همه افراد می‌خواهند که لبخند و صورت زیبا داشته باشد، اما همه وقت کافی و تحمل کامل در استفاده آر ارتودنسی‌های معمولی را ندارند. اگر شما هم از این افراد هستید و به دنبال ارتودنسی زود بازده هستید، باید بدانید امروزه با پیشرفت فنّاوری راه حل‌های جدید نیز برای بیماران ایجاد شده است. ارتودنسی زودبازه بهترین گزینه است.

اگر به دنبال راه حلی برای ارتودنسی زود بارده هستید ادامه مقاله را مطالعه بفرمایید. بهترین گزینه ارتودنسی زود بازده، استفاده از ارتودنسی‌های جدید مثل دیمون است.

ارتودنسی دیمون از جمله ارتودنسی زود بازده است که دارای زیبایی و اثرگذاری بسیار زیادی است.

ارتودنسی زود بازده دیمون

 

ارتودنسی دیمون یک ارتودنسی ثابت با براکت‌هایی شبیه به ارتودنسی فلزی است. تفاوت اصلی ارتودنسی دیمون با دیگر ارتودنسی‌ها، قابلیت خود تنظیمی هر براکت است و فشار وارد شده توسط خود براکت‌ها است. در این ارتودنسی زود بازده فشار از طریق خود براکت‌ها وارد می‌شود. در ارتودنسی‌های ثابت یا متحرک این فشار از طریق سیم‌ها به دندان‌ها وارد می‌شود. ارتودنسی دیمون دارای دو ویژگی اصلی هستند. اول این که کوچک‌تر از حالت عادی ساخته شده‌اند.

این ویژگی باعث خود کنترلی این ارتودنسی و زیبایی آن می‌شود. دومین ویژگی این ارتودنسی، ساخته شدن آن به وسیله سرامیک شفاف است. این جنس از سرامیک زیبایی ویژه‌ای دارد و اصلا در دهان مشخص نیست. همچنین باعث حجیم شدن لب‌ها نیز نمی‌شود. این ویژگی‌های زیبایی، سرعت و اثربخشی در بهبود باعث دلپذیر شدن این ارتودنسی شده است.

ارتودنسی زودبازه

 

روش کار این ارتودنسی زود بازده

این ارتودنسی برای اصلاح ناهنجاری‌ها دندان و فک مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل نتایجی که به همراه دارد با دیگر ارتودنسی‌ها مشابه است. تفاوت ارتودنسی دیمون با دیگر ارتودنسی‌ها ساختار ارتودنسی و زیبایی ارتودنسی است. ارتودنسی دیمون با سیم و لیگاتور به هم متصل نشده‌اند و فشار از طریق خود به راکت‌ها وارد می‌شود. همچنین ظاهر کوچک و جنس سرامیکی آن باعث زیبایی هر چه بیشتر آن شده است.

به این ترتیب، ما می‌توانیم دندان‌ها را با استفاده از اصطکاک کمتر و در نتیجه کاهش زمان معاینات بالینی، به موقعیت مناسب منتقل کنیم.

آیا دیمون تنها مارک‌های با این ویژگی است؟

دیمون یکی از ارتودنسی‌های شناخته شده است، اما درست است که گزینه‌های دیگری برای ارتودنسی دندان با بریس‌های خود کنترلی وجود دارد. ما همه جهات ارتودنسی را بررسی کرده‌ایم. هنگام انتخاب ارتودنسی لازم است همه جهات از جمله انتظار بیمار، شدت ناهنجاری‌های دندان‌ها و… مورد بررسی قرار بگیرد. پس از بررسی همه موارد و عکس برداری، رادیوگرافی و سفالومتری روش ارتودنسی را انتخاب کنید. فقط در این صورت است که متخصص ارتودنسی می‌تواند یک برنامه درمانی مناسب را برای شما تنظیم کند.

