اگر به درستی بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنیم، به مرور دندان‌ها و ارتودنسی زرد می‌شود. همه ما با دندان سفید دارای لبخند زیبا هستیم و دندان‌ها اولین گزینه برای خراب کردن لبخند است. این خواسته ما ممکن است گاهی اوقات به یک وسواس تبدیل شود.‏ به همین دلیل دندان‌ها و ارتودنسی زرد یکی از دلایل اصلی مراجعه افراد به کلینیک‌های دندان پزشکی است. وقتی تصمیم به ارتودنسی همراه با براکت ها، چه فلزی یا زیبایی دارید.

شما باید توجه داشته باشید که یکی از مهمترین موارد در طول درمان ارتودنسی، رعایت بهداشت بسیار دقیق پس از هر وعده غذایی خواهد بود. در حقیقت، یکی از شایع ترین سوالاتی که از متخصص ارتودنسی پرسیده می‌شود. این است که چگونه بریس‌ها را پاک کنند و چه عادت‌های بهداشتی را باید بعد از  نصب ارتودنسی رعایت کنند. اما متاسفانه خیلی از افراد به درستی این موارد را رعایت نمی کنند. آن‌ها بعد از مدتی با مشکل ارتودنسی زرد شده دوباره برگشته و به دنبال راه چاره هستند.

ارتودنسی زرد

تمیزی ارتودنسی اولین قدم برای ارتودنسی زرد

در هر صورت بهداشت دهان و دندان ضروری است.  اما وقتی صحبت از بیمارانی می‌شود که از ارتودنسی استفاده می‌کنند، این  ضرورت بسیار بیشتر می‌شود. متخصص ارتودنسی توضیح می‌دهند که “هنگامی که ما از ارتودنسی با براکت استفاده می‌کنیم. براکت‌ها بقایای مواد غذایی، تنباکو، قندها و غیره را حفظ و جمع می‌کنند. این امر باعث ایجاد پلاک و تاری دندان و ارتودنسی می‌شود که بعدا می‌تواند منجر به سایر بیماری‌های دهان شود.

” پلاک دندان و تاری دندان برای دندان‌های ما بسیار مضر هستند. این دو،  عامل اصلی پوسیدگی دندان و التهاب لثه یا بیماری پریودنتال (لثه) است. کلینیک‌های دندانپزشکی نحوه تمیز کردن بریس‌ها و همچنین روش صحیح مسواک زدن و تمیز کردن دندان‌ها را به همه بیماران می‌آموزند که بهداشت روزانه براکت‌ها “کابوس” نباشد. شما با مسواک زدن درست از ارتودنسی زرد شده جلوگیری خواهید کرد.

حتی اگر از ارتودنسی استفاده نکنیم، باید مسواک زدن صحیح دندان را یاد بگیریم. همچنین باید عادت کنیم که حداقل سه بار در روز مسواک بزنیم، زیرا این اساس بهداشت دهان و دندان است. هنگامی که از ارتودنسی با بریس استفاده می‌کنیم، باید بریس‌ها بلافاصله (پس از خوردن غذا) تمیز شوند، ما باید تا آنجا که ممکن است از تجمع باقیمانده غذاها جلوگیری کنیم. شما با رعایت این مورد می‌توانید از بسیاری مشکلات جلوگیری کنید.

نکاتی برای جلوگیری از ارتودنسی زرد

وقتی از بریس استفاده می‌کنیم، باید بهداشت دهان، به ویژه دندان‌ها را رعایت کنیم و مراقبت ویژه از دندان‌ها داشته باشیم. وقتی به شخصی نگاه می‌کنیم، لبخند  و دندان‌ها بیشترین توجه را در صورت به خود جلب می‌کند. بنابراین، ظاهر آن‌ها نقش بسیار مهمی دارد. هنگامی که ارتودنسی زرد می‌شود. تمام تلاش‌هایی که برای این موضوع کردیم از بین می‌رود. به همین منظور بهتر است نکات زیر را رعایت کنیم.

تمیز کردن دندان‌ها با مسواک‌های مخصوص ارتودنسی

برای تمیز کردن صحیح بریس‌ها، باید از برس مخصوص ارتودنسی استفاده کنیم. اگر می‌خواهید از دیگر مسواک‌ها استفاده کنید، باید همان موردی باشد که متخصص ارتودنسی به شما گفته است. شما باید حداقل هر دندان را 10 بار با حرکات دورانی مسواک بزنید.

