حتما شما هم شنیده اید که یکی از رازهای زیبایی و جذابیت، لبخند زدن است. هنگامی که به سایر افراد، به خصوص در اولین برخورد با آنها، لبخند می زنید احساس خوبی به آنها القا خواهید کرد. اما برای داشتن یک لبخند زیبا، به دندان های مرتب و زیبا نیاز خواهید داشت. بسیاری از افراد جامعه، کم و بیش مشکلات و نقص هایی در دندان های خود دارند که لازم است برای حل چنین مشکلاتی به دنبال راه حل مناسبی باشند. یکی از مطمئن ترین روش ها برای حل مشکلات دندان ها، به ویژه اگر بی نظمی دندان ها زیاد باشد، روش ارتودنسی است که از انواع این ارتودنسی ها می توان به لمینت پلاستیکی اشاره کرد.

ارتودنسی

همه ما ارتودنسی را با براکت ها و سیم های فلزی آن می شناسیم که البته این اجزا منظره خوبی به دندان های ما نمی دهند. مخصوصا ممکن است که افراد بزرگسال با این موضوع مشکل داشته باشند. و بخواهند روشی را به کار گیرند که تا حد امکان ارتودنسی خود را مخفی کنند. اما آیا چنین روشی وجود دارد؟

 ارتودنسی پلاستیکی

ارتودنسی پلاستیکی یا ارتودنسی نامرئی

آیا تا به حال نام ارتودنسی نامرئی به گوشتان خورده است؟ یک روش که به کمک آن می توان از شر ظاهر نامناسب براکت ها و سیم های فلزی ارتودنسی خلاص شد و در عین حال به مرور زمان به اصلاح مشکلات دندان ها پرداخت، استفاده از روش ارتودنسی پلاستیکی است.

در این روش، چون برای سایرین واضح و مشخص نیست که بیمار ارتودنسی کرده است، یا به عبارتی چون درمان بیمار مخفی شده است، به ارتودنسی پنهان معروف شده است. این نوع از ارتودنسی، همچنین به عنوان ارتودنسی نامرئی نیز شناخته می شود؛ زیرا در ساخت آن از مواد پلاستیکی شفاف و بی رنگی استفاده شده است و از همه مهم تر هیچ گونه سیم یا اجزای فلزی بر روی دندان های بیمار قرار نمی گیرد.

ارتودنسی پلاستیکی یا شفاف چگونه آماده می شود؟

این اجزا به شکل قالب ها یا براکت های پلاستیکی شفافی ساخته می شوند که اطراف دندان را خواهد پوشاند. ابتدا دندانپزشک از دهان شما قالب تهیه می کند، سپس با استفاده از روش گرما و سرما دیدن، یک وسیله کاملا اختصاصی برای دندان های شما می سازد. توجه کنید که دندانپزشک، برای دندان هایی که قرار است جا به جا شوند، یک فضای اضافی را نیز در نظر می گیرد، به علاوه این قالب ها به دندان های بیمار چسبانده نمی شوند؛ یعنی متحرک هستند و می توان در صورت نیاز آنها را از دهان خارج کرد.

استفاده از ارتودنسی پلاستیکی چه مزیت هایی دارد؟

اولین مزیت این روش، نامرئی بودن آن است. شما می توانید از مزایای ارتودنسی برای مرتب و ردیف کردن دندان های خود بهره ببرید؛ اما در عین حال کسی هم متوجه ارتودنسی شما نمی شود.

به علاوه اجزای فلزی به کار رفته در بریس های معمولی ارتودنسی، مانند سیم ها یا براکت های فلزی، علاوه بر ظاهر ناخوشایندی که دارند، ممکن است مشکلاتی را نیز برای بیمار به وجود بیاورند، مثلا امکان دارد که این اجزا لب و زبان بیمار را اذیت کنند و به آنها آسیب بزنند و یا این امکان وجود دارد که به هنگام غذا خوردن، مواد غذایی لا به لای این اجزا گیر کنند و نظافت این بریس ها را با مشکل مواجه کنند. حال آنکه هیچ کدام از مشکلات گفته شده، در روش ارتودنسی پلاستیکی وجود نخواهد داشت.

