تکنیک های مختلفی وجود دارند که متخصصان ارتودنسی می توانند برای رفع مشکلات دندانی از ارتودنسی بدون کشیدن دندان استفاده کنند که متداول ترین روش آن ها، استفاده از وسایل مخصوص برای بزرگتر کردن فضای فک است.

هدف از درمان ارتودنسی چیست؟

هدف ارتودنتیست ها برای انجام درمان ارتودنسی دست یافتن به یک دندان سالم و پایدار و لبخندی دلپذیر است که این روش به طور محافظه کارانه ای انجام می شود. در بیشتر موارد بدون نیاز به برداشتن دندان می توان به این امر دست یافت اما در اکثر موارد دلیل بسیار قانع کننده ای برای برداشتن دندان در طول درمان ارتودنسی دندان وجود دارد که در چنین مواردی هم باید جوانب مثبت و هم منفی این درمان در نظر گرفته شود.

آیا می توان ارتودنسی بدون کشیدن دندان انجام داد؟

یکی از سوالات و موارد مهمی که افراد قبل از انجام درمان به روش ارتودنسی دندان دارند این است که آیا می شود ارتودنسی بدون کشیدن دندان انجام شود یا خیر؟

جواب این سوال بستگی به شرایط مختلفی دارد که در بعضی از شرایط جواب مثبت است و در برخی شرایط دیگر جواب منفی است. قبل از رسیدن به یک جواب درست ابتدا باید بدانید ارتودنسی چیست، در چند مرحله انجام می شود و چه اشخاصی می توانند از این درمان برای دندان هایشان استفاده کنند.

ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی دندان یکی از روش های نوین درمانی در تخصص دندانپزشکی می باشد که در زمینه تشخیص، پیشگیری، راهنمایی و اصلاح دندان ها کار می‌کند. هدف از درمان ارتودنسی ایجاد یک دندان سالم و صاف است که هیچ مشکل ظاهری نداشته باشد. اگر دندان های شما شلوغ است، دندان های برآمده ای دارید و یا دندان هایی دارید که فاصله آنها از هم زیاد است می توانید از روش درمانی ارتودنسی دندان استفاده کنید.

ارتودنسی بدون کشیدن دندان

آیا بزرگسالان هم می توانند از ارتودنسی استفاده کنند؟

در گذشته درمان ارتودنسی باید در کودکی و نوجوانی انجام می گرفت اما امروزه بسیاری از بزرگسالان برای مشکلاتی که دیرینه هستند و از کودکی و نوجوانی در دندان هایشان رخ داده است می توانند این درمان را انجام دهند.

کدام مشکلات با ارتودنسی حل می شوند؟

حتما برای شما پیش آمده که خودتان یا افراد اطرافتان از قرارگیری نادرست دندان ها در فکشان گلایه کنند که این باعث پایین آمدن اعتماد به نفس در فرد هم می شود. مواردی که می توان با ارتودنسی دندان آن را درمان کرد عبارتند از:

 • فاصله داشتن بیش از حد دندانها
 • چسبیدن بیش از حد دندانها به هم
 • روی هم قرار گرفتن دندانها
 • جلو بودن بیش از حد دندان های جلویی
 • جلو بودن بیش از حد دندان های فک بالا
 • جلو بودن بیش از حد دندان های فک پایین

روش های ارتودنسی

ارتودنسی دارای روش های مختلفی است که به دو دسته تقسیم می شود:

روش ارتودنسی ثابت

ارتودنسی های ثابت معمولا ارتودنسی هایی هستند که در آن ها از سیم و براکت های فلزی و پلاستیکی برای درمان استفاده می‌شود و فرد به هیچ عنوان نمی تواند آن را از دهانش خارج کند.

روش ارتودنسی متحرک

اما ارتودنسی های متحرک روشی است که هم دارای انواع سیمی و هم دارای انواع غیر سیمی می باشد و به شکلی طراحی و ساخته شده اند که فرد هنگام مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و تمیز کردن دندان هایش می تواند آن را از از دهانش خارج کند و پس از انجام مراحل بهداشت دهان و دندان دوباره آن را سر جایش بگذارد.

چه افرادی می توانند از درمان ارتودنسی استفاده کنند؟

 1. افرادی که برجستگی بیش از حد در قسمت دندان های جلویشان دارند
 2. افرادی که ازدحام قابل توجهی در فک بالا و پایین شان دارند
 3. افرادی که دندانشان به دلیل بیماری یا آسیب بیش از حد دچار مشکل شود
 4. افرادی که می‌خواهند عدم تقارن دندان های نیش شان را اصلاح کنند
 5. افرادی که می خواهند اختلافات قابل توجه فک بالا و پایین را درمان کنند

حال که با ارتودنسی و روش‌های درمانی آن آشنا شدید وقت آن رسیده که به مبحث انجام ارتودنسی بدون برداشتن دندان بپردازیم.

