ارتودنسی زیبایی دندان به نوعی از ارتودنسی گفته می‌شود که بیشتر به دنبال زیبایی دندان‌های شما است. این نوع ارتودنسی برای درمان‌های کوتاه مدت بسیار استفاده می‌شود ولی از این روش نباید برای درمان ناهنجاری‌های حاد دهان و دندان استفاده کرد. ارتودنسی و دندانپزشکی زیبایی با دندان‌های شما کار می‌کنند تا لبخند زیبا داشته باشید. با این حال، می‌توان در مورد تفاوت‌های این دو روش توضیحاتی داد تا بیماران بسته به نیاز خود یکی از این دو روش را انتخاب کنند.

ارتودنسی در حالت کلی

مهمترین جذابیت دندانپزشکی زیبایی این است که چگونه سریع می‌توان به نتایج دوست داشتنی دست یافت.  تغییرات بهداشتی اگر به درستی انجام شود، نه تنها می‌تواند لبخندی جوان و زیبا به شما بدهد، بلکه باعث رفع مشکلات دندان‌های فرسوده، ترک خورده یا ناسالم نیز می‌شود. از دندانپزشکی زیبایی اغلب برای اصلاح مشکلاتی که نیاز به توجه سریع دارند استفاده می‌شود.

به عنوان مثال، اگر دندان خود را در حین تصادف تراش داده‌اید یا شکسته‌اید، یک دندانپزشک زیبایی می‌تواند آسیب را برطرف کند یا از تاج‌های چینی برای پوشاندن آن استفاده کند.  اگر می‌خواهید دندان‌های خود را سفید یا شکل جدیدی بدهید تا دندان‌های شما با هم مطابقت داشته باشند، دندانپزشکی زیبایی نیز می‌تواند جوابگو باشد به خصوص بعد از پر کردن یا اگر روی برخی از دندان‌های خود لکه‌هایی ایجاد کرده‌اید، بسیار مهم است.

ارتودنسی زیبایی دندان

مهم‌ترین دلیل انتخاب دندانپزشکی زیبایی این است که از چه راهی می‌توان به سریع‌ترین نتیجه دلخواه دست یافت. با استفاده از این روش نه تنها می‌توانید لبخندی جوان و زیبا داشته باشید، بلکه این روش باعث رفع مشکلات دندان‌های خراب، ترک خورده یا مشکل دار نیز می‌شود. از دندانپزشکی زیبایی بیشتر برای اصلاح مشکلاتی که نیاز به درمان فوری دارند استفاده می‌شود. به عنوان مثال، اگر دندان خود را در حین تصادف ترک خورده‌اند یا شکسته‌اند، یک دندانپزشک زیبایی می‌تواند صدمه وارده را برطرف کند و از تاج‌هایی برای پوشاندن آن استفاده کند.

اگر می‌خواهید دندان‌های خود را سفید کرده یا فرم تازه‌ای بدهید تا دندان‌های شما بهتر به نظر برسند. دندانپزشکی زیبایی می‌تواند با حل این مشکلات و استفاده از بعضی از مواد سفید کننده مخصوص شما را به دلخواهتان برساند. زمان دیگری که ارتودنسی زیبایی به کار می‌آید، زمانی است که شما می‌خواهید لکه‌های بزرگ و پر رنگ را از بین ببرید، این لکه‌ها نتیجه سالیان سال سیگار کشیدن یا استفاده از آنتی بیوتیک‌های تتراسایکلین است. ارتودنسی زیبایی با دقت تمام بر این لکه‌ها اثر کرده و با مرور زمان آن‌ها را از بین می‌برد. باید خاطر نشان کرد که برای نابودی لکه‌های قدیمی‌تر وقت بیشتری نیاز است.

دندانپزشکی زیبایی می‌تواند یک کار دیگر را نیز انجام دهد که ارتودنسی نیز انجام می‌دهد. می‌تواند فاصله بین دندان‌ها را کاهش دهد البته نه به همان روشی که در ارتودنسی عادی از بین می‌برد. اگر بین دندان‌های خود فاصله دارید، یک دندانپزشک زیبایی می‌تواند با استفاده از روکش دندان‌های شما را بپوشاند و به شما کمک کند تنها در چند جلسه به لبخندی کامل برسید. با این حال، باید بعد از گذشتن مدتی به دندانپزشک مراجعه کنید زیرا فاصله دندان‌ها همچنان باقی مانده است.

