داشتن دندان هایی زیبا، مرتب و ردیف، آرزوی هر انسانی است. این روز ها با وجود متد ها و روش های مختلف، برا اصلاح ناهنجاری ها و فرم دندان ها، داشتن چنین دندان هایی دیگر یک آرزو نیست. یکی از انواع این روش ها، ارتودنسی با کشیدن دندان است.

یکی از راه های رسیدن به دندان های زیبا و جذاب، انجام ارتودنسی است. با انجام این عمل درمانی، شما می توانید به لبخند دلخواه و جذاب خود دست پیدا کنید. در این مقاله تلاش کرده ایم که شما را با ارتودنسی دندان، انواع ارتودنسی ها، ضرورت کشیدن دندان ها در روند انجام درمان ارتودنسی و… آشنا کنیم.

 

ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی دندان، یک روش درمانی برای اصلاح ناهنجاری های مربوط به فک و دندان ها است. در انجام این روش، دستگاه های ارتودنسی (دستگاه های ارتودنسی شامل براکت ها، سیم ها و کش های رنگی هستند) بر روی دندان های بیمار قرار گرفته و کمک می کنند، دندان های بیمار به آرامی و به مرور زمان حرکت کرده و در محل مناسب خود قرار گیرند.

 

انواع ارتودنسی کدامند؟

  • ارتودنسی با براکت های فلزی یا همان نوع سنتی ارتودنسی
  • ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی
  • ارتودنسی با براکت های سرامیکی
  • ارتودنسی با پلاک های شفاف یا ارتودنسی اینوزیلاین

روند انجام ارتودنسی چگونه است؟

برای انجام ارتودنسی، ابتدا شما باید به یک متخصص ارتودنسی یا ارتودنتیست مراجعه کنید. متخصص ارتودنسی پس از معاینه و بررسی دندان های شما، در یک جلسه مشاوره، راهکارهای لازم و ممکن برای ترمیم و اصلاح مشکلات دندانی شما را به شما پیشنهاد می کند. سپس باید به دستور دندانپزشک متخصص خود از دندان هایتان عکس رادیولوژی تهیه کنید. در مرحله ی بعدی دندان پزشکتان از دندان های شما قالب گیری کرده و قالب ها را برای ساخت بریس ها به لابراتوار می فرستد، پس از ساخت پلاک ها، متخصص ارتودنسی، آن ها را بر روی دندان های شما قرار می دهد و در هر جلسه، مقدار فشار وارده این بریس ها بر روی دندان هایتان را افزایش داده و دندان هایتان را به محل مناسب خود هدایت می کند.

ارتودنسی با کشیدن دندان

آیا در روند انجام ارتودنسی نیاز به کشیدن دندان ها وجود دارد یا خیر؟

در اکثر موارد، در روند انجام ارتودنسی نیازی به کشیدن دندان ها وجود ندارد؛ اما در صورتی که تعداد دندان های موجود در دهان شما از تعداد نرمال آن بیشتر باشد یا در دهان شما فضای کافی برای مرتب کردن دندان ها وجود نداشته باشد، ممکن است نیاز باشد که یک یا تعدادی از دندان هایتان کشیده شود.

در این صورت، ترس از کشیدن دندان ها نباید شما را از انجام ارتودنسی منصرف کند؛ زیرا فضاهای ایجاد شده ناشی از کشیدن دندان ها، پس از تکمیل روند درمانی ارتودنسی، به طور کامل پر شده و بسته می شوند.

مهم ترین مرحله در روند انجام ارتودنسی، جلسه معاینه است؛ زیرا بررسی و معاینه هایی که در این جلسه انجام می شود می توانند تعیین کننده  این مسئله باشند که آیا نیاز به کشیدن دندان ها هست یا نه. به طور کلی اگر دندان های شما خیلی شلخته باشند و روی هم قرار داشته باشند، ممکن است فضای کافی برای مرتب و ردیف شدن دندان ها در دهان شما وجود نداشته باشد؛در این صورت ممکن است دندانپزشک شما تعدادی از دندان هایتان را بکشد. بهترین کاندید برای کشیده شدن، دندان های پرمولر هستند. این دندان ها مابین دندان های نیش و بزرگترین دندان های عقبی یا همان دندان های مولر قرار گرفته اند.

 

برای کشیدن دندان ها در ارتودنسی، اولویت با کدام دندان ها است؟

دندان های پوسیده، خراب شده یا آبسه کرده، گزینه های مناسبی برای کشیده شدن در روند انجام درمان ارتودنسی هستند. حتی دندان های روکش شده نیز می توانند گزینه خوبی برای کشیده شدن در روند ارتودنسی باشند. در درجه بعد، دندان های چهارم و پنجم که در ناحیه انتهایی قوس دهان واقع شده اند، براش کشیدن شده در اولویت قرار دارند.

یکی از نکاتی که در کشیدن دندان ها باید رعایت شود، این است که دندان ها را باید به صورت قرینه از دهان خارج کرد. در واقع اگر یک دندان از سمت راست فک بالا کشیده شود، باید قرینه  همان دندان در سمت چپ فک بالای شما نیز از دهانتان خارج گردد. باید بدانید که در ایده آل ترین وضعیت، از هر فک شما دو دندان کشیده خواهد شد که در اینصورت، تعداد کل دندان هایی که از دهان شما خارج می شوند چهار عدد خواهد بود. اما نگران نباشید؛ زیرا این فضاهای ایجاد شده ناشی از کشیده شدن دندان ها، کاملا پر خواهند شد.

 

برای انجام ارتودنسی، کدام دندان ها نباید کشیده شوند؟

تمام تلاش ارتودنتیست برای انجام ارتودنسی با کشیدن دندان، بر این است که دندان های جلویی کشیده نشوند و در دهان حفظ شوند. حدالامکان باید دندان های عقبی شماره چهار و پنج کشیده شوند. ارتودنتیست هیچ گاه دندان های سالم شما را دست نخواهد زد؛ مگر این که دندان خرابی در دهان وجود نداشته باشد. در صورتی که دهان خرابی در دهان شما برای کشیدن وجود نداشته باشد، دندانپزشک متخصص شما دندان های عقبی را خواهد کشید.

 

آیا کشیدن دندان ها درد ایجاد می کند؟

برای کشیدن دندان ها در روند انجام ارتودنسی، متخصص دندانپزشک از بی حسی موضعی استفاده می کند. به همین دلیل موقع کشیده شدن دندان ها، شما دردی احساس نخواهید کرد. این بی حسی موضعی پس از گذشت چند ساعت از بین رفته و ممکن است درد دندان های شما شروع شود. در صورتی که درد شدیدی احساس کنید می توانید از روش های تسکین درد و مسکن ها استفاده کنید تا درد ناشی از کشیده شدن دندان ها مقداری تسکین یابد.

 

مسکن های مورد نیاز برای خواباندن درد دندان کشیده شده

بعضی از روش هایی که می توانید با استفاده از آن ها درد دندان هایتان را آرام کنید عبارتند از:

  • استفاده از مسکن ها با مشورت دندان پزشک
  • استفاده از کمپرس آب سرد و گرم
  • پرهیز از انجام کارها و ورزش های سنگین

بیشتر بخوانید : ارتودنسی بدون کشیدن دندان