 

تمیز کردن ارتودنسی با نخ دندان

پس از مسواک زدن صحیح، باید بین دندان‌ها و براکت‌ها نخ دندان بکشید. شما باید سعی کنید تمام مواد باقیمانده مواد غذایی را از خارج کنید؛ زیرا باقی مانده غذاها باعث رشد و تکثیر باکتری‌های موجود در دهان ما می‌شود. نخ دندان با خالی کردن باقی مانده غذاها تاثیر به سزایی در سلامت دهان و دندان ما دارد.

استفاده از مسواک‌های بین دندانی

حداقل یک بار در روز، ترجیحا قبل از خواب برای خوابیدن، برای تمیز کردن بریس‌های خود از مسواک‌های بین دندانی استفاده کنید. شما باید مسواک را به صورت منظم بین دندان‌ها و بریس‌ها عبور دهید که هیچ فضایی را باقی نگذارید. شما باید بخاطر داشته باشید که در طول شب دهان، بزاق کمتری تولید می‌کنیم. همین امر باعث می‌شود که باکتری‌های تولید کننده حفره، پلاک و تار بتوانند سریع‌تر کار کنند.

دهان خود با دهان شویه بشویید

حتی اگر تمیز کردن براکت‌های را به درستی انجام داده اید، باید از دهان شویه دندان استفاده کنید. اینگونه قسمت‌های کوچکی که ممکن است به درستی تمیز نشده‌‌اند، به خوبی تمیز می شوند. با دهان شویه بقایای غذاهای باقی مانده کاملا از بین می‌رود. شما از ارتودنتیست خود بپرسید از کدام دهان شویه باید استفاده کنید. بعضی از دهان شویه‌ها به خاطر داشتن الکل زیاد برای بیماران توصیه نمی شود.

تمیز کردن الاستیک‌های زرد شده

نوارهای الاستیکی در زیر براکت‌ها نصب می‌شود. آن‌ها نیروی لازم را از سیم‌ها گرفته و باعث حرکت  دندان‌ها در طول درمان ارتودنسی می‌شود.  امروزه الاستیک‌هایی با رنگ‌های مختلفی وجود دارد که کمی طراوت را برای بیماران جوان فراهم آورده است. بیمارن می‌توانند رنگ  مورد علاقه خود را انتخاب کنند.

از طرف دیگر، الاستیک‌های شفافی وجود دارد که مورد علاقه بیماران بزرگسالی است. به طور کلی افراد بزرگسال ارتودنسی را به دلایل زیبایی دندان و دهان با براکت‌های آرایشی مثل، ارتودنسی سرامیکی یا شفاف انجام می‌دهند. مشکلی که در نوارهای الاستیکی شفاف وجود دارد، مستعد بودن آن‌ها برای لک شدن و زرد شدن است که باعث می‌شود براکت‌های آرایشی بیشتر دیده شوند. شما می‌توان برای جلوگیری از لک شدن الاستیک‌ها اقدامات زیر را انجام دهید.

ارتودنسی زرد

رژیم غذایی خود را کنترل کنید

مواد غذایی و نوشیدنی که از رنگ‌های تیره و یا قدرت رنگ زیادی تشکیل شده‌اند باعث تغییر رنگ الاستیک شفاف می‌شود. این غذاها با رنگدانه‌هایی که دارند باعث تغییر رنگ الاستیک‌ها می‌شوند. غذاها و نوشیدنی‌هایی که باید از آنها اجتناب کنیم عبارتند از: شراب قرمز، قهوه، سس گوجه فرنگی، سوداها یا نوشیدنی‌های گازدار هستند.

از طرف دیگر، برخی از غذاهایی که باید گاز گرفته شوند ممکن است به ارتودنسی آسیب برساند. به عنوان مثال ذرت یا برخی میوه‌های سخت مانند سیب است که می‌تواند به ارتودنسی‌ها آسیب برساند.

متخصصان ارتودنسی به ما توصیه می‌کنند از خوردن این غذاها و همچنین غذاهای چسبناک خودداری کنید. همچنین ما باید سیگار را ترک کنیم. سیگار برای بدن ما مضر است، علاوه بر این برای بهداشت دهان و دندان بسیار بد است. دندان‌های سالم “بهانه” مناسبی برای ترک سیگار است. سیگار باعث تغییر رنگ الاستیک‌ها می‌شود. سیگار باعث زرد شدن الاستیک‌ها می‌شود.

منبع