با ارتودنسی پنهان یا لینگوال آشنا شوید

اگر از ظاهر دندان های خود ناراضی هستید و به دنبال راهی برای اصلاح کجی و نامرتب بودن دندان هایتان می گردید، ارتودنسی پنهان بهترین راه حل پیش روی شما خواهد بود. اما شاید به این علت که لازم است این دستگاه ها تا مدت های طولانی و زیادی روی دندان های شما قرار داشته باشند، از انجام این کار فراری باشید. بخصوص تصور ظاهر زمخت و نازیبای دستگاه های ارتودنسی بر رو دندان هایتان ممکن است شما را به وحشت بیاندازد. امروزه پیش رفت علم و تکنولوژی، راه حل های جدیدی برای حل این مشکل پیش روی شما قرار می دهد تا با بهره گیری از آن ها و بدون ترس از دیده شدن بریس های ارتودنسی تا مدت زمان طولانی بر روی دندان هایتان، ارتودنسی انجام دهید.یکی از این راه ها ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی است

ارتودنسی پنهان

شما می توانید با استفاده از ارتودنسی پنهان، بدون دیده شدن دستگاه های ارتودنسی بر روی دندان هایتان، به لبخند زیبایی که همیشه آرزویش را داشتید دست پیدا کنید. در این مقاله، ما این نوع ارتودنسی پنهان را که به نوعی نامرئی محسوب می شود، به شما معرفی کرده و مزایا و معایب آن را برای شما توضیح خواهیم داد تا بتوانید با آگاهی بیشتری انتخاب کنید.

ارتودنسی پنهان، پشت دندانی یا لینگوال چیست؟

ارتودنسی لینگوال، یک روش درمانی ارتودنسی است که برای ردیف کردن و مرتب کردن دندان هایی که در جایگاه صحیحی قرار ندارند و یا از ردیف صحیح خود خارج شده اند، استفاده می شود.

در این روش ارتودنسی، دستگاه های ارتودنسی شامل براکت ها، سیم ها و کش های الاستیکی، در قسمت پشتی دندان ها و در سمت زبان قرار می گیرند. این براکت ها به دلیل موقعیت مکانی که دارند، براکت های داخلی نیز نامیده می شوند. در واقع براکت های ارتودنسی پشت دندانی، برخلاف ارتودنسی ثابت فلزی سنتی، در قسمت جلویی دندان ها واقع نشده اند و در معرض دید مخاطب قرار نمی گیرند. این مسئله، تنها تفاوت بین ارتودنسی لینگوال و سایر انواع ارتودنسی ثابت می باشد و دستگاه ها و سخت افزارهای به کار رفته در هر دو نوع ارتودنسی فلزی ثابت سنتی و ارتودنسی پشت دندانی، بسیار با هم شباهت دارند.

انجام ارتودنسی پشت دندانی در چه افرادی کاربرد دارد؟

این روش در تمامی افراد و در تمامی گروه های سنی قابل استفاده است و یک روش مناسب برای حل اکثر مشکلات و ناهنجاری های دندانی است. اما انجام این روش، بیشتر در بزرگسالان کاربرد دارد؛ زیرا این نوع ارتودنسی، نوعی ارتودنسی پنهان و نامرئی است و به راحتی توسط مخاطب دیده نمی شود. بزرگسالانی که به خاطر موقعیت اجتماعی، حفظ ظاهر نرمال و حفظ اعتماد به نفس خود به دنبال یک راه حل مناسب برای صاف کردن دندان هایشان، بدون دیده شدن دستگاه های ارتودنسی هستند، می توانند با خیال راحت از این روش درمانی استفاده کنند.

