بسیاری از افراد لبخند خود را به دلیل داشتن ناهنجاری بر روی دندانشان در حین خندیدن یا صحبت کردن مخفی می‌کنند و به دلیل اینکه فکر می‌کنند درمان این مشکلات فقط با ارتودنسی‌ های فلزی صورت می‌گیرد، از شروع درمان خود داری می کنند. آن افراد همچنین ممکن است نگران هزینه بالای درمان ارتودنسی باشند. اگر شما در مورد ارتودنسی این تفکر را دارید که فقط با استفاده از بریس های فلزی می‌توانید مشکلات دندانی‌تان را حل کنید، باید بگویم که سخت در اشتباهید! خوشبختانه در طی سال‌های اخیر با پیشرفت‌هایی که در علم دندان پزشکی و همچنین ارتودنسی صورت گرفته است، شما می‌توانید چند نوع از درمان‌های ارتودنسی را استفاده کنید که یکی از آن‌ ها استفاده از درمان ارتودنسی بریس های شش ماهه است.

ارتودنسی با بریس های ۶ ماهه چیست

این نوع ارتودنسی فن جدید است که با استفاده از آن مشکل و ناهنجاری دندان شما در مدت زمان بسیار کمی حل می‌شود. یکی از روش‌های دیگر که افراد می‌توانند از آن استفاده کنند و چیزی روی دندانشان دیده نشود، استفاده از درمان ارتودنسی نامرئی یا بی رنگ است. البته این نوع درمان هزینه بسیار بالایی نسبت به ارتودنسی‌های فلزی معمولی دارد.

لبخند زیبای ۶ ماهه

لبخند زیبایی که همیشه دوست داشتید فقط در مدت ۶ ماه برای شما ممکن می‌شود. مباحثی که توسط بریس های ۶ ماهه مطرح شده است و می‌تواند انواع مشکلات دندانی را حل کند، شامل موارد زیر می‌شود:

  1. فاصله بین دندان‌ها
  2. ازدحام دندان‌ها
  3. کراس بایت
  4. دندان‌های کشیده شده

در واقع بریس های ۶ ماهه یک گزینه شگفت انگیز از علم دندانپزشکی زیبایی است که می‌تواند در مدت زمان کمتری و با هزینه‌ای مناسب، یک لبخند صاف و طبیعی با داشتن دندان‌های مرتب به شما هدیه دهد.

ارتودنسی شش ماهه-2

 

زمان معقول درمان ارتودنسی

نگرانی عمده مردم در مورد بریس های 6 ماهه مدت زمان طولانی درمان است. ممکن است ارتودنسی‌های معمولی دو یا چند سال طول بکشند تا درمان کامل شود؛ اما بریس های شش ماهه در مدت زمان قابل توجهی که خیلی کمتر از درمان با بریس های سنتی است، لبخند جدیدی را برای شما ایجاد می‌کنند. در واقع میانگین زمان فقط شش ماه گفته شده است؛ یعنی شما میانگین مدت زمان حل مشکل دندانتان ۶ ماه است. درمان ارتودنسی ۶ ماهه برای کل دندان‌ها مقدور نیست و فقط شامل حل مشکلات زیبایی دندان‌های جلویی شما می‌شود و بر روی آن‌ها تمرکز دارد و برای افرادی که نیاز به هم ترازی دندان‌های دیگر دارند، اصلا ایده آل نیست.

ارتودنسی کوتاه مدت با بریس های شفاف

این ارتودنسی هم ممکن است بین ۴ تا ۹ ماه طول بکشد؛ اما به طور متوسط حدودا ۶ ماه است.

