ارتودنسی دندان های فک بالا به چه صورتی انجام می شود؟ برای دانستن نکات ارتودنسی دندان های فک بالا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

ارتودنسی دندان های فک بالا

آیا تا به حال به نقشی که دندان های فک بالایتان در زندگی شما دارند فکر کرده اید؟

شاید تا به حال متوجه شده باشید که هنگام لبخند زدن و صحبت کردن، دندان های فک بالا به نسبت دندان های فک پایین، توجه بیشتری را به خود جلب می کنند. در نتیجه سلامت و توازن دندان های فک بالا، علاوه بر نقشی که در گرفتن غذا و جویدن غذا ایفا می کند، سهم عمده ای در زیبایی ظاهر و لبخند شما دارد.

این نکته به این معنا نیست که دندان های فک پایین شما اهمیتی ندارند؛ اما دندان های فک بالا بیشتر مستعد ابتلا به مشکلاتی مثل ازدحام بیش از حد دندان ها، بیرون زدگی و فاصله افتادن بین دندان ها، هستند.

 ارتودنسی بر روی یک فک، تحت چه شرایطی انجام می شود؟

ارتودنسی دندان های فک بالا

ارتودنسی دندان های فک بالا

ارتودنسی بر روی یک فک، تنها در شرایط خاصی موثر واقع خواهد شد. در شرایطی که دندان های فک پایین عقب تر دندان های فک بالا باشند و اوربایت شدید داشته باشیم، ارتودنسی بر روی دندان های فک پایین گزینه مناسبی خواهد بود. برعکس اگر دندان های فک بالا از هم فاصله داشته باشند و اوربایت شدید وجود داشته باشد، چنان چه بیمار از دندان های فک پایین راضی باشد، می توان تنها از ارتودنسی بر روی فک بالا استفاده کرد.

رایج ترین مشکلات دندانی فک بالا چه مشکلاتی را شامل می شوند؟

 • برآمدگی برخی یا همه ی دندان های فک بالا
 • ازدحام بیش از حد دندان ها در فک بالا
 • اوربایت

برآمدگی برخی یا همه ی دندان های فک بالا:

در این حالت دندان های فک فوقانی، نسبت به دندان های فک تحتانی، بیرون زده بوده و جلوتر قرار گرفته اند.

ازدحام بیش از حد دندان ها در فک بالا:

در این حالت، اندازه ی مجموع دندان های موجود در فک بالا، بیشتر از فضای استانداردی است که در فک برای آن ها وجود دارد.

اوربایت:

ارتودنسی دندان های فک بالا

ارتودنسی دندان های فک بالا

حالتی که هم پوشانی دندان های فک بالا و پایین از یک الی دو میلی متر بیشتر باشد را اوربایت می گوییم. یا به زبان ساده تر، اوربایت زمانی اتفاق می افتد که دندان های فک بالا، بیشتر از حالت طبیعی، دندان های فک پایین را بپوشاند.

اوربایت از مشکلات رایج دندانی می باشد و باعث می شود هنگام خندیدن، سن شما کمی بیشتر به نظر برسد.

برخلاف دو مشکل اول، که بیشتر زیبایی شما را تحت تاثیر قرار می دهند، اوربایت می تواند تاثیراتی بر سلامتی دهان و دندان شما نیز داشته باشد.

از تاثیرات منفی اوربایت بر سلامت دهان و دندان، میتوان به فرسایش لثه و دندان ها، کندی و تاخیر در گفتار، مشکلات جویدن و افزایش احتمال شکستگی دندان ها در اثر کشیدگی بیش از حد عضلات فک، اشاره کرد.

عواملی که در ارتودنسی فک بالا تاثیر گذار هستند:

 • اصلی ترین عاملی که باعث می شود به درمان ارتودنسی فک بالا نیاز پیدا کنید، ژنتیک و ساختار مادرزادی استخوان های فک شما می باشد.

سایر عوامل شامل:

 • پوسیدگی در دندان های شیری
 • افتادن زودتر از موعد دندان های شیری
 • ضربه به دندان ها
 • عادت مکیدن انگشت ها
 • التهاب و عفونت در زمان جایگزینی دندان های دائمی
 • رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان

گزینه های مختلف برای درمان ارتودنسی فک بالا:

بسته به شدت مشکلات دهان و دندان شما، ممکن است ترکیبی از جراحی فک و بریس مورد نیاز باشد. اما در اکثر اوقات، می توان تنها با کمک بریس مشکل را حل کرد.

