ارتودنسی یا لمینت از سوالات رایجی است که افراد مبتلا به ناهنجاری های فک و دندان مطرح می کنند. کسانی که دندان های بهم ریخته داشته و در پی داشتن لبخندی زیبا هستند، همواره به راه حل های موجود برای رفع مشکل می اندیشند. اغلب افراد پیش از مراجعه به متخصص، در پی یافتن روش درمان بهتر و سریع تر هستند. ارتودنسی یا لمینت از جمله سوالاتی است که ذهن آنان را به خود درگیر می کند.

ارتودنسی و لمینت از جمله روش های درمانی برای رفع اختلالات دندان هستند که هر کدام کاربردی متفاوت دارند. با اینکه انتخاب درمان مناسب نیازمند مشاوره با متخصص ارتودنسی است اما در اینجا قصد داریم تا با ارائه اطلاعات مفیدی در خصوص ارتودنسی و لمینت در انتخاب روش بهتر به شما کمک کنیم.

ارتودنسی و لمینت

ارتودنسی و لمینت از جمله درمان های مناسب برای رفع مشکلات دندان هستند. گاهی اوقات به علت عدم اطلاعات کافی در این زمینه این دو روش ممکن است به جای یکدیگر استفاده شوند. کاربرد این دو روش برای مشکلات خاص متفاوت است. وقتی فرد از نامرتبی شدید دندان رنج می برد، به طور قطع و یقین بهترین گزینه انتخابی ارتودنسی است. کسانی که به دنبال مناسب ترین راه هستند، ارتودنسی بهترین انتخاب برای آنان خواهد بود.

با کمک ارتودنسی می‌توان با اعمال نیرو به وسیله براکت ها و اجزاء ارتودنسی، دندان ها را به سمت محل مناسب سوق داد. مدت زمان درمان در افراد متفاوت خواهد بود. طول دوره درمان بین 24 – 6 ماه است. بعد از اتمام دوره درمان، دندان ها به حالت طبیعی برگشته و مرتب خواهند شد. برای پیشگیری از بازگشت دوباره به وضعیت اولیه از نگهدارنده یا ریتینر استفاده می شود. پیشرفت تکنولوژی سبب شده است که روش های جدید، طول دوره درمان را راحت تر کنند. متخصصان ارتودنسی بر این باورند که لمینت در افرادی که نیازمند ارتودنسی هستند، مشکل را حل نمی کند بلکه آن را مخفی می کند.

ارتودنسی یا لمینت

لمینت

طبق مطالعات انجام شده متخصصان دندانپزشکی، لمینت از جمله عمل های زیبایی است. این روش برای مشکلات مختلفی توصیه می شود. افرادی که در مقایسه با دندان های دیگر، یک یا چند دندان کوچک دارند، می توانند برای رفع این مشکل، از لمینت استفاده کنند. بهبود ظاهر دندان نیش نیز از دیگر کاربردهای لمینت است.

لمینت برای تغییر رنگ دندان، اصلاح فرم دندان ها پرکاربرد است. برای استفاده از لمینت باید سطح مینای دندان تراش داده شود. پس از آن روکش بسیار نازک به سطح دندان های تراش خورده چسبانده می شود. با استفاده از این روکش، می توان ظاهر زیباتری به دندان بخشید. مدت زمان درمان لمینت 2 – 1 هفته است. پس از اتمام درمان، می توان به رژیم غذایی قبل از لمینت برگشت.

 

معایب و مضرات استفاده از لمینت

از آن جا که در این روش مینای دندان تراش داده می شود، این امر دندان ها را در معرض پوسیدگی بیشتر قرار می دهد. در واقع از این روش می توان به عنوان یک درمان موقت نام برد. کسانی که اقدام به لمینت می کنند پس از گذشت مدتی ممکن است دچار لب پر شدن لمینت، یا تغییر رنگ آن ها شوند. در طولانی مدت هر چقدر دندان های لمینت شده پولیش شوند، باز هم به اندازه دندان های خود فرد پولیش نخواهند شد. جمع شدن میکروارگانیسم ها در زیر لمینت نیز سبب خونریزی و التهاب لثه شده و استخوان را تخریب می کند. برای رفع این مشکل باید به متخصص مراجعه کرد.

