازدحام دندان، تمیزی و رعایت بهداشت دهان و دندان را بسیار مشکل می‌کند. اگر ما به درستی دندان‌های خود را تمیز نکنیم باعث پوسیدگی آن‌ها می‌شویم).
 • از دیگر مشکلات می‌توان به مشکلات مفصلی، مشکلات گفتاری، مشکلات لثه و ساییدگی زودرس برخی از دندان‌ها اشاره کرد.

 

مضرات ارتودنسی-3

 

مضرات ارتودنسی عبارت‌اند از:

ایجاد درد خفیف و ناراحتی

تجربه اتصال دستگاه‌های ارتودنسی برای بعضی‌ها عجیب است و شاید این دلیل است که اولین بار از ارتودنسی استفاده می‌کنند و با کمی درد همراه است.

عفونت لثه

رعایت بهداشت دهان و دندان برای همه افراد مهم است؛ ولی برای افرادی که ارتودنسی انجام داده‌اند بسیار مهم و حیاتی است. در صورتی که بهداشت فردی رعایت نشود ممکن است باعث عفونت و بیماری لثه شود.

ارتودنسی باعث کوتاه‌تر شدن ریشه دندان‌ها می‌شود

برای برخی از بیماران طول ریشه دندان‌های آن‌ها در طول مدت زمان ارتودنسی کوتاه می‌شود. پیش بینی اینکه این اتفاق برای شما بیافتد تقریبا غیرممکن است؛ اما برخی از افراد بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به این وضعیت (کوتاهی ریشه دندان) هستند. به طور کلی کوتاه شدن ریشه دندان در طول ارتودنسی از مضرات ارتودنسی است که عواقب قابل توجهی ندارد؛ اما در موارد بسیار نادر ممکن است طول عمر دندان را تهدید کند. به این صورت که در آینده ممکن است زودتر دندانی که ریشه‌اش کوتاه شده را از دست بدهید.

ارتودنسی به روش معمولی

ارتودنسی از تخصص‌های دندانپزشکی است که مشکلات دندان‌ها و فک را اصلاح کرده و آن‌ ها را به جایگاه درست و مناسب هدایت می‌کند. اگر شخص دندان‌های نامرتب داشته باشد در معرض خطر پوسیدگی است. ارتودنسی به طرق مختلف انجام می‌شود. ارتودنسی متحرک و ثابت از جمله این روش‌ها است. هر دو ارتودنسی موجب تغییر وضعیت دندان‌ها و فک شده و با فشار ملایم دستگاه ارتودنسی تغییر دلخواه ایجاد می‌شود. میزان ناهنجاری، سن، خصوصیات فیزیولوژیکی بیمار تعیین کننده نوع ارتودنسی است.

ارتودنتیست با معاینه دقیق و بررسی کامل وضعیت بیمار مشخص می‌کند که کدام روش درمانی برای بیمار مناسب و سودمند است. ارتودنسی می‌تواند با براکت‌های سرامیکی و کامپوزیتی که همرنگ دندان است یا توسط ارتودنسی نامرئی با سیستم لینگوال (قرار گرفتن به راکت‌ها در پشت دندان) انجام شود. همچنین ارتودنسی نامرئی می‌تواند با پلاک شفاف انجام شود. در این ارتودنسی ثابت از براکت و سیم استفاده شده و متخصص ارتودنسی براکت‌ها را روی دندان نصب می‌کند که طول درمان معمولا 1 تا 2 سال خواهد بود.