همانطور که در ابتدا گفتیم برداشتن یا بر نداشتن دندان ها در طی مراحل درمان ارتودنسی بستگی به شرایط دندانی، فک و شدت مشکل دندان در فرد دارد و این کار با تجویز پزشک متخصص ارتودنسی انجام می شود.

به طور معمول چند دندان برای درمان ارتودنسی برداشته می شود؟

اگر دندان عقل را در نظر نگیریم (به این دلیل که آنها اغلب به دلایلی جدا از اهداف درمان ارتودنسی کشیده می شوند) از بین دندان‌های باقیمانده وقتی که کشیدن دندان تشخیص داده می شود دندان های پرمولر، دندانهای چهارم و پنجم از جلو رایج‌ترین دندان هایی هستند که پزشک می‌تواند در حین انجام درمان ارتودنسی آنها را بکشد.

در چه مواردی می توان از ارتودنسی بدون کشیدن دندان استفاده کرد؟

گاهی دندانپزشک تشخیص می دهد که ارتودنسی دندان بدون کشیدن دندان انجام شود و فک محل کافی برای قرار گرفتن دندانها به طور مرتب در کنار هم  را دارد و یا دندان ها شدت روی هم قرار گرفتن شان زیاد نیست.

روش گسترس قوس چیست؟

یکی از گزینه هایی که می‌توان برای رفع مشکل دندان از ارتودنسی بدون کشیدن دندان استفاده کرد روش گسترش قوس می باشد که به شکل U است و در داخل دندان قرار می گیرد و از طریق مرکز فک با دستگاهی به نام منبسط کننده، می توان فک بالا را در کودکان گسترش داد. این مرکز رشد معمولاً در اواخر نوجوانی جوش می خورد با این حال در فک پایین و فک فوقانی بیماران بزرگسال گسترش دادن ناحیه فک امکان پذیر نیست به این دلیل است که رشد کاملاً شکل گرفته و بیشتر از آن بزرگ نمی شود.

بعضی از افراد شنیده اند که کشیدن دندان برای انجام درمان ارتودنسی اشتباه است. مطمئنا نظرات زیادی در این زمینه وجود دارد که اکثر آنها شواهد علمی خوبی نیستند. به این دلیل که برای متخصص ارتودنسی مهم است که درمان را برای بیماران بر اساس نیازهای منحصربه‌فرد و پزشکی تشخیص و برنامه‌ریزی کند و با توجه به مطالعات علمی خودش، بهترین درمان را در نظر بگیرد. که اکثراً به این نتیجه می رسند که استخراج دندان باید انجام شود تا درمان ارتودنسی به درستی صورت بگیرد.

 چه دلیلی برای برداشتن دندان هنگام ارتودنسی وجود دارد؟

اگر دندان های شما در دهانتان به صورت شلوغ قرار گرفته یا روی هم هستند ممکن است لازم باشد که یک یا چند دندان را از دهانتان خارج کنند تا فضا برای حرکت دندان های دیگر در فک وجود داشته باشد.

گاهی اوقات هم افراد دندان های اضافی دارند که باید برداشته شود زیرا باعث می شود که دندان های دیگر از موقعیت خودشان خارج شوند که معمولاً دندان هایی هستند که در قسمت پایین یا بالای فک به صورتی رشد کردند که پشت دندان اصلی قرار دارند.

ارتودنسی بدون کشیدن دندان

برخی از دلایل استخراج دندان حین درمان ارتودنسی عبارتند از:

 • فک به حدی بزرگ نیست که بتواند همه دندانها را در خود جای دهد
 • دندان در مقایسه با دندانهای دیگر شکسته یا به صورت نامتناسبی قرار گرفته است
 • یک دندان در مقایسه با دندان های دیگر بزرگتر یا کوچکتر است
 • دندان به دلیل همپوشانی خراب شده و آسیب دیده است
 • صاف کردن تمام دندان ها بدون برداشتن برخی از آنها در دراز مدت بی ثباتی ایجاد می کند

ارتودنسی بدون کشیدن دندان

به عنوان یک قاعده کلی، یک متخصص ارتودنسی معمولاً در ابتدای درمان بدون اینکه معاینه های لازم را انجام دهد کشیدن‌دندان را توصیه نمی‌کند. مگر اینکه پس از انجام معاینه تصمیم بگیرد که این بهترین انتخاب درمان دندان است

تکنیک هایی هم وجود دارند که متخصصان ارتودنسی می توانند ارتودنسی بدون کشیدن دندان را انجام بدهند که متداول ترین روش آن ها استفاده از وسایل مخصوص برای بزرگتر کردن فضای فک است.  این مورد همانطور که در مطالب بالا گفته شد بیشتر در مورد کودکان استفاده می‌شود؛ به این دلیل که هنوز رشد فک آنها کامل نشده است.