هزینه های ارتودنسی و لمینت تقریباً بالاست. هزینه لمینت بیشتر از معمول است. از آن جا که مینای دندان قابل ترمیم نیست، تراش آن باعث از بین رفتن همیشگی آن خواهد شد.

 

ارتودنسی و لمینت

اگر بخواهیم این دو روش را با هم مقایسه کنیم باید بگوئیم با استفاده از ارتودنسی دندان ها می توانند به وضعیت طبیعی و درست خود در بیایند. نتیجه استفاده از این درمان ایمن تر و مطمئن تر است. لمینت بیش از اینکه یک درمان باشد بیشتر یک عمل زیبایی است.

با استفاده از آن می توان فرم و ماهیت دندان ها را تغییر داد. شاید نتیجه اولیه سبب رضایت فرد شود، اما مرور زمان بیمار را با مشکلات عدیده ای روبرو خواهد کرد. پیش از تصمیم گیری در خصوص هر یک از این روش ها باید آگاهانه اقدام کرد و با یک ارتودنتیست و متخصص مشورت نمود.

 

تفاوت ارتودنسی و لمینت

همانطور که گفته شد ارتودنسی و لمینت دو روش درمانی کاملاً متفاوت هستند که هر کدام کاربرد خاصی دارند. در اینجا قصد داریم به تفاوت این دو بپردازیم:

  • بیشتر کسانی که اقدام به ارتودنسی می کنند کودکان و نوجوانان هستند. اما افراد بزرگسال زیادی نیز وجود دارند که تحت این درمان قرار گرفته اند. در کودکان درمان راحت تر از بزرگسالان است. رشد فک در این سنین عامل کمک کننده ای در سهولت درمان است؛ لذا باعث نظم دقیق دندان های دائمی می شود. رشد مناسب دندان ها مانع از بروز مشکلات دندان شده و این بارزترین تفاوت ارتودنسی با لمینت است.
  • ارتودنسی نقش به سزایی در هماهنگی اجزای صورت دارد. با این درمان می توان هر گونه نامتقارنی در فک را بهبود بخشید. با ارتودنسی می توان مشکلات فک را نیز درمان نموده و آن ها را به سمت جایگاه درست هدایت نمود. با این کار ناهماهنگی در لب، بینی و چانه از بین خواهد رفت. اجزای صورت متعادل و زیبایی حاصل خواهد شد.
  • سلامت دندان ها نیز از تفاوت های مهم در ارتودنسی و لمینت است. لمینت از اقدامات آسیب زننده به دندان بوده و ممکن است بعد از گذشت چند سال برای تعویض لمینت نیازمند تراش بیشتر دندان باشد.
  • با ارتودنسی مشکلات دندان به طور ریشه ای حل شده ولی لمینت تنها سبب زیبایی ظاهری دندان خواهد شد.

 

هزینه لمینت

با پیشرفت تکنولوژی، تکنیک های جدیدی پا به عرصه دنیای دندانپزشکی گذاشته است. با استفاده از این تکنیک ها می توان به زیبایی هر چه بیشتر دندان ها و چهره دست یافت. در گذشته استفاده از این درمان ها تنها مختص افراد ثروتمند و مشهور بود، اما امروزه این درمان ها در دسترس افراد بیشتری قرار گرفته است.

لمینت یکی از روش های موفقیت آمیز برای درمان دندان های نازیباست. نوع استفاده از این درمان بستگی به مشکلات دندان و نظر متخصص دندانپزشک دارد. هزینه لمینت با توجه به نوع مواد مصرف شده، محل انجام لمینت و تعداد لمینت لازم متفاوت است.ارتودنسی یا لمینت