زمان دیگری که دندانپزشکی زیبایی می‌درخشد، زمانی است که شما می‌خواهید لکه‌های عمیق را پاک کنید، مانند سالهای ناشی از سیگار کشیدن یا استفاده از آنتی بیوتیک‌های تتراسایکلی. سفید کردن دندان‌ها، اغلب ترکیبی از روش‌های سفید کردن لیزر و سینی‌های خانگی اغلب به افرادی که مدت زمان زیادی از بریس استفاده کرده‌اند و رنگ ناخوشایندی داشته باشند، توصیه می‌شود. دندانپزشکی زیبایی می‌تواند یک کار دیگر را انجام دهد که ارتودنسی نیز انجام می‌دهد،  و آن این است که  فاصله بین دندان‌ها را کاهش دهد.

اگر بین دندان‌های خود فاصله دارید، یک دندانپزشک زیبایی می‌تواند با استفاده از روکش دندان‌های شما را بپوشاند و به شما کمک کند تنها در چند مراجعه به لبخندی کامل برسید. با این حال، راه حل فقط لوازم آرایشی خواهد بود زیرا دندان های اصلی شما در موقعیت اصلی خود باقی می‌مانند.

ارتودنسی زیبایی

تاثیرات ارتودنسی روی زیبایی

ارتودنسی به طور کلی تاثیرات بسیار زیادی بر ساختار دهان، دندان، فک و کل صورت دارد از این رو آن را در گروه عمل‌های زیبایی قرار داده‌اند. از تأثیرات ارتودنسی می‌توان به اصلاح کردن موقعیت فک اشاره کرد. در این روش ارتودنسی به وسیله سیم‌ها و بریس‌ها استخوان فک‌ها را دچار تغییر می‌کند. تغییر در استخوان فک‌ها به وسیله اعمال فشار بر آن‌ها صورت می‌گیرد.

این فشارها می‌توانند فک را به جلو و یا به عقب باشند که نوع آن بسته به مشکل بیمار است. معمولا این فشارها بر فک پایین و به جهت بیرون است. ارتودنسی بر چینش دندان‌ها نیز تأثیرات بسیار زیادی می‌گذارد. ارتودنسی زیبایی، زیبایی دندان را چندین برابر می‌کند و باعث افزایش اعتماد به نفس شخص بیمار می‌شود. در حین انجام ارتودنسی ممکن است به کشیدن دندان‌ها نیاز شود تا جا برای قرار گرفتن سایر دندان‌ها باشد. این نکته نباید باعث نگرانی شما شود زیرا این عمل در موقعیت‌های نادر رخ می‌دهد در این موقعیت‌ها معمولا فک بیمار کوچک بوده و گنجایش کل دندان‌ها را ندارد.

ارتودنسی برطرف کننده سایر مشکلات دهان و دندان

ارتودنسی علاوه بر اهداف زیبایی سایر مشکلات دهانی شما را رفع می‌کند. مشکل در ادای بعضی از کلمات، مشکلی است که برخی از افراد از آن رنج می‌برند. باید گفت پس از انجام ارتودنسی این مشکل به طور کلی یا تا حد قابل توجهی بهبود می‌یابد. ارتودنسی بر جویدن و خوردن شما هم تاثیراتی دارد به طوری که بعد از انجام ارتودنسی شما می‌توانید راحت‌تر و به صورت کامل غذای خود را بخورید.

مشکل در جویدن غذا شاید در کوتاه مدت تاثیری روی سلامت شما نگذارد اما با گذشت زمان می‌تواند شما را مبتلا به بیماری‌های معده بکند. باز بودن لب‌ها در هنگام خواب در برخی از بیماران مشاهده شده است. باز بودن لب‌ها دلایل بسیاری همچون در یک راستا نبودن استخوان فک‌ها و یا بزرگتر بودن یکی از فک‌ها دارد. ارتودنسی می‌تواند مشکل مربوط به هم راستا نبودن فک‌ها را برطرف کند؛ اما برای حل بزرگتر بودن یکی از فک‌ها شما باید به جراحان مراجعه کنید تا آن‌ها با عمل جراحی این مشکل را برطرف کنند.

بیشتر بخوانید :

ارتودنسی لینگوال 

ارتودنسی دیمون