ارتودنسی ثابت دو فک با ریتینر

ارتودنسی ثابت دو فک با ریتینر چگونه است و مناسب چه کسانی است؟ ریتینر ها وسیله های سفارشی طراحی شده برای نگه داشتن دندان های شما در جای خود هستند. در درمان ارتودنسی ثابت دو فک با ریتینر، مانند بریس، برای شما تجویز می شود تا بعد از تغییر شکل یا اصلاح، دندان نیش شما را در محل خود حفظ کنند.

این مقاله اصول استفاده از ریتینر را شامل می شود، از جمله این که چه مدت باید هر روز آن را استفاده کرده و چگونه آن را تمیز نگه دارید.

انواع ریتینر ها

سه نوع ریتینر وجود دارد که متخصصان ارتودنسی پس از برداشتن بریس های خود تجویز می کنند. هر سه نوع برای جلوگیری از حرکت دندان ها و ثبات دائمی آن ها در مکان جدید تجویز می شود.

ارتودنسی ثابت دو فک با ریتینر

ریتینر پیوندی

نوع اول را ریتینر پیوندی می نامند که بعد از برداشتن بریس ها به دندان های شما متصل می شود تا چند ماه اول پس از درمان در جای خود قرار گیرند.

در صورت نیاز به پوشیدن ریتینر خود به دلیل ادامه درمان ارتودنسی، ریتینر پیوندی توصیه می شود.

ریتینر متحرک

نوع دوم ریتینر، متحرک است که می تواند برای تمیز کردن و خوردن وعده های غذایی از دهان خارج شود.

داشتن یک ریتینر متحرک به این معنی نیست که پوشیدن آن و پیروی از دستورالعمل های ارتودنسی برای شما اهمیت کمتری دارد.

 

ریتینر پلاستیکی شفاف

سومین نوع ریتینر، نوع متحرک دیگری است که به آن نگهدارنده قالب گیری نیز گفته می شود و به گونه ای طراحی شده که کاملاً در موقعیت جدید دندان های شما قرار گرفته و متناسب با آن است.

ریتینر های پلاستیکی شفاف در سال های اخیر محبوب شده اند؛ زیرا عملاً دیده نشده و احتمال سایش آن ها بیشتر است. این ریتینر، Invisalign  است که برای صاف کردن دندان ها استفاده می شود و مانع از حرکت آن ها در جای خود می گردد.

در مورد سایش و استفاده، حتماً دستورالعمل ارتودنسی خود را دنبال کنید.

ارتودنسی ثابت دو فک با ریتینر

چند ساعت در روز برای استفاده از ریتینر نیاز دارید؟

 

اگر ریتینر پیوندی داشته باشید، آن را تمام روز و شب خواهید پوشید. اما اگر یک ریتینر متحرک داشته باشید، بسته به نیاز های خاص درمانی شما ممکن است دستورالعمل های مختلفی دریافت کنید.

طبق دستورالعمل ارتودنتیست ها، معمولا برای ریتینر متحرک استفاده از آن در تمام مدت، به جز زمان غذا خوردن و تمیز کردن، در 4 تا 6 ماه اول پس از برداشتن بریس های شما است.

با این حال، یک نظرسنجی از متخصصان ارتودنسی در سال 2010 نشان داد که بسیاری توصیه می کنند که حداقل 9 ماه پس از برداشتن بریس ها، ریتینر متحرک خود را همیشه بپوشید.

 

بعد از برداشتن بریس ها، چه مدت نیاز به پوشیدن ریتینر دارید؟

طبق نظرسنجی 2010 که در بالا ذکر شد، بیش از 58 درصد از متخصصان ارتودنسی ترجیح می دهند که پس از اتمام درمان با بریس، نگهدارنده های متحرک تجویز کنند.

اکثر پاسخ دهندگان توصیه می کنند که افراد، هر روز به مدت 9 ماه از این ریتینر ها استفاده کنند.

