لوازم ارتودنسی ثابت در مقابل لوازم ارتودنسی متحرک

ارتودنسی ثابت و متحرک چیست و برای چه کسانی نیاز است؟ هنگامی که سخت ترین قسمت از درمان ارتودنسی خود را به پایان رساندید و در آخر از استفاده از بریس یا تراز بندی های Invisalign خلاص شدید، لیاقت این را دارید که داشتن لبخند جدید خود را جشن بگیرید و به رخ بکشید. ممکن است وسوسه انگیز باشد که فکر کنید درمان شما کاملاً به پایان رسیده، اما در واقع، یک قدم دیگر نیز برای پیش بردن دارید ؛  نگهدارنده ها!

نگهدارنده ها در درمان ارتودنسی شما نقش اساسی دارند. یک پدیده معروف به نام “عود” وجود دارد که برای دندان اتفاق می افتد، جایی که آن ها تمایل طبیعی دارند که پس از اتمام درمان ارتودنسی ثابت و متحرک، به سمت موقعیت اصلی خود عقب بروند. با نگه داشتن دندان ها در موقعیت های مطلوب تری که با استفاده از بریس ها یا ردیف های شما منتقل شده اند، نگهدارنده ها در جلوگیری از این نوع عود بسیار مهم هستند.

متأسفانه، بسیاری از بیماران با پوشیدن نگهدارنده، درمان خود را دنبال نمی کنند؛ در نتیجه دندان های آن ها به موقعیت های قبلی خود بر می گردند. بدین ترتیب تمام وقت، سخت کوشی و پولی که در اصل برای درست کردن آن ها هزینه شده، کاملا هدر می رود. این قبل از آن است که شما حتی برای انتخاب مجدد بریس یا درمان Invisalign برای رفع عود، مجدد حساب کنید!

گرچه عود به راحتی قابل اجتناب است؛ در ابتدا باید بدانید که چه نوع نگهدارنده ای برای شما و سبک زندگی تان مناسب است. در زیر نگاهی خواهیم داشت به نگهدارنده های مختلف موجود و این که چگونه می توانند دندان های شما را تراز کنند. برای یادگیری بیشتر خواندن را ادامه دهید!

 

انواع مختلفی از نگهدارنده ها

همان طور که وسایل ارتودنسی گزینه های ثابت (بریس ها) و متحرک (تراز کننده واضح) را در اختیار دارند، نگهدارنده های ثابت و متحرک نیز وجود دارند. یادگیری در مورد آن چه هر یک از آن ها ارائه می دهند، بیشتر تأکید می کند که چرا نگهدارنده ها چنین بخش مهمی از درمان ارتودنسی شما هستند!

 

نگهدارنده های متحرک

دو نوع از متداول ترین نوع نگهدارنده های متحرک، نگهدارنده های Hawley و Essix هستند. هر دو نوع نگهدارنده به صورت سفارشی متناسب با دهان شما طراحی شده است که از قالب های دندانی استفاده شده و پس از درمان استفاده می شوند.

ارتودنسی ثابت و متحرک

نگه دارنده Hawley

دستگاه Hawley یکی از قدیمی ترین و متداول ترین نگهدارنده ها است. این نگهدارنده ها که از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند، توسط سیم پیچیده شده در اطراف دندان های شما همراه با قوس اکریلیک که در پشت سقف دهان قرار دارد، در محل خود نگه داشته می شوند. در ابتدا به شما توصیه می شود که آن را تمام وقت استفاده کنید، اما اغلب پس از چند ماه می توانید مدت زمان پوشیدن آن را کاهش دهید.

 

مراقبت از نگهدارنده Hawley

از آن جا که این دستگاه نسبتاً شکننده است، برای این که لبخند خود را با موفقیت حفظ کنید، باید از آن کاملاً مراقبت کنید. بازسازی یک نگهدارنده جدید ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد و هر روزی که بدون پوشیدن آن می گذرانید، خطر برگشت و پیشرفت درمان شما را تهدید می کند. برای مراقبت صحیح از نگهدارنده خود، باید:

  • آن را روزانه تمیز کنید تا باکتری ها و باقی مانده مواد غذایی پاک شود.
  • آن را از گرما یا آب گرم دور نگه دارید.
  • وقتی آن را استفاده نمی کنید، آن را در کیس نگهدارنده آن قرار دهید.