روش نگهداری و مراقبت از ارتودنسی پلاستیکی

از جمه مواردی که باید برای مراقبت از ارتودنسی پلاستیکی باید به آن توجه کرد عبارتند از:

  • نظافت و شستشو

نکته مثبت در مورد ارتودنسی پلاستیکی این است که نظافت کردن دندان ها در این روش از روش معمولی ارتودنسی بسیار راحت تر است؛ زیرا شما باید به هنگام غذا خوردن، ارتودنسی را از دهان خود خارج کنید، سپس دندان های خود را مسواک زده، نخ دندان بکشید و کاملا تمیز کنید و بعد می توانید مجددا از ارتودنسی استفاده نمایید. همچنین هر چند وقت یکبار، و طبق دستورالعمل دندان پزشک خود، با استفاده از مواد شوینده مناسب و ملایم که به پلاک ارتودنسی شما آسیب نزند، ارتودنسی پلاستیکی را شستشو داده و تمیز کنید تا دچار تغییر رنگ نشود.

  • اجتناب از خوردن غذاهای حاوی رنگ های مصنوعی

سعی کنید تا حد امکان از مواد خوراکی یا نوشیدنی هایی که در تهیه آنها رنگ های مصنوعی به کار رفته است، استفاده نکنید، زیرا باعث تغییر رنگ پلاک ارتودنسی شما می شوند.

  • مسواک بریس

نظافت کردن منظم و با دقت پلاک شفاف ارتودنسی اهمیت بسیار زیادی دارد، زیرا میکروب ها قادرند که به سرعت بر روی آنها رشد کنند، از مسواک و برس های نرم و مخصوص برای تمیز کردن پلاک ارتودنسی خود بهره ببرید، مسواک های زبر و یا مواد شیمیایی قوی می توانند به پلاک ارتودنسی شما آسیب بزنند.

  • تمیز و شفاف نگه داشتن ارتودنسی

توجه کنید که مزیت بزرگ ارتودنسی پلاستیکی، شفاف و نامرئی بودن آن است و برای اینکه همیشه این ویژگی خود را حفظ کند، باید همیشه تمیز و شفاف باقی بماند.

 

 ارتودنسی پلاستیکی

نکات لازم برای استفاده از ارتودنسی پلاستیکی یا نامرئی

ممکن است که در روزهای نخستین استفاده از ارتودنسی پلاستیکی، دندان های شما کمی درد بگیرند، زیرا فشاری از جانب پلاک ارتودنسی به آنها وارد می شود؛ اما نگران نباشید زیرا به مرور زمان دندان های شما به این وضعیت عادت کرده و درد آنها از بین می رود.

  • استفاده مداوم

در استفاده از این روش، بیمار باید همکاری خوبی با دندانپزشک خود داشته باشد تا بهترین نتیجه را به دست آورد، یعنی بیمار اجازه ندارد که ساعت های طولانی و به دفعات زیاد ارتودنسی را از دهان خود خارج کند.

  • حواس جمع بودن در مراقبت از ارتودنسی

در هنگام خارج کردن ارتودنسی پلاستیکی از دهان خود، مراقب باشید که آنها را گم نکنید و یا جایی قرار ندهید که دیده نشوند؛ زیرا ممکن است که پای کسی روی آنها رفته و پلاک ارتودنسی شما بشکند و آسیب ببیند. پس استفاده از این روش برای افراد حواس پرت و یا کودکان خیلی مناسب نمی باشد.

  • عدم استفاده از ارتودنسی در افرادی که مشکل فک دارند

کسانی که بی نظمی دندان هایشان بیش از حد است، در اثر استفاده از ارتودنسی پلاستیکی، دچار دندان دردهای شدیدی می شوند. همچنین برای افرادی که مشکلات فک و یا مشکلات ریشه دندان دارند، استفاده از ارتودنسی پلاستیکی اصلا توصیه نمی شود.

بیشتر بخوانید :