روند درمان با بریس های ۶ ماهه چگونه است

این فرآیند بسیار شبیه به روند درمان با بریس بریس های سنتی است؛ زیرا با گذشت زمان دندان‌ها را به آرامی به موقعیت درست خودشان هدایت می‌کند. شما در جلسه اول پس از تکمیل مشاوره با دندانپزشک، او عکس‌هایی که از دهان و دندانتان گرفته است را مطالعه و بررسی می‌کند. در صورت واجد شرایط بودن شما برای درمان دندانپزشکی از این مدل برای محاسبه حرکات مورد نیاز برای رفع مشکل شما و همچنین ایجاد به راکت و سیم‌های رنگ دندان استفاده می‌کند. پس از اینکه این مرحله به پایان رسید، شما در جلسه دوم به مطب مراجعه می‌کنید تا به راکت‌های خودتان را بر روی دندان نصب کنید که این کار توسط پزشک ارتودنسی شما انجام می‌شود. این درمان به صورت سفارشی است و توسط ارتودنتیست روی دندان شما قرار می‌گیرد.

 

ارتودنسی شش ماهه-3

 

مقایسه ارتودنسی سنتی با بریس های ۶ ماهه

  • مانند دوره‌های درمان ارتودنسی سنتی هر ۴ تا ۵ هفته یک بار باید سیم‌های ارتودنسی خود را تنظیم و محکم کنید که این کار توسط پزشک انجام می‌شود.
  • مدت زمان درمان می‌تواند از ۴ ماه تا 9 ماه متغیر باشد، که در افراد مختلف است و نسبت به مشکل فرد تعیین می‌شود.
  • در ارتودنسی سنتی برای جلوگیری از برگشت دندان‌ها به جایگاه قبلی خودشان، باید از نگهدارنده استفاده کنید که این نگهدارنده ها پس از اتمام طول درمان استفاده می‌شود.
  • یک تفاوت عمده بین ارتودنسی 6 ماهه و ارتودنسی سنتی وجود دارد و آن زمان درمان و مسائلی است که مشکلات را حل می‌کند. لبخندهای ۶ ماهه ممکن است زمان کمتری طول بکشد. با این حال برای بیمارانی که سعی در حل مشکلات پیچیده دارند اصلا توصیه نمی‌شود.
  • ارتودنسی شش ماهه برای تصحیح فاصله قدامی و مسائل ترازی که بر فاصله تأثیر می‌گذارند در نظر گرفته شده است.

آیا بریس های شش ماهه بی خطر است

در واقع لبخندهای شش ماهه برای بزرگسالان و بعضی از نوجوانان هم می‌تواند ایمن باشد و هم غیر ایمن. گاهی اوقات ممکن است نیاز به کشیدن دندان‌ها باشد تا جایی برای صاف شدن دندان‌های دیگر ایجاد شود. در طول مشاوره، ارتودنتیست این احتمال را با شما در میان می‌گذارد. اگر چه ممکن است کشیدن دندان برای برخی از افراد لازم نباشد؛ اما یک مزیت قابل توجه برای به دست آوردن یک دندان صاف است. به این دلیل که با کشیدن یک دندان جابرای دندان‌های دیگر باز می‌شود و به راحتی حرکت می‌کنند و در جای درست خودشان قرار می‌گیرند.

یکی از مزیت‌های قابل توجه در دندان‌های صاف و یکدست این است که تمیز نگه داشتن آنها راحت‌تر از دندان‌های کج است. این بدان معناست که بهداشت دهان و دندان شما باید بهبود یابد. به شرطی که کارهای بهداشت دهان و دندان را با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه و همچنین مراجعه به دندانپزشک برای معاینات و بررسی‌های معمول دندانپزشکی ادامه دهید. در کل با توجه به مطالبی که در اختیار شما گذاشتیم باید متوجه شده باشید که برطرف کردن مشکلات دندانی با استفاده از ارتودنسی در طول ۶ ماه تقریبا غیر ممکن است و حداقل ۹ ماه زمان می‌برد؛ اما برخی از مشکلات دندانی هستند که به قدری خفیف می‌باشند که شاید زودتر از شش ماه هم بر طرف شوند؛

بنابراین برای دانستن این موضوع که شما می‌توانید توسط بریس های شش ماهه درمان ارتودنسی خود را انجام دهید یا خیر، باید با یک متخصص ارتودنسی با تجربه مشاوره داشته باشید.