چهل درصد از پاسخ دهندگان گفتند که آن ها نگهدارنده های لینگوال دائمی را برای شما تجویز می کنند که شما در دهان خود نگه دارید.

 

چه اتفاقی می افتد اگر من از ریتینر خود استفاده نکنم؟

در طول زندگی، دندان های شما حرکت می کنند. اگر از قبل بریس داشته اید، با این واقعیت آشنا هستید که محل دندان های شما در دهان، بسته به عواملی مانند سن و استفاده از وسایل ارتودنسی تغییر می کند.

صرف اتمام درمان ارتودنسی به معنای ثابت ماندن دندان های شما نیست. اگر ریتینر خود را طبق دستورالعمل ارتودنسی استفاده نکنید، دندان های شما تمایل به بازگشت به جای قبلی خود را دارند. اگر از ریتینر خود استفاده نکنید، ممکن است طی 10 سال یا حتی زودتر به مداخله ارتودنسی نیاز داشته باشید.

اگر بخواهید از ریتینر خود به مدت چند هفته یا چند ماه استفاده نکنید، ممکن است دندان های شما جا به جا شده و ریتینر شما دیگر به درستی با دندان های تان متناسب نباشد.

 

بهترین راه برای تمیز نگه داشتن ریتینر خود چیست؟

تمیز نگه داشتن ریتینر از دندان های شما محافظت می کند. در مورد ریتینر متحرک، می تواند طول عمر آن را نیز افزایش دهد.

یک نگهدارنده پیوندی به عنوان بخشی از برنامه معمول بهداشت دندان شما باید تمیز شود که در این صورت باید ریتینر (و جلوی دندان های خود) را  نخ دندان بکشید.

همچنین، مطمئن شوید که مسواک خود را به صورت عمودی و به صورت افقی زاویه می دهید تا از تجمع پلاک یا ذرات غذا در اطراف نگهدارنده ثابت خود خلاص شوید.

 

نحوه تمیز نگه داشتن ریتینر متحرک

ریتینر متحرک خود را با هر بار برداشتن آن با آب ولرم تمیز کنید. شست و شوی ریتنر هنگامی که هنوز با بزاق دهان خیس است، باعث می شود غذا روی ریتینر شما سفت نشود.

اگر متخصص ارتودنسی شما ریتینر متحرک را توصیه می کند، می توانید یک محصول مخصوص خیساندن را خریداری کنید تا در بین موارد استفاده از ریتینر خود خیس بخورد.

همچنین ممکن است بخواهید از مسواک و خمیر دندان های نرم استفاده کنید تا هر قسمت از ریتینر خود را یک بار در روز بشویید. این کار را با دقت انجام دهید؛ زیرا بسیاری از انواع خمیر دندان ها ساینده هستند و باعث خراشیدن نگهدارنده شما می شوند. در نظر داشته باشید از ارتودنتیست خود راهنمایی بخواهید که از چه نوعی استفاده کنید.

اگر باقی مانده غذا در مخزن ریتینر شما گرفتار شد، از یک پنبه تمیز آغشته به آب برای تمیز کردن آن استفاده کنید. ریتینر خود را در آب نجوشانید یا سعی نکنید آن را در ماشین ظرف شویی بشویید.

پس از ارتودنسی ثابت دو فک با ریتینر، رعایت دستورالعمل های ارتودنتیست برای حفظ نتایج بریس ها ضروری است.

دستورالعمل های شما با توجه به نیاز های خاص شما متفاوت خواهد بود. بعضی از افراد باید کل روز هر روز به مدت 4 ماه از نگهدارنده استفاده کنند.

تقریباً تمام متخصصان ارتودنسی به شما آموزش می دهند که هر شب، به مدت نامحدود، بعد از برداشتن بریس های خود، از نوعی ریتینر استفاده کنید.

اگرچه تعهد مادام العمر به ریتینر شما ممکن است باعث ایجاد نگرانی شود، اما حفظ سرمایه گذاری در درمان ارتودنسی بسیار مهم است.