ارتودنسی لینگوال برای حل چه مشکلاتی کاربرد دارد؟

بهتر است بدانید که دستگاه های ارتودنسی متحرک تنها می توانند مشکلات دندانی جزئی شما را برطرف کنند و قادر به حل کردن مشکلات و ناهنجاری های شدید دندانی نخواهند بود. ارتودنسی پشت دندانی، به این علت که یک نوع ارتودنسی ثابت محسوب می شود، می تواند مشکلات شدیدتر دندانی شما را به خوبی بهبود بخشیده و حل کند. مشکلاتی که توسط ارتودنسی لینگوال رفع می شوند عبارتند از:

 • کج بودن و نامرتبی متوسط تا شدید دندان ها
 • ازدحام و شلوغی بیش از حد دندان ها
 • انواع مال اکلوژن ها

طول دوره ی درمان با ارتودنسی پشت زبانی چقدر خواهد بود؟

طول دوره ی درمان با ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی، به شدت مشکلات و ناهنجاری های دندانی، نوع ناهنجاری و سن بیمار بستگی دارد. هر چه شدت ناهنجاری های دندانی بیشتر و سن شما بالاتر باشد، طول دوره درمان با ارتودنسی پشت دندانی بیشتر خواهد بود. اما به طور معمول و متوسط، درمان با استفاده از این روش ارتودنسی حدودا بین 18 ماه تا 36 ماه طول می کشد.

هزینه  انجام ارتودنسی لینگوال چقدر است؟

هزینه انجام این نوع ارتودنسی، از ارتودنسی های معمول و رایج ثابت دندانی بیشتر است. این تفاوت قیمت حدودا دو الی چهار میلیون تومان است. علت تفاوت قیمت ارتودنسی پشت دندانی با سایر انواع ارتودنسی های ثابت، شامل موارد زیر است:

 • به علت دسترسی محدود و مشکل به پشت دندان ها، نصب این بریس های لینگوال سخت تر و مشکل تر است.
 • در صورتی که بریس های لینگوال بشکنند یا آسیب ببینند، هزینه تعمیر و یا تعویض آن ها بالا است.
 • نصب این بریس ها، نیازمند مهارت و تخصص زیادی است.

ارتودنسی پنهان

مزایای استفاده از ارتودنسی پنهان

تعدادی ازمزایای استفاده از ارتودنسی لینگوال شامل موارد زیر است:

 • اصلی ترین و مهم ترین مزیت و برتری ارتودنسی لینگوال نسبت به سایر انواع ارتودنسی ثابت، که می تواند شما را به استفاده از این نوع ارتودنسی ترغیب کند، نامرئی بودن آن و دیده نشدن آن توسط مخاطب است.
 • این نوع از ارتودنسی، در حل مشکلات و ناهنجاری های پیچیده ی دندانی مثل تغییر ارتفاع و بلندی دندان ها، چرخش و کجی دندان ها و پر کردن فضای خالی بین دندان ها، بسیار موثر عمل می کند.
 • اگر بیمار بهداشت دهان و دندان های خود را به خوبی رعایت نکرده و دندان هایش را به درستی تمیز نکند، در صورت ایجاد هر گونه تغییر رنگ، این تغییرات رنگ در پشت دندان ها اتفاق خواهد افتاد و بنابراین توسط بیننده قابل مشاهده نیست.

معایت ارتودنسی پنهان

تعدادی از معایب و عوارض احتمالی ارتودنسی پشت دندانی شامل موارد زیر می باشد:

 • شاید یکی از اصلی ترین و مهم ترین معایب انجام ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی، این باشد که نصب دستگاه های این نوع ارتودنسی بر روی دندان ها، کار ساده ای نیست.
 • در انجام این نوع ارتودنسی، نسبت به انواع ارتودنسی ثابت معمول و رایج، به تعداد ملاقات های بیشتری با دندانپزشک نیاز است.

آیا براکت های ارتودنسی لینگوال می توانند به زبان آسیب وارد کنند؟

در ابتدای استفاده از ارتودنسی لینگوال، ممکن است به خاطر براکت ها و سیم های فلزی این بریس ها، کمی احساس ناراحتی داشته باشید؛ اما به مرور زمان به این براکت ها عادت می کنید. به طور کلی براکت های ارتودنسی لینگوال به بافت نرم دهان شما آسیبی نمی زنند.