ارتودنسی چند دندان روشی است که با هزینه کمتر، لبخند زیبا به دست می آورید. شما می‌توانید با ارتودنسی چند دندان جلو ، ناهنجاری که در دندان‌های جلو وجود دارد را از بین ببرید و لبخند زیبا به دست بیاورید؛ اما این روش دارای معایبی است که در ادامه آن را بیان خواهیم کرد.

به طور معمول افراد بزرگسال سی و دو دندان دارد و افراد خردسال حدود بیست دندان دارند؛ اما اتفاق می‌افتد که بعضی افراد تعداد بیشتری دندان دارند یا دندان‌های بزرگی در دهان خود دارند. آیا شما علت این دندان‌های بزرگ را می‌دانید؟ وجود دندان‌های بزرگ باعث ازدحام و ایجاد فاصله در دندان‌های جلو می‌شوند. در ادامه علت دندان‌های بزرگ را می‌گوییم و همچنین به بررسی ارتودنسی چند دندان می‌پردازیم.

 

علت دندان‌های بزرگ

حدود دو یا سه درصد مردم دچار این ناراحتی می‌شوند. معمولا این دندان‌ها به خاطر کوچک یا بزرگی فک فرد ایجاد می‌شود. علت دیگر این ناراحتی دندان‌های اضافی است که در دهان رشد می‌کند و باعث این اتفاق می‌شود. این دندان‌ها می‌توانند یک تکه، چند تکه باشند. علاوه بر دلایل بالا برای دندان‌های بزرگ می‌توان به ارثی بودن آن نیز اشاره کرد. اگر شما دچار این ناراحتی هستید احتمالا آن را از اجداد و خانواده خود به ارث برده‌اید.

علاوه بر این بعضی سندرم ‌ها هم موجب این ناراحتی می‌شوند که می‌توان کروبیسم، سندرم گاردنر یا دیستوستوز کلیدوکرانیال اشاره کرد. زمانی که ما به سن بزرگسالی می‌رسیم و این دندان‌ها در دهان ما رشد می‌کند باعث ناراحتی‌هایی برای ما می‌شود. از ناراحتی‌هایی که برای ما ایجاد می‌شود می‌توان به دیر افتادن دندان‌های شیری، مشکل در دندان گاز یا نیش، مشکل در جویدن و گفتار را اشاره کرد. همچنین این دندان‌ها باعث ایجاد فاصله در بین دندان‌ها می‌شود. ایجاد فاصله یا ازدحام دندان زیبایی لبخند را از ما می‌گیرد. برای این که ما با هزینه پایین بتوانیم این مشکل را درمان کنیم باید از ارتودنسی دندان استفاده کنیم.

 

اهمیت دندان‌های منظم

ظاهر امروزه یکی از عوامل جایگاه اجتماعی شناخته می‌شود. ما در زندگی روزمره خود مدام هنگام لبخند زدن، صحبت کردن، اشاره کردن و… دندان‌های خودمان را نشان می‌دهیم؛ بنابراین اگر کسی فکر کند که دندان‌های زیبایی ندارد اعتماد به نفس خودش را از دست می‌دهد. او دیگر در زندگی اجتماعی، شخصی و شغلی خود احساس راحتی و امنیت نمی‌کند. دندان‌هایی که معمولا برای انسان‌ها احساس بدی را ایجاد می‌کنند به خاطر دلایل مشخصی هستند.

اولین دلیل به خاطر زرد بودن دندان‌ها است. دلیل دوم هم نامنظمی در دندان‌ها است. به لطف پیشرفت فناوری برای هر مشکلی، راه حلی وجود دارد. برای درمان زردی دندان شما می‌توانید به دندان پزشک مراجعه کنید. دندانپزشک‌های عمومی به سادگی می‌توانند مشکل شما را حل کنند.

همچنین شما می‌توانید از ژل و محلول‌هایی در خانه استفاده کنید. شما می‌توانید این محلول‌ها را از سوپر مارکت‌ها به سادگی و هزینه پایین تهیه کنید. برای درمان نامظمی و ناهنجاری‌های دندان هم می‌توانید از ارتودنسی استفاده کنید. ارتودنسی چند دندان یکی از راه‌هایی است که با هزینه پایین مشکل شما را حل می‌کند.

 

 ارتودنسی چند دندان

دیاستاما : به بیماری فاصله افتادن بین دندان‌ها، دیاستاما گفته می‌شود. برای این مشکل دو راه حل وجود دارد. ما می‌توانیم از روکش یا ارتودنسی چند دندان استفاده کنیم. در صورتی که دندان‌های نیش مشکلی نداشته باشند.

