ارتودنسی تا چه سنی کاربرد دارد

ارتودنسی تا چه سنی کاربرد دارد و موثر است ؟ بعضی از افراد نگران درمان ارتودنسی و نصب بریس ها هستند، زیرا آن ها را نشانه ای از سال های نوجوانی خود می دانند که خیلی قبل تر باید به فکر آن می بودند. دیگران ممکن است از نوع احساس یا شکل ظاهری خود نگران باشند. با این حال، شما یا فرزندتان ممکن است در مورد بریس ها سوال و نگرانی داشته باشید (از جمله آیا من باید بریس بگیرم، چند سال باید سن داشته باشیم تا برای تهیه بریس اقدام کنیم و ارتودنسی تا چه سنی مناسب است و غیره). در این جا تجزیه و تحلیل کودکان و بریس ها آورده شده است.

 

آیا باید بریس بگیرم؟

 

معمولا از متخصصین ارتودنسی این سوال پرسیده می شود که “آیا باید بریس بگیرم؟” متخصصین ارتودنسی باتجربه و واجد شرایط، معمولاً بریس ها را به بیماران توصیه می کنند تا علاوه بر افزایش سلامت دهان، شکل ظاهری لبخند را نیز بهبود بخشند. مشکلات ارتودنسی مانند دندان های کج یا شلوغ، اوربایت، آندربایت، موقعیت نادرست فک و اختلالات مفاصل فک از طریق درمان ارتودنسی اصلاح می شود. پاسخ به “آیا باید بریس بگیرم؟” این است که اگر شما هر یک از مشکلات ارتودنسی ذکر شده را دارید، باید از متخصصین ارتودنسی مشاوره بگیرید تا ببینید که آیا کاندید مناسبی برای درمان ارتودنسی با بریس هستید یا خیر.

 

برای تهیه بریس باید چند سال داشته باشید؟

 

بریس برای دندان ها محدودیت سنی ندارد. کسانی که مشکلات ارتودنسی دارند، تقریباً در هر سنی می توانند از درمان بهره مند شوند. محدودیت سنی برای بریس وجود ندارد. انجمن ارتودنتیست های آمریکا پیشنهاد می کند که کودکان در سن 7 سالگی می توانند برای اولین بار به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنند تا ببینند آیا نیازی به درمان ارتودنسی وجود دارد یا خیر.

بهترین سن برای دندان های پرانتزی بین 10 تا 14 سال است؛ زیرا در این سن هنوز سر و دهان در حال رشد هستند و دندان ها صاف تر هستند. مراجعه زودهنگام به متخصصان ارتودنسی به این معنی نیست که کودک شما بلافاصله بریس می گیرد. این فقط بدان معنا است که متخصص ارتودنسی قادر به یافتن مشکلاتی خواهد بود و بهترین زمان برای شروع درمان کودک شما را تعیین می کند. بریس فقط برای بچه ها نیست. بیشتر افراد بزرگسال نیز از بریس برای اصلاح مشکلات ارتودنسی و بهبود لبخند استفاده می کنند.

ارتودنسی تا چه سنی کاربرد دارد

اولین بازدید شما از متخصصان ارتودنسی

 

در اولین بازدید شما از متخصصان ارتودنسی، متخصص ارتودنسی باتجربه و با صلاحیت، دندان ها، دهان و فک کودک شما را به طور کامل بررسی می کند. متخصص ارتودنسی ممکن است از کودک شما بخواهد دندان ها را با هم گاز بگیرد و در مورد این که آیا کودک شما در جویدن یا بلعیدن مشکلی دارد یا این که تا به حال با کلیک یا پاپ زدن فک مواجه شده است، سوالاتی را مطرح می کند.

متخصصان باتجربه ارتودنسی ممکن است با اشعه ایکس دهان و دندان ها را ببینند که چگونه دندان ها قرار گرفته اند و آیا دندان های دائمی هنوز لازم است که داخل بریس قرار بگیرند.

