شاید تا به حال اسم اصطلاح لبخند هالیوودی را شنیده باشید. لبخند هالیوودی، یک لبخند زیبا، بی نقص، مرتب، سفید و مرواریدی است که جذابیت بازیگران و افراد معروف هالیوود را دو چندان می کند. همان طور که می دانید، خیلی از افراد با دندان های بی نقص، صادف و یک دست متولد نمی شوند و افراد حداقل یک بار در طول زندگی خود، درجات خفیف تا شدید مشکلات و ناهنجاری های مربوط به فک و دندان ها راتجربه می کنند. افراد معروف زیادی از جمله تام کروز، جاستین بیبر و… با انجام ارتودنسی روی دندان هایشان توانسته اند لبخند خود را جذاب تر کنند و در واقع می توان گفت که بسیاری از افراد مشهور، لبخند هالیوودی خود را مدیون بریس ها و دستگاه های ارتودنسی هستند.

روش های مختلفی برای انجام ارتودنسی روی دندان ها وجود دارد که در هر کدام از آن ها، از دستگاه های ارتودنسی خاصی استفاده می شود. هر یک از این بریس های ارتودنسی بر اساس خاصیت درمانی و میزان اثر بخشی که دارند می توانند برای بیماران مختلف مفید واقع شوند. در این مقاله ما نوعی ارتودنسی را به نام ارتودنسی دیمون به شما معرفی می کنیم.

 

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی دندان ها در واقع یکی از موثرترین و قطعی ترین راه حل ها برای درمان ناهنجاری های خفیف، متوسط و شدید دندانی است. ارتودنسی دندان ها با قرار دادن بریس های ارتودنسی روی دندان ها انجام می شود و این بریس های ارتودنسی را می توان به دو دسته بریس های ثابت و متحرک تقسیم کرد. بریس های متحرک مانند بریس هایی که در ارتودنسی اینویزیلاین استفاده می شوند، به دندان های بیمار چسبانده نمی شوند و بیمار می تواند در مواقع لزوم آن ها را از دهان خود خارج کند. بریس های ارتودنسی ثابت با کمک چسب های قوی مخصوصی به سطح دندان های بیمار چسبانده می شوند و بیمار قادر نخواهد بود که آن ها را از دهان خود خارج کند. مثال هایی از ارتودنسی با بریس های ثابت شامل ارتودنسی فلزی، ارتودنسی سرامیکی یا دیمون و ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی هستند.

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون چیست؟

ارتودنسی دیمون یکی از انواع ارتودنسی است که به استفاده از بریس های ثابت و سنتی ارتودنسی انجام می شود. برای انجام ارتودنسی دیمون از براکت های سرامیکی استفاده می شود. این براکت های سرامیکی، تقریبا هم رنگ دندان های بیمار یا به صورت شفاف ساخته می شوند و همین مسئله باعث می شود که این بریس ها به راحتی توسط مخاطب تشخیص داده نشوند و به نوعی نامرئی محسوب شوند. بریس های ارتودنسی دیمون با خاصیت خودتنظیمی که دارند، دندان ها را با سرعت بالاتری در دهان جابه‌جا کرده و در مدت زمان کوتاه تری نسبت به ارتودنسی های فلزی، دندان های شما را ردیف و مرتب و لبخندتان را زیباتر خواهند کرد.

 

خود تنظیم بودن بریس های دیمون به چه معنا است؟

ممکن است خیلی ها تصور کنند که خود تنظیم بودن بریس های دیمون به معنای متحرک بودن آن ها است؛ در حالی که این بریس ها کاملا به دندان های بیمار چسبانده شده و تا پایان دوره درمانی جدا نخواهند شد. خود تنظیم بودن بریس های دیمون به معنای وجود خاصیت و قابلیت باز و بسته شدن خودکار آن ها است. با وجود این قابلیت، بریس های ارتودنسی دیمون نیاز بسیار کمی به تنظیم خواهند داشت. این بریس ها می توانند با اعمال یک فشار مناسب و بدون ایجاد درد، دندان ها را با یک سری حرکات گهواره ای جابه‌جا کرده و به محل صحیحی هدایت کنند. به صاف کردن دندان ها با کمک بریس های خود تنظیم، ارتودنسی دیمون می گویند.

 

مزایای استفاده از بریس های ارتودنسی دیمون

برخی از فواید استفاده از ارتودنسی دیمون عبارتند از:

  • بریس های خود تنظیم ارتودنسی دیمون، ظاهر بهتر و مناسب تری نسبت به بریس های ارتودنسی فلزی دارند. براکت های سرامیکی شفافی که در ارتودنسی دیمون استفاده می شوند باعث می شوند که این بریس ها توجه کمتری را به خود جلب کنند.
  • درمان ارتودنسی در بیمارانی که از بریس های دیمون استفاده می کنند، دو تا ۷ ماه سریع تر از افراد دیگر به پایان می رسد.
  • بیمارانی که از بریس های ارتودنسی خود تنظیم استفاده می کنند نسبت به بیمارانی که از بریس های ارتودنسی فلزی استفاده می کنند، نیاز به جلسات ملاقات کمتری با دندانپزشک دارند؛ بنابراین انجام این نوع ارتودنسی برای افرادی که از شهرهای دور مراجعه می کنند مناسب تر است.
  • در انجام ارتودنسی با روش دیمون، فشار کمتری به دندان ها وارد می شود؛ در نتیجه این بریس ها درد کمتری را ایجاد می کنند.

 

معایب و عوارض احتمالی استفاده از بریس های ارتودنسی دیمون

برخی از عوارض احتمالی استفاده از ارتودنسی دیمون عبارتند از:

  • بریس های ارتودنسی دیمون ممکن است در روزهای ابتدایی درمان کمی برای شما آزاردهنده باشند و عادت کردن به آن ها مقداری طول بکشد.
  • هر چند که براکت های به کار رفته در این نوع ارتودنسی به راحتی توسط مخاطب تشخیص داده نمی شوند؛ اما سیم های ارتودنسی دیمون برای مخاطب قابل مشاهده است و می تواند جلب توجه کند.
  • هزینه درمان با بریس های ارتودنسی دیمون نسبت به انجام درمان ارتودنسی با کمک بریس های فلزی، گران تر و بیشتر است.

ارتودنسی دیمون

هزینه انجام ارتودنسی  چقدر است؟

هزینه های لازم برای انجام ارتودنسی دیمون نسبت به ارتودنسی های معمولی بیشتر است. این هزینه درمانی ممکن است بسته به موارد مختلفی کم و زیاد شود. برای تعیین دقیق میزان هزینه های درمانی ارتودنسی دیمون بهتر است که شما به مطب یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا ارتودنتیست پس از معاینه وضعیت دندان های شما یک مبلغ تقریبی برای انجام درمان پیشنهاد کند؛ زیرا هزینه های درمان ارتودنسی در بیماران مختلف متفاوت است.

 

طول دوره درمان با بریس های ارتودنسی دیمون چقدر است؟

همانند هزینه های مربوط به درمان ارتودنسی دیمون، طول دوره درمان با این روش در بیماران مختلف با هم متفاوت است. طول دوره درمانی بیماران به عوامل مختلفی مانند سن بیمار، شدت ناهنجاری، نوع ناهنجاری و… بستگی دارد. به طور کلی، دوره درمان با ارتودنسی دیمون بین ۱۴ تا ۱۸ ماه طول می کشد و از زمان لازم برای درمان با بریس های فلزی کوتاه تر است.

رفرنس : https://www.drkamyarkhezri.com/