علت بروز دیاستاما: همچنین علت دیاستاما وجود دندان‌های کوچک باشد. بهترین روش درمان استفاده از روکش است. روکش ورقه نازکی اسن که جنس آن معمولا از سرامیک یا پرسلن ساخته می‌شود. این ورقه بر روی دندان‌های جلویی چسبانده می‌شود. این ورق تغییر شکلی که لازم است را ایجاد می‌کند و نکته اصلی آن هم رنگ این ورق با دندان‌ها است. این‌گونه شما دندان‌هایی هم اندازه، زیبا و اصلاح شده خواهید داشت.

کمک ارتودنسی: اگر دندان نیش شما هم مشکل داشته باشد شما باید از روش ارتودنسی کمک بگیرید. در روش ارتودنسی دندان‌ها به آرامی و کم کم حرکت می‌کنند و به موقعیت درست حرکت می‌کنند و اینگونه اصلاح لازم انجام می‌شود. اصلاح دندان باعث می‌شود مشکل دیاستاما حل شود. اینگونه علاوه بر داشتن لبخند زیبا، دندان‌های مرتب و سالم دارید. دندان‌های مرتب را بهتر می‌شود تمیز کرد. اینگونه دندان‌های شما بیشتر عمر می‌کنند و درد کمتری را شما تحمل می‌کنید.

ارتودنسی طول درمان زیادتر و هزینه بسیار بیشتری را به همراه دارد؛ اما این روش مؤثرتر است و از همه مهم‌ تر دندان‌های سالم خواهید داشت. امروزه به خاطر پیشرفت فنّاوری ارتودنسی‌های شفاف و متحرک در دسترس بیماران قرار دارد. اگر چه استفاده از ارتودنسی ثابت بسیار کم هزینه‌تر و مؤثرتر خواهد بود. در ادامه به بررسی ارتودنسی متحرک و شفاف خواهیم پرداخت…

 

ارتودنسی چند دندان-2

 

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک کار را برای بیماران بسیار ساده کرده است. در این روش تمام مراحل با کامپیوتر انجام می‌شود. با عکس برداری که توسط اشعه ایکس گرفته می‌شود. شکل ظاهری دندان‌های کاملا مشخص می‌شود. بعد از مشخص شده فرم دندان‌ها، افراد متخصصی اقدام به تهیه ارتودنسی می‌کنند.

ارتودنسی متحرک بسیار انعطاف پذیر است. شما می‌توانید برای غذا خوردن، مسواک زدن و مواردی از این دست ارتودنسی را از دهان خود خارج کنید. این‌گونه مشکل ایجاد لکه بر روی دندان‌ها هم ایجاد نمی‌کند. شما می‌توانید برای مهمانی‌ها ارتودنسی را خارج کنید. شما باید بدانید که تعهد شما در استفاده از این روش موجب اثر بخشی خواهد شد. خیلی از افراد به خاطر متعهد نبودن به استفاده مجبور به استفاده طولانی مدت از این روش می‌شوند.

ارتودنسی متحرک به دو صورت در دسترس بیماران قرار می‌گیرد. شما می‌توانید به رنگ شفاف آن را تهیه کنید یا به رنگی که موجود است؛ اما شما باید حتماً از درمانی که متخصص ارتودنسی به شما پیشنهاد می‌کند تبعیت کنید.

ارتودنسی شفاف

یکی از ارتودنسی‌هایی که بین نوجوانان و جوانان بسیار طرفدار دارد، ارتودنسی شفاف است. در این روش کافی است که تا 22 ساعت از ارتودنسی استفاده کنید. همچنین به‌ سادگی می‌توانیم مسواک بزنیم و از شر مشکلات رهایی یابیم. و دیگر براکت‌ها و بریس‌ها به لثه و دندان‌های ما آسیب نمی‌زنند.

معمولا جنس ارتودنسی‌های شفاف از سرامیک است. نوع دیگر از ارتودنسی وجود دارد که می‌توان در گروه ارتودنسی شفاف قرار دهیم. این ارتودنسی فلزی و ثابت است. با این تفاوت که براکت‌ها از داخل به دندان‌ها متصل می‌شوند. زمانی که براکت‌ها و سیم‌ها از داخل دندان به هم متصل بشوند، هنگام خنده و صحبت کردن اصلا مشخص نیستند که این روش تأثیر گذاری، ارتودنسی ثابت نام دارد.

 

بیشتر بخوانید:

ارتودنسی بزرگسالان