ارتودنسی خفیف چیست؟

ارتودنسی خفیف برای چه کسانی مناسب است؟ حرکت دادن دندان ها در ارتودنسی خفیف برای حل مشکلاتی است که فقط تعداد کمی از افراد را درگیر می ‌کند و شدت آن پایین است؛ به طور معمول در ۶ دندان جلویی از بالا، پایین یا هر دو طرف می ‌توانند تحت درمان ارتودنسی خفیف قرار بگیرند، همچنین یکی از بهترین روش ها برای ارتودنسی های خفیف استفاده از روش درمان ارتودنسی نامریی است.

ارتودنسی خفیف

ارتودنسی خفیف مناسب کدام بیماران است

این ارتودنسی برای بیماران زیر مناسب است

  • فاصله ناهموار بین دندان ها
  • شلوغ بودن دندان ها
  • دندان هایی که جابجا شده اند.
  • مرتب کردن دندان های جلویی که ظاهر زیبایی لبخند را بهبود می بخشد.
  • بهبود روش قرار گیری لقمه با روش ‌های ارتودنسی خفیف

 

ارتودنسی خفیف

وسایل و لوازم نصب ساده برای این ارتودنسی نیاز است؛ علاوه بر این حرکات جزئی هستند؛ بنابراین درمان ممکن است ماه ها زمان ببرد. به یاد داشته باشید که در هر انسانی مشکلات دندانی منحصر به فرد است و در مشاوره اولیه با پزشک ارتودنسی چندگزینه معمول برای درمان حرکت جزئی دندان وجود دارد.

 

برطرف کردن مشکلات دندانی خفیف

تراز کننده های شفاف یا اینویزالاین یک نوع از درمان ارتودنسی هستند که از پلاستیک های شفاف بی رنگ تهیه شده ند و باعث انتقال دندان ها به موقعیت درست خودشان می شود. به این تراز کننده ها، نگهدارنده یا ارتودنسی متحرک گفته می ‌شود،  این ارتودنسی مخصوص مشکلات خفیف تا متوسط است و می تواند ارتودنسی خفیف نام بگیرد.

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت هم معمولا به عنوان بریس شناخته می‌ شوند. براکت فلزی و شفاف کوچک با سیم های ریزی که برای تشویق حرکت روی دندان قرار دارند، به دندان ها متصل می شوند. مانند تمام موارد در ارتودنسی، ارزیابی صحیح و انتخاب روش درمانی صحیح بسیار ضروری و مورد توجه است، یک متخصص ارتودنسی باید بتواند یک معاینه دقیق را انجام دهد و هر گونه حرکت توسط دندان را با خیال راحت و با موفقیت به پایان برساند.

بزرگسالان چه مدت از ارتودنسی استفاده می کنند

شما می توانید در هر سنی ارتودنسب تهیه کنید. چه در کودکی و چه در بزرگسالی می توان استفاده کرد.

در بزرگسالان برای چه مدت نیاز است که از بریس استفاده شود

در هر فردی طول درمان متفاوت است. هر موردی بت مورد دیگر تفاوت درد و نبت به مشکلش منحصر به فرد خودش است و درمان آن از چند ماه تا چند سال طول می کشد.

چهار عامل اصلی وجود دارد که در زمان درمان ارتودنسی خفیف برای بیماران تاثیر گذار است که عبارت اند از

  • سن
  • پیچیدگی مشکل
  • نوع بریس های استفاده شده
  • تعداد مشکلات

تمام موارد بالا مهم ترین مواردی هستند که می توانند بر زمان بهبودی بیمار تاثیرگذار باشند.

رفع ناهنجاری های دندان در بزرگ سالا بیشتر زمان می برد

همچنین دندان های افراد بزرگسال نسبت به کودکان و نوجوانان کمی بیشتر زمان می برد تا مشکل به صورت کامل حل شود؛ به این دلیل که بزرگسالان رشد فک و دندان شان متوقف شده است و کمی به صبوری و فشار بیشتری برای حرکت نیاز دارد؛ اما در کودکان و نوجوانان به این دلیل که رشد هنوز کامل نشده است و فک آماده جابجایی است، طول درمان کوتاه ‌تر می شود.

 چه کسی باید درمان ارتودنسی خفیف را انجام دهد

تمام افرادی که مشکلات و پیچیدگی های دندانشان شدید نیست و در گروه خفیف تا متوسط قرار دارند، می ‌توانند از ارتودنسی خفیف برای برطرف کردن مشکل دندان را استفاده کنند.

زمان بر بودن موارد پیچیده

همانطور که متوجه شدید هیچ فردی با فرد دیگر روش درمانی و طول درمانش یکسان نیست؛ اما برخی از درمان‌ ها نسبت به سایر آن ها آسانتر هستند که به آ نها ارتودنسی خفیف گفته می‌شود. حداقل زمان برای پوشیدن بریس ها می تواند به اندازه چند ماه است. مشکل اساسی مانند دندان کج در بعضی از بزرگسالان شامل موارد پیچیده می شود. بزرگسالان غالبا از شنