می‌توان گفت که تقریبا ۴ میلیون نفر از افرادی که در ایالات متحده آمریکا و سایر ایالات زندگی می کنند، از درمان ارتودنسی استفاده می کنند و برخی از افراد مشهور مورد علاقه شما نیز در بین آن ها قرار دارند. برخی از افراد معروف و مشهور ارتودنسی خود را از انواع مخفیانه یا نامرئی انتخاب می کنند که قابل دیدن باشد. برخی دیگر هم به دلیل شدت مشکلشان مجبور به استفاده از ارتودنسی های معمولی می شوند و صبر می کنند تا مدت درمان شان به پایان برسد. در واقع ارتودنسی سلبریتی ها با ارتودنسی افراد دیگر هیچ فرقی ندارد. فقط اگر مشکل دندان و فک شان به گونه ای باشد که بتوانند از تمام موارد درمان ارتودنسی برای برطرف کردن مشکل شان استفاده کنند، همیشه پول کافی برای انجام پر هزینه ترین درمان را دارند. در ادامه ابتدا به برخی از از افرادی که ارتودنسی انجام دادند و جزو سلبریتی ها هستند می پردازیم و پس از آن توضیحات مختصری راجع به ارتودنسی و انواع آن می دهیم.

ارتودنسی برخی از سلبریتی ها

 1. ارتودنسی بریتنی اسپیرز

این سلبریتی به دلیل مشکلات دندانی که برایش به وجود آمده اعلام کرده است که در حال شروع کردن مراحل درمان ارتودنسی برای دندان هایش می باشد.

 1. تدی ملنکمپ

این شخصیت همانطور که می دانید یکی از شخصیت های معروف می باشد. او اعلام کرده است که هیچ چیزی نمی توانند سلامتی پوست، دندان و ظاهر او را به خطر بیاندازد؛ بنابراین هر زمان که احتیاج به درمان پیدا کند به دنبالش می رود. او حتی یک عکس در صفحه رسمی اینستاگرام خود انتشار کرد که دارای ارتودنسی بود و درمان ارتودنسی سلبریتی ها را انجام می دهد.

 1. اما واتسون

ارتودنسی سلبریتی ها-2

اما واتسون یکی از شخصیت های معروف در فیلم های هری پاتر می باشد؛ اما واتسون برای اصلاح دندان های کج خود از درمان ارتودنسی استفاده کرد؛ ولی مشکلش به حدی نبود که به صورت طولانی مدت نیاز به درمان داشته باشد. او فقط ۴ ماه از ارتودنسی های سنتی فلزی استفاده کرد و پس از آن که آن ها را برداشت از نگهدارنده های پس از درمان استفاده نکرد. اما بعد از مدتی مجبور به استفاده دوباره از بریس ها شد. به دلیل اینکه مشکلات دندانی او بازگشت. شاید شما در برخی از قسمت های فیلم هری پاتر دیده باشید که او بریس بر روی دندان هایش دارد.

 1. مایلی سایرس

ارتودنسی سلبریتی ها -3

مایلی سایرس وقتی در هانا مونتانا بود مهاربند هایی برای خود دریافت کرد؛ اما مهاربند های این سلبریتی به گونه ای بود که اصلا قابل مشاهده نبودند. او از ارتودنسی سلبریتی نوع مخفی یا ارتودنسی لینگوال یا ارتودنسی زبانی برای حل مشکلات دندان و فکش استفاده کرد که زیر مجموعه ارتودنسی های نامرئی و متحرک می باشد. وی برای حفظ آن ها از روکش های چینی هم برای دندان هایش استفاده کرده است.

 1. شاهزاده هری

همانطور که می دانید او یک شاهزاده است؛ بنابراین باید تا الان متوجه شده باشید که هیچ چیزی نمی تواند باعث شود که درمان ناهنجاری های دندان به تعویق بیفتد. به دلیل این که باعث ایجاد مشکلات جدی تر در آینده می شود. شاهزاده هری ارتودنسی سلبریتی ها را برای خود انتخاب کرد و تحت درمان ارتودنسی قرار گرفت. او حتی وقتی در حال ورزش کردن می باشد یک مهاربند برای خودش تهیه استفاده می کند که از آسیب دیدن به دندان ها و بریس هایش جلوگیری کند. پس از آنکه به ارتودنسی برخی از سلبریتی ها پرداختیم نوبت ان می رسد که با انواع ارتودنسی ها آشنا شوید.

انواع ارتودنسی

ارتودنسی دارای انواع مختلفی استکه عبارت اند از:

 1. ارتودنسی ثابت
 2. ارتودنسی متحرک
 3. ارتودنسی مخفی که زیر مجموعه ارتودنسی متحرک است.

ارتودنسی ثابت

این نوع ارتودنسی از سیم ها و براکت هایی تشکیل شده است که بر روی دندان قرار می گیرد و با حالت کششی و فشاری که در دندان ها ایجاد می کند، باعث حرکت دندان ها به جای درستشان می شود.

ارتودنسی ثابت دارای جنس های مختلفی است که عبارت اند از:

 • ارتودنسی ثابت فلزی
 • ارتودنسی ثابت سرامیکی
 • ارتودنسی رنگی

ارتودنسی متحرک

این نوع ارتودنسی همانطور که از نامش پیداست متحرک می باشد؛ یعنی در صورت نیاز می توانید آن را از دهانتان خارج کنید. البته اینکار نباید زیاد تکرار شود به این دلیل که تاثیر گذاری اش برای حل مشکلات به صفر می رسد. ارتودنسی متحرک دارای جنس های مختلفی است که عبارت اند از:

ارتودنسی مخفی

ارتودنسی سلبریتی ها -4

نوعی از درمان ارتودنسی می باشد که می تواند در کنار حل مشکلات دندانی، ظاهر فرد را هم حفظ کند و دیگر حین صحبت کردن یا خندیدن، هیچ فلز و سیمی روی دندان مشاهده نمی شود. این نوع ارتودنسی در داخل دهان و پشت دندان نصب می شود و به هیچ عنوان در حین صحبت کردن قابل دید نیست.

بهترین سن برای انجام ارتودنسی

بهترین زمان ارتودنسی، قبل از بلوغ و زمانی است که فرد آخرین دندان های دائمی اش در حال رویش هستند، یعنی تا سن ۱۵ الی ۱۶ سالگی. این سن برای ارتودنسی سلبریتی ها و ارتودنسی افراد عادی یکی می باشد. البته برخی درمان های اردتودنسی از سن افتادن دندان‌های شیری و بیرون آمدن دندان دائمی (تقریبا ۴ سالگی) باید انجام شود؛ بنابراین بهتر است کودک را نزد دندانپزشک ببریم تا اگر مشکلی در این زمینه وجود دارد، شناخته و برطرف شود. البته محدودیت سنی برای ارتودنسی وجود ندارد. حتی فرد ۵۰ یا ۷۰ ساله ممکن است قبل از ایمپلنت نیاز به ارتودنسی داشته باشد. مساله ارتودنسی و زیبایی فرد پس از مراجعه به متخصص و نصب ارتودنسی نیازمند مراقبت های مخصوص به خودش است. در صورتی که این مراقبت ها درست انجام شود، امکان پوسیدگی دندان برای فرد وجود نخواهد داشت.

افرد پس از نصب ارتودنسی باید موارد زیر را رعایت کنند:

 1. بهداشت دهان و دندان به طور مرتب رعایت شود. این کار شامل مسواک زدنف نخ دندان کشیدن و استفاده از محلول های ضدعفونی کننده دهان به طور مرتب می باشد.
 2. پس از نصب ارتودنسی بر روی دندان غذاهای سخت مانند ته دیگ، ذرت و … مصرف نشود.
 3. از گز زدن میوه های سفت مانند سیب خودداری کنید.
 4. از شکستن مواد غذایی سخت مانند آجیل خودداری کنید.
 5. حین انجام ورزش های سخت از مهاربند های مخصوص استفاده کنید.