جهت آشنایی با ارتودنسی ، با ما همراه باشید.

ارتودنسی یکی از روش های زیبایی و درمانی است که برای درمان ناهنجاری های فک و دندان کاربرد دارد و باعث تضمین سلامت دهان و دندان ها می شود.

ارتودنسی چیست؟

ارتودنتیست با توجه به ویژگی های دهان و فک بیمار از یکی از روش های درمانی ثابت یا نامرئی برای درمان استفاده می کند. ابزارهای مورد استفاده از ارتودنسی می توانند به آرامی باعث حرکت دندان ها بشوند تا دندان ها و فک به مسیر صحیح خود حرکت داده شوند؛ اگر بیمار همکاری مناسبی با ارتودنتیست برای اصلاح ناهنجاری های دهان و فک داشته باشد شاید نیازی به جراحی فک نباشد و دست یابی به نتیجه دلخواه به راحتی میسر شود.

سن مناسب برای ارتودنسی

ارتودنسی

اگر ارتودنسی در سنین کمتر انجام شود راحت تر می توان به نتیجه مورد نظر دست یافت اما با پیشرفت هایی که در علم ارتودنسی ایجاد شده است در سنین بزرگسالی نیز امکان دست یابی به نتیجه دلخواه در کمترین زمان ممکن امکان پذیر است.

مدت زمان درمان ارتودنسی به عواملی چون میزان ناهنجاری فک و دندان، سن و سلامت بیمار بستگی دارد اما متخصص ارتودنتیسی قبل از ارتودنسی می تواند مدت زمان درمانی را برای بیمار تا حدودی تعیین کند.

رعایت بهداشت دهان و دندان در زمان ارتودنسی حائز اهمیت است تا از ایجاد پلاک و باکتری در میان بریس ها و دندان ها جلوگیری شود.

مزایای استفاده از ارتودنسی

  • عمر طولانی دندان ها با رعایت بهداشت دهان و دندان
  • قرار گیری درست لب ها بر روی هم
  • امکان راحت تمیز کردن دندان ها
  • فراگیر بودن حیطه درمانی

انواع ارتودنسی

از انواع ارتودنسی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1.براکت فلزی

یکی از کاربردی ترین روش های درمانی است که براکت های موجود در این روش از جنس فلز یا فولاد ضد زنگ هستند که نگین های فلزی مربعی شکل بر روی دندان ها قرار می گیرند و با کمک سیمی که از بین آنها رد می شود باعث حرکت دندان ها می شود.

مزایا

دارای مقاومت بالایی است و امکان لب پر شدن در آن وجود ندارد.

مقرون به صرفه است.

معایب

امکان حساسیت نسبت به فلز وجود دارد.

2.ارتودنسی دیمون

این نوع ارتودنسی این امکان را به دندانپزشکان داده است که بدون کشیدن دندان ها به اصلاح مال اکلوژن بپردازد در این روش با سیستم قفل و بستی که دارد سیم بدون نیاز به کش به براکت متصل می شود.

مزایا

طول درمان ارتودنسی می تواند تا 6 ماه کاهش یابد.

نیاز کمتری به مراجعه به دندانپزشکی وجود دارد.

تمیز کردن دندان ها به راحتی انجام می شود.

معایب

نسبت به ارتودنسی فلزی قیمت بالایی دارد.

3.ارتودنسی نامرئی

4.اینویزیلاین

این نوع ارتودنسی یکی از گران ترین روش های درمانی است که ارتودنتیست یک اسکن سه بعدی از دندان های بیمار می گیرد و آن را به کشورهای همسایه می فرستد تا با توجه به ویژگی های دندانی و فکی الاینرهای شفافی ساخته شوند که هر دو یا سه هفته یکبار باید تعویض شوند و  باید 22 ساعت در شبانه روز مورد استفاده  قرار بگیرد.

مزایا

امکان در آوردن الاینرها در هنگام مسواک زدن، خوردن غذا و نخ دندان کشیدن وجود دارد.