 

تمیز کردن نگهدارنده Hawley

تمیز کردن نگهدارنده آسان نیست! آن را با استفاده از مسواک و خمیر دندان با نرمی تمیز کنید. خیساندن آن با تمیز کننده دندان مصنوعی، چند بار در هفته باعث از بین بردن میکروب هایی می شود که در شیار های قالب نشسته اند.

 

نگهدارنده های Essix

نگهدارنده های Essix تمام قوس دندان ها را می پوشانند، اما مانند Hawley ، هر یک به شکل منحصر به فرد در دهان شما قالب ریزی شده است. این نگهدارنده ها کاملاً شبیه تراز های واضحی هستند که با سیستم Invisalign استفاده می شوند که به طور کامل از پلاستیک شفاف ساخته شده و کمتر از سیم نگهدارنده های سنتی قابل توجه هستند. قابل جا به جایی بودن به این معنی است که می توان آن ها را هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن خارج کرد؛ بنابراین حفظ یک روال عالی بهداشت دندان آسان است.

در چند ماه اول، به شما آموزش داده می شود که نگهدارنده Essix خود را به طور مداوم استفاده کنید و فقط آن را برای خوردن و تمیز کردن بیرون بیاورید. پس از آن، شما ترغیب خواهید شد که هر شب آن ها را برای مدت نامشخصی بپوشید.

 

مراقبت از نگهدارنده  Essix

برای استفاده طولانی مدت از نگهدارنده خود، باید:

  • هر بار که آن را استفاده می کنید و قبل از این که دوباره استفاده نمایید، آن را در آب سرد بشویید.
  • نگهدارنده را هر زمان که از آن استفاده نمی کنید، در یک کیف پلاستیکی نگهداری کنید.
  • نگهدارنده را بعد از هر وعده غذایی با آب خنک یا ولرم و یک مسواک نرم مسواک بزنید.
  • هرگز نگهدارنده را در آب گرم قرار ندهید؛ زیرا گرما می تواند آن را کوچک کند.
  • نگهدارنده را هر چند ماه یک بار با تمیز کننده مخصوص بشویید.

 

نگهدارنده های ثابت

 

نگهدارنده های ثابت که بعضاً به عنوان نگهدارنده های دائمی یا پیوندی شناخته می شوند، معمولاً یک سیم نازک است که از پشت دندان های جلویی پایین یا بالا پوشیده می شود و در محل با سیمان پیوند می خورند. این نوع سیم در چندین دندان کشیده می شود؛ بنابراین روال بهداشت دهان و دندان شما مانند زمانی که از بریس استفاده می کنید، مشابه خواهد بود که شامل استفاده از نخ یا واترپیک برای تمیز نگه داشتن فضای بین دندان ها به طور کامل است.

اگرچه یک نگهدارنده ثابت کمی بیشتر کار می کند، اما از آن جایی که سیم پیوند شده، دندان های تازه صاف شده را به طور مداوم در شکل کامل نگه می دارد، بهترین نتیجه را خواهد داشت. همچنین می تواند برای بیمارانی که فضای زیادی بین دو دندان فوقانی جلو دارند، یک گزینه مفید باشد. پس از پایان درمان ارتودنسی و بسته شدن فضا، می توان از یک نگهدارنده ثابت برای بسته نگه داشتن فضا استفاده کرد.

در برخی شرایط خاص، ممکن است لازم باشد که از هر دو درمان ارتودنسی ثابت و متحرک برای اطمینان از عدم بازگشت مجدد استفاده کنیم.

ارتودنسی ثابت و متحرک

بیشتر بخوانید :

ارتودنسی ثابت دو فک با ریتنر چگونه است ؟ 

ارتودنسی چند دندان