در انتخاب نوع بریس، گزینه های متنوعی پیش روی شما قرار دارد. از قبیل:

 • بریس های فلزی
 • بریس های شفاف
 • بریس های اینویزیلاین
 • بریس های لینگوال

بریس های فلزی:

ارتودنسی دندان های فک بالا

ارتودنسی دندان های فک بالا

بریس های فلزی همان بریس های سنتی هستند. این نوع بریس ها از استیل ضد زنگ ساخته شده و توسط سیم های نازکی در کنار یکدیگر قرار می گیرند. با وجود این که بریس های فلزی بسیار کارامد و مقرون به صرفه هستند، اکثر بیماران به دلیل جلب توجه کردن این بریس ها، از استفاده از آن ها اجتناب می کنند.

بریس های شفاف:

ارتودنسی دندان های فک بالا

ارتودنسی دندان های فک بالا

بریس های دیمون یا شفاف، بسیار شبیه به بریس های فلزی هستند؛ اما در این بریس ها، به جای استفاده از براکت ها و سیم های فلزی، از براکت ها و سیم های شفاف و یا رنگی استفاده می شود.

اگر تمایل دارید ارتودنسی شما کمتر توجه دیگران را جلب کند، این بریس ها گزینه ی مناسبی برای درمان هستند.

بریس های اینویزیلاین یا ارتودنسی نامرئی:

ارتودنسی دندان های فک بالا

ارتودنسی دندان های فک بالا

ارتودنسی با بریس های اینویزیلاین یا نامرئی، برخلاف درمان با بریس های فلزی و شفاف، از نوع متحرک می باشد. این بریس ها شبیه به کیت های سفید کننده دندان بوده و اطرافیان شما به سختی متوجه وجود آن خواهند شد.

بریس های لینگوال:

ارتودنسی لینگوال یا زبانی، نوعی ارتودنسی مخفی می باشد که به شیوه ای نامحسوس دندان های شما را صاف خواهد کرد. بریس های این نوع ارتودنسی در قسمت پشت دندان ها قرار می گیرند و در معرض دید بیننده نخواهند بود.

عوارض ارتودنسی بر روی یک فک:

در مواردی، ارتودنسی یک فک باعث می شود که دندان های فک بالا و پایین به خوبی روی هم قرار نگیرند یا اصلا با هم تماس پیدا نکنند و اختلال بایت در بیمار بیشتر و شدیدتر شود.

در صورتی که دندان های فک پایین و بالا به خوبی روی هم قرار نگیرند، عارضه ی شکستگی و ترک خوردن دندان ها ایجاد می شود و در حالتی که دندان ها با هم تماس پیدا نکنند، دچار مشکل در عملکرد می شوند.

مناسب ترین سن برای ارتودنسی فک بالا:

ارتودنسی دندان های فک بالا

ارتودنسی دندان های فک بالا

با بالا رفتن سن، هم پوشانی دندان های فک بالا و پایین بیشتر شده ودر نتیجه فضای کافی برای اصلاح بایت، در دهان باقی نمی ماند. بنابراین مناسب ترین سن برای ارتودنسی فک بالا، پیش از سن بلوغ می باشد؛ چرا که با بالا رفتن سن ارتودنسی بر روی یک فک غیر ممکن خواهد شد.

برای ارتودنسی فک بالا باید چه مقدار هزینه کنیم؟

با توجه به این که زیبایی دهان و دندان های شما، تاثیر زیادی بر افزایش اعتماد به نفس و عملکرد های اجتماعی شما دارد، هزینه های درمان هرگز نباید مانع دست یابی شما به لبخند و ظاهر دلخواهتان شوند. به طور کلی هزینه ی درمان ارتودنسی فک بالا به این عوامل بستگی دارد:

 • هر چقدر شدت مشکلات دهان و دندان شما بیشتر باشد، هزینه های درمان نیز بیشتر خواهند بود. به عنوان مثال در صورتی که مشکل اندکی داشته باشید، مدت زمان استفاده از براکت ها کوتاه تر شده و هزینه های درمانی نیز کاهش می یابند. (به طور میانگین مدت زمان کلی استفاده از بریس های ارتودنسی از یک تا سه سال متغیر می باشد)
 • هر چه سن بیمار کمتر باشد، هزینه های مربوط به ارتودنسی نیز کمتر خواهند بود.
 • نوع براکت های مورد استفاده نیز بر افزایش یا کاهش هزینه های ارتودنسی موثر می باشد.

نکته پایانی:

پس از برداشتن بریس های دندانی، لازم است بیمار به طور مرتب از ریتینر استفاده کند تا دندان ها سر جای مناسب خود، ثابت نگه داشته شوند و طی این مدت، بیمار باید مرتبا به ارتودنتیست خود مراجعه کند.

مقالات مرتبط : ارتودنسی تک دندان