کمترین تحریک را برای دندان ها و فک ایجاد می کند.

معایب

برای درمان همه ناهنجاری ها فک و دندانی مناسب نیستند.

5.ارتودنسی لینگوال

«لینگوا» به معنی زبان است که در این نوع ارتودنسی براکت ها بر پشت دندان ها  قرار داده می شوند.

مزایا

چون در پشت دندان ها قرار دارد امکان رویت آن وجود ندارد.

در صورت لک شدن دندان ها، قابل مشاهده نیستند.

معایب

نسبت به براکت های فلزی دارای قیمت بالاتری هستند.

این روش معمولاً توسط ارتودنتیست پیشنهاد نمی شود.

امکان مشکل در تلفظ و ادای کلمات وجود دارد.

باعث زخم شدن زبان و لثه می شود.

ارتودنسی

 

 

براکت های سرامیکی

این روش مانند ارتودنسی فلزی است اما از براکت های کامپیوزیتی و همرنگ دندان برای درمان استفاده می شود.

معایب

امکان شکستگی براکت ها زیاد است و دوام کمتری دارند.

مزایا

  • ظاهر زیبایی دارند و امکان رویت از فاصله دور ممکن نیست.
  • امکان حساسیت کمتری نسبت به جنس براکت وجود دارد.
  • هزینه و تعداد جلسات درمانی کمتری دارد.

ایمپلنت

اگر بیمار یک یا چند دندان را از دست داده باشد یا از بدو تولد دارای یک یا چند دندان غایب باشند می تواند از ایمپلنت استفاده کند.

معایب

ایمپلنت ها دوام زیادی ندارند امکان تغییر رنگ آنها  وجود دارد و ممکن است نیاز به ترمیم و تعویض داشته باشند.

دستگاه فانکشتال

این نوع دستگاه علاوه بر درمان ناهنجاری های دندانی برای درمان ناهنجاری های فکی و آرواره ای نیز به کار می روند. که به صورت ثابت و متحرک وجود دارند.

ریتینر

بعد از درمان ناهنجاری های فک و دندان از ریتینر برای نگه داشتن اثرات بریس به کار برده می شوند که باید حداقل یک سال استفاده شوند.

کامپوزیت ونیر به جای ارتودنسی

اگر بیمار به مقدار کمی دچار کجی دندان ها باشد می تواند از کامپوزیت ونیر استفاده کند اما بهتر است قبل از هر اقدامی ابتدا  به رفع ناهنجاری های دهان و فک اقدام شود سپس برای بهبود طرح لبخند از کامپوزیت استفاده شود.

کدام یک از روش های درمانی ارجحیت بیشتری دارد؟

به طور قطع نمی توان در این مورد نظری داد اما کودکانی که در سنین 12 تا 14 سال هستند استفاده از بریس های متحرک برای درمانشان مناسب نیست و برای بزرگسالان نیز بهتر است از ارتودنسی ثابت استفاده کرد، گاهی نیز در حین درمان دندان ها لزوم استفاده از جراحی فک وجود دارد.

ارتودنسی

آیا ارتودنسی درد دارد؟

در روزهای آغازین طی 5 الی 7 روز ممکن است بیمار دچار احساس درد شود یا در حین تنظیم بریس ها هم امکان درد وجود دارد که با استفاده از مسکن می توان دردها را تا حدی رفع کرد.

ارتودنسی چه قدر هزینه دارد؟

هزینه ارتودنسی به عوامل مختلفی چون نوع ابزارهایی که برای درمان فک و دندان استفاده می شود، بستگی دارد. ممکن است ارتودنتیست قبل از شروع درمان به جرم گیری از دندان ها بپردازد یا نیاز به کشیدن و پر کردن دندان ها وجود داشته باشد یا ممکن است بیمارعلاوه بر درمان دندان ها نیاز به جراحی فک داشته باشد در نتیجه نرخ های مختلفی با توجه به نوسانات ارزی وجود دارد.