 

مراحل نصب ارتودنسی دیمون

 

پس از انجام آزمایشات و انتخاب روش درمان ارتودنسی با براکت‌های دیمون، بیمار برای ادامه مراحل قرارگیری باید به کلینیک مراجعه کند. روند نصب براکت در سال‌های اخیر به لطف اتصال غیرمستقیم بسیار ساده شده است. نصب از مراحل زیر تشکیل شده است:

  • در ابتدا عکس برداری‌های سه بعدی از دهان بیمار انجام می‌شود تا یک مدل گچی ساخته شود.
  • برای عکس برداری از رادیولوژی استفاده می‌شود.
  • آماده سازی قالب و ساخت ماکت به وسیله گچ و پلاستیک
  • مراجعه بیمار به کلینیک، آماده سازی، صیقل دندان‌ها برای نصب به راکت‌ها
  • شست و شوی دندان‌ها و چسب زدن به دندان‌ها
  • استفاده از پلیمریزاسیون برای تأثیری بیشتر در شست و شو
  • نصب ارتودنسی

ارتودنسی زودبازه

مزایای بریس‌های دیمون نسبت به سایر دستگاه‌های ارتودنسی

تمیز کردن براکت و ارتودنسی عذابی است که بیشتر افراد دچار آن هستند. ارتودنسی دیمون این مشکل را ندارد. تمیز کردن ارتودنسی دیمون بسیار ساده است. سادگی تمیز کردن ارتودنسی دیمون به دلیل نداشتن لیگاتور است. وجود لیگاتور در ارتودنسی باعث جمع شدن غذاها شده است.  همان طور که می‌دانید غذاها باعث تغییر رنگ و رشد باکتری‌های است. شما با داشتن ارتودنسی دیمون به سادگی می‌تواند غذاهای بین دندان و ارتودنسی را تمیز کنید.

این ویژگی اولین مزیت این ارتودنسی نسبت به دیگر ارتودنسی‌ها به شمار می‌آید. شما باید مثل قبل، بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید.

این مزیت نسبت به دیگر ارتودنسی‌ها است. این بهبود در تمیز کردن حفره دهان مانع از بیماری‌های احتمالی مانند پوسیدگی دندان یا بیماری‌های پریودنتال التهاب لثه و پریودنتیت می‌شود. ارتودنسی دیمون به لطف ساختی که دارد، کمترین درد را برای بیمار ایجاد می‌کند. این ارتودنسی به خوبی صیقل خورده است. همچنین اندازه این ارتودنسی نسبت به دیگر ارتودنسی‌ها بسیار کوچک‌تر است.

اندازه این ارتودنسی باعث به حداقل رسیدن تحریک برای زبان، لثه و قسمت‌ها دیگر دهان است. این باعث می‌شود که حداقل آسیب و درد برای بیمار همراه داشته باشد.

 

همچنین این ارتودنسی با به حداقل رساندن طول درمان علت دیگری برای کاهش درد بیماران است. اگرچه گذراندن یک دوره سازگاری ضروری است، اما فرد فشار زیادی روی دندان‌های خود احساس نخواهد کرد. این روش دومین مزیت ارتودنسی زود بازده دیمون است. شکل ساخت این ارتودنسی باعث چابکی و سرعت این ارتودنسی شده است. این چابکی باعث افزایش سرعت حرکت دندان‌ها می‌شود. افزایش سرعت حرکت دندان‌ها طول درمان را کاهش می‌دهد.

 

ما فقط کافی است که بعد از قرار گرفتن دندان‌ها در مکان مناسب نگهداری‌های لازم را انجام دهیم. افزایش سرعت درمان، از بزرگترین ویژگی‌ها و مزیت این ارتودنسی نسبت به دیگر ارتودنسی‌ها است.

 

همچنین در این روش به خاطر خود تنظیمی که دارد، متخصص ارتودنسی لازم نیست هر دندان را جداگانه تنظیم کند. این مورد هم باعث کاهش مدت زمان نصب می‌شود. این ارتودنسی از جنس سرامیک شفاف ساخته می‌شود. به همین دلیل ظاهر زیبای آن و مشخص نبودن آن در دهان از مزیت‌های اصلی نسبت به ارتودنسی فلزی است؛ اما جنس و نوع ساخت این ارتودنسی باعث افزایش قیمت آن شده است. این ارتودنسی نسبت به ارتودنسی فلزی گران قیمت‌تر است.

 

شما باید هزینه بیشتری پرداخت کنید؛ اما شما با دیگران کاملا متفاوت است. این ارتودنسی هم مانند دیگر ارتودنسی‌ها نیاز دارد که در رژیم غذایی خود محدودیت‌هایی اعمال کنید.

شما باید از گاز گرفتن غذاها یا اجسام سخت پرهیز کنید. این ارتودنسی همان طور که گفته شد از جنس سرامیک ساخته شده است. سرامیک نسبت به فلز از مقاومت کمتری برخودار است. همچنین شما از خوردن غذاهای چسبناک، استعمال دخانیات و هر چیزی که باعث شکستگی، تغییر رنگ و ماندن غذا در دهان می‌شود باید پرهیز کنید.