ارتودنسی درد دارد ؟ در این مقاله به یکی از مشکلاتی که افراد در حین گرفتن ارتودنسی دندان با آن مواجه می شوند می پردازیم، این مشکل درد می باشد.  وقتی که فردی مشکلات و ناهنجاری های خاصی برای دندان و فکش دارد، اولین مسئله ‌ای که قبل از گرفتن ارتودنسی به آن فکر می ‌کند این است که درمان ارتودنسی چقدر به دندان و لثه او آسیب خواهد زد و آیا ارتودنسی درد دارد یا خیر.

ارتودنسی درد دارد

مراحل ارتودنسی

هنگامی که شما برای اولین بار ارتودنسی دریافت می کنید، قرار دادن این ارتودنسی روی دندان های شما کمی به آن صدمه می زند و پس از اینکه ارتودنسی به صورت کامل روی دندان شما قرار داده شد و نصب شد، با استفاده از سیم ها و کش های الاستیکی روی دندان فشار وارد می کند. هر چقدر که این سیم ها سفت تر شوند فشار روی دندان های شما بیشتر می‌ شود. بنابراین ممکن است که شما پس از نصب با درد و ناراحتی مواجه شوید؛ البته باید بدانید که تا دو هفته پس از نصب ارتودنسی روی دندان این درد از بین می ‌رود و دیگر دهان شما به آن عادت می کند.

 چه عواملی باعث می شود که ارتودنسی درد داشته باشد

وقتی که شما ناهنجاری های روی دندان و فکتان شدید باشد، تنها ارتودنسی که می ‌توان برای برطرف کردن مشکلات دندانتان استفاده کرد روش درمانی ارتودنسی ثابت می باشد.

 

ارتودنسی ثابت چیست؟

ارتودنسی ثابت تشکیل شده از سیم، براکت و کش های لاستیکی است که در کنار هم باعث فشار روی دندان می ‌شود و به مرور دندان ها را حرکت می دهد و به جای درستشان انتقال می دهد. ارتودنسی های ثابت دارای نوع فلزی و سرامیکی هستند.

 

نصب ارتودنسی ها روی دندان

ابتدا متخصص ارتودنسی شما نوارهایی را در اطراف دندان های مولر و پشت دندان قرار می دهد، این ممکن است شامل ایجاد فشار روی دندان شما باشد؛ اما به هیچ عنوان دردناک نیست. پس از آن متخصص ارتودنسی براکت ها را روی هر کدام از دندان ها قرار می دهد و سپس با سیم آن ها را به هم متصل می کند، سرانجام برای ایجاد فشار بیشتر و درمان بهتر باند های الاستیک روی آن ها نصب می شود.

ارتودنسی درد دارد

پس از چند ساعت از نصب ارتودنسی روی دندان درد و ناراحتی آغاز خواهد شد. به این دلیل که اولا توسط ارتودنسی فشار روی دندان های شما وارد شده است و به دلیل اینکه در روزهای اول شما عادت به ارتودنسی ندارید، ممکن است ارتودنسی از داخل دهان به لب های داخلی شما و گونه های داخلی شما ساییده شود و باعث تحریک و زخم شدن شود، شما اصلا نباید نگران این قضیه باشید. به این دلیل که پس از چند روز برطرف می شود، همچنین شما می توانید از رژیم غذایی خاصی تا عادت کردن لثه و دهانتان به ارتودنسی استفاده کنید تا درد کمی آرام تر شود.

 

رژیم غذایی برای کمتر شدن درد ارتودنسی

افرادی که همیشه این سوال را می پرسند که آیا ارتودنسی درد دارد یا خیر، با خواندن این مقاله تا این قسمت متوجه شدند که این درد به چه شکلی خواهد بود. در ادامه به یک رژیم غذایی خاص می پردازیم که می تواند تا چند روز درد را برای شما بهتر کند.

رژیم غذایی مناسب برای کاهش درد دندان

بهتر است تا چند روز پس از نصب ارتودنسی روی دندان از غذا های نرم استفاده کنید تا در حین جویدن فشاری روی دندان نیاید و درد آن ها را بیشتر نکند. غذاهایی که می توانید در حین درمان ارتودنسی استفاده کنید عبارت اند از:

  • ماست
  • سوپ
  • پوره سیب زمینی
  • نوشیدنی ‌های خنک
  • غذا های نرم
  • میوه های نرم مانند موز

همچنین پس از دریافت بریس ممکن است موارد زیر را تجربه کنید

  • فشار درد و درد دندان و لثه به خصوص هنگام جویدن
  • زخم یا درد در قسمت داخلی دهان شما
  • ناراحتی
  • بریدگی زبان به دلیل سایش با فلز های ارتودنسی

به طور معمول شما می توانید این درد را به خوردن مسکن ها کنترل کنید و در هفته اول به غذاهای نرم و مایعات که به جویدن کمتری و فشار کمتری احتیاج دارند روی بیاورید، همچنین نوشیدنی های سرد و اسموتی ها می ‌توانند درد شما را تسکین دهند؛ اما اگر پس از یک الی دو هفته بعد درد شما کمتر نشد، حتما باید به پزشک ارتودنسی خود مراجعه کنید تا وضعیت بررسی شود.

 

ایجاد فشار بیشتر برای مشکلات شدیدتر

ارتودنسی ها با فشار مداوم روی دندان ها مشکلات همترازی را برطرف می ‌کنند و با گذشت زمان دندان های شما به حالت صاف تر تبدیل می شود. اینکه چه مدت زمانی لازم است که ارتودنسی روی دهان شما بماند به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله اینکه شما از چه دستگاهی استفاده می کنید و شدت مشکلی که قرار است برطرف شود تا چه اندازه است. معمولا بیشتر افراد حدود ۲ سال باید از ارتودنسی استفاده کنند، همچنین برای تنظیمات و بررسی هر چند هفته یک بار پس از نصب ارتودنسی خود مراجعه کنید. ممکن است که متخصص ارتودنسی در این جلسات فشار وارد شده بر دندان را توسط ارتودنسی یا بیشتر کند؛ بنابراین درد ارتودنسی شما هم بیشتر می شود؛ اما همانند دفعه اول چند روز پس از نصب از محکم شدن شما به آن عادت می کنید.

 

آیا پس از کامل شدن درمان هم ارتودنسی درد دارد

پس از اینکه ارتودنسی از روی دندان شما برداشته شد و طول درمان به پایان رسید، شما از دیدن دندان‌ های صاف و جدید خود خوشحال خواهید شد که احتمالا خیلی نگران درد نخواهید بود همه اقدامات دندانپزشکی مسلما کمی ناخوشایند است و دردناک؛ اما برداشتن ارتودنسی دردناک نیست؛ بعد از اینکه بریس های شما از روی دندان جدا شد، دندان های شما توسط پزشک کاملا تمیز می شود. ممکن است پزشک شما بخواهد دوباره عکسبرداری انجام دهد که موقعیت دندان ها را بررسی کند.

 

آیا برای کودکان ارتودنسی درد دارد

احساس درد و ناراحتی جزئی در درمان یک عامل طبیعی است، بیشتر کودکانی که تحت درمان هستند از ارتودنسی ثابت برای رفع مشکلات دندانشان استفاده می شود که از جنس استیل، سرامیک یا پرسلن ساخته شده است. میزان درد در آن ها بستگی به شدت مشکلشان و فشاری که توسط ارتودنسی روی دندانشان می ‌آید بستگی دارد.

بیشتر بخوانید :

ارتودنسی یا لمینت ، کدام بهتر است ؟