درمان ارتودنسی برای دندان ها چیزی فراتر از صاف کردن دندان است. همچنین شامل بهبود رابطه بین قوس بالا و پایین است تا دندان ها بتوانند به درستی در کنار یکدیگر قرار بگیرند. با قرار دادن دندان ها و فک ها در یک راستا، می‌توانید تأثیرات مثبتی بر شکل و ویژگی های صورتتان مشاهده کنید. برخی از افراد به دلیل داشتن ناهنجاری هایی مانند عدم تعادل فک و صورت مشکلات زیادی را متحمل می شوند.

معمولا افرادی که مشکل و شدت و ناهنجاری دندان و فک شان بسیار شدید است، این مشکل باعث شده است که فرم صورتشان به هم بریزد. این افراد باید درمان ارتودنسی صورت نامتقارن را انجام دهند. به این معنی که آن ها ابتدا باید فک شان را اصلاح کنند و پس از آن ارتودنسی بگیرند. وقتی این دو مرحله به خوبی انجام شده و پشت سر گذاشته شود، نامتقارن بودن صورت فرد هم درست می شود.

ارتودنسی صورت نامتقارن

اگر به چهره یک فرد قبل و بعد از گرفتن بریس نگاه کنید، او هنوز هم مانند خود واقعی‌اش به نظر می‌رسد؛ اما برخی از جزئیات وجود دارند که اگر شما بیشتر به آن عکس ها دقت کنید، متوجه می شوید که کاری فراتر از انجام یک ارتودنسی به صورت نامتقارن انجام شده است.

 

مشکلاتی که باعث به هم ریختگی فرم صورت می شوند

دو مشکل عمده و اساسی وجود دارد که در دندان و فک به وجود می آید و عواقب اصلی آن این است که فرم صورت را به هم می ریزد. باید درمان این مشکلات را خیلی سریع پیگیری کنید و انجام دهید به این دلیل که ممکن است در طولانی مدت برای شما خطر آفرین باشد. این مشکلات عبارت اند از:

 1. اوربایت

 2. اپن بایت

اوربایت چیست

 

 

 

هنگامی که دندان های بالایی فرد خیلی جلوتر از دندان های پایینی است. در واقع دندان های پایینی زیر دندان های بالایی قرار می‌گیرند و وقتی فرد دهانش را می بندد، باعث می شود که چانه اش به داخل فرو رفته و یا گونه های فرو رفته ای را برایش ایجاد کند. با برطرف کردن این مشکل، دندان ها تراز می شوند و حالت متعادل تری در صورت و چانه فرد به وجود می آید.

مشکل اپن بایت

 

ارتودنسی صورت نامتقارن-3

 

هنگامی که شما یک گزش باز دارید، دندان های جلو به هیچ وجه با هم جمع می‌شوند؛ یعنی اینکه وقتی شما دندان هایتان را روی هم قرار می دهید، قسمت جلویی دندان هایتان به همدیگر نمی چسبند و بین آن ها فاصله وجود دارد. باید قسمت جلویی فک ها را هم به سمت پایین و به سمت داخل بکشیم تا مشکل حل شود که پروسه طولانی مدتی را نیاز دارد. همچنین انواع مشکلات دیگر مانند انواع مال اکلوژن ها از جمله کراس بایت یا دندان های کاملا کج هم می تواند شکل صورت و ویژگی های صورت شما را تحریف کند. تراز کردن دندان ها باعث می شود که یک لبخند زیبا و سالم با ویژگی های اصلی صورتتان به شما بخشیده شود و یک دندان ردیف و یک لبخند زیبا داشته باشید.

صورت نامتقارن چیست و آیا نگرانی دارد

زمانی که شما در آینه یا در عکس‌های سلفی خود به صورتتان نگاه می کنید، ممکن است متوجه شوید که ویژگی های صورت شما کاملا با یکدیگر منطبق نیستند. ممکن است یک گوش از یک گوش دیگر بالاتر قرار گرفته باشد و یا یک طرف بینی شما دارای حالت تیز تری نسبت به طرف دیگرش باشد. وجود خصوصیاتی که کاملا در هر دو طرف صورت شما مشاهده شوند، باعث ایجاد مشکل صورت نامتقارن می شود.

اکثر مواقع این مشکلات به دلیل نوع و جای گرفتگی دندان ها در فک شما به وجود می‌آید و با استفاده از ارتودنسی صورت نامتقارن می توانید آن را حل کنید. برخی از مشکلات هم وجود دارند که پس از یک اتفاق، باعث ایجاد صورت نامتقارن می‌شوند که آن ها را نمی توان با ارتودنسی برطرف کرد؛ مانند سکته مغزی یا فلج.

 

ارتودنسی صورت نامتقارن-4

 

چه عواملی باعث ایجاد صورت نامتقارن می شود

عوامل مختلفی برای ایجاد صورت نامتقارن دخیل هستند که عبارت اند از:

 1. ژنتیک

 2. افزایش سن

 3. عادت های بد زندگی

 • ژنتیک

گاهی اوقات نتیجه رشد و نمو و ژنتیکی است. اگر لب های برجسته و نامتقارن در خانواده شما ارثی باشد، امتحان احتمال اینکه شما هم در آینده به این مشکل دچار شوید وجود دارد. شکاف لب و کام و اختلالات عروقی از جمله شرایط سلامتی هستند که توسط ژنتیک به وجود می آید و باعث نامتقارن شدن صورت می شود.

 • افزایش سن

هر چقدر افراد سنشان افزایش پیدا می‌کند، عدم تقارن صورت در آن ها مشهود می شود. این یک قسمت طبیعی از پیری است. اگرچه استخوان های شما دیگر در سن بلوغ رشد نمی کند؛ اما با افزایش سن غضروف های شما همچنان در حال رشد هستند و این به این معنی است که گوش و بینی شما با افزایش سن رشد کرده و ممکن است تغییر کند که این امر ممکن است باعث ایجاد عدم تقارن در صورت شود.

 • عادت های بد زندگی

برخی از افراد بر این باور هستند که خوابیدن روی شکم یا با صورت به روی بالش، به این دلیل که فک و صورت را در وضعیت بدی قرار می دهد و ممکن است فرد ساعت ها در همان وضعیت بماند، باعث می شود به مرور زمان عدم تقارن صورت ایجاد شود.

چگونه می توان با آزمایش های خانگی نامتقارن بودن صورت را مشخص کرد

با ارزیابی صورت در خانه می توانید به قرینه بودن صورت خود پی ببرید. برای این کار بهتر است عکس چاپی از خودتان داشته باشید. نقاط مشخصی وجود دارد که باید روی عکس صورت خود علامت گذاری کنید. بالای پیشانی و پایین چانه مجموعه نقاطی است که از نظر تقارن عمودی باید بررسی شوند و بقیه جاهای صورت باید به صورت افق بررسی شوند. این موارد عبارت اند از:

 • چین هایی که در هر دو طرف شما وجود دارند.
 • چین هایی که در کنار چشم و در کنار پل بینی شما وجود دارد.
 • چین هایی که در دو طرف لب های شما شروع شده است.
 • وسیع ترین نقطه دو طرف صورت شما
 • وسیع ترین قسمت بینی در هر دو سوراخ بینی

بیشتر بخوانید:

ارتودنسی دو دندان جلو