 

چه مدت باید از بریس استفاده کنم؟

 

مدت زمان استفاده از بریس ها به برنامه درمانی شما بستگی دارد. محدودیت سنی برای بریس ها وجود ندارد، اما هرچه مشکل ارتودنسی پیچیده تر باشد و هرچه سن شما بیشتر باشد، مجبور به استفاده طولانی مدت از بریس می شوید.

بیشتر بیماران باید از 18 تا 30 ماه از بریس کامل استفاده کنند و باید حداقل چند ماه تا حداکثر دو سال از نگهدارنده استفاده کنند تا بافت های اطراف دندان های تازه صاف شده شما را تنظیم و تراز کنند. اگر نمی خواهید بایت شما مانند گذشته برگردد، در بعضی موارد ممکن است مجبور به پوشیدن نگهدارنده دائمی باشید.

 

چه کسی درمان ارتودنسی را ارائه می دهد؟

 

دندانپزشک شما که مسئول هماهنگی درمان دندانپزشکی شما است، ممکن است شما را به متخصص ارتودنسی باتجربه و متخصص ارجاع دهد. متخصصان ارتودنسی در زمینه پیشگیری و اصلاح بی نظمی دندان ها، گزش، فک و ناهنجاری های مربوط به صورت، از مهارت بالایی برخوردار هستند.

یک جلسه مشاوره رایگان برنامه ریزی کنید تا ببینید آیا بریس برای شما مناسب است یا خیر!

وقتی بیمار در یک جلسه مشاوره برای بریس ها شرکت می کند، متخصص ارتودنسی دهان او را برای بسیاری از مسائل مختلف معاینه می کند. آن ها سوالات زیادی را خواهند پرسید، اما آن چه که آن ها می خواهند انجام دهند، این است که یک بررسی شفاهی جامع ایجاد کنند.

آن ها ممکن است بپرسند که آیا شما هرگز درد در استخوان فک را تجربه کرده اید؟ آیا تا به حال با خونریزی لثه مشکلی دارید؟ آیا هیچ کدام از دندان های شما احساس لق شدن یا دندانه دار شدن دارد؟ آیا می توانید زبان خود را از جلوی دندان های خود بیرون بیاورید؟ هرچه که متخصص ارتودنسی از شما می پرسد، دلیل خوبی می خواهند؛ بنابراین جوابی صادقانه بدهید.

 

شما می توانید در هر سنی بریس داشته باشید

 

بریس های دندانی معمولاً با نوجوانان در ارتباط هستند، فقط به این دلیل که این زمانی است که اکثر افراد برای اولین بار متوجه دندان های کج خود می شوند. برای این نوع درمان اصلاحی، محدودیت سنی وجود ندارد؛ بنابراین با کلیشه ها، درمان ارتودنسی را کنار نگذارید.

به شرطی که دندان ها و لثه ها از نظر استحکام قوی باشند، می توانید از بریس برای اصلاح ناصحیح دندان ها در هر سنی استفاده کنید. بریس های دندانی برای بیمارانی که لثه های آن ها ضعیف است و یا از سلامت دندان خوبی برخوردار نیستند، مناسب نیستند.

این به این دلیل است که فشار زیادی به لثه وارد می کنند. به طور طبیعی، شما باید یک بافت لثه ای محکم، مقاوم و انعطاف پذیر داشته باشید که اگر می خواهید از بریس استفاده کنید، قادر به برگشتن باشد. استفاده از بریس برای بزرگسالان به طور فزاینده ای معمول می شود. بسیاری از این افراد در دوران کودکی نیاز به درمان اصلاحی می دیدند، اما به دلایل گوناگون مثل این که خانواده های آن ها توانایی پرداخت هزینه های آن را ندارند، آن ها در بزرگسالی به سراغ بریس ها می روند تا دندان های کج که مانع از اعتماد به نفس آن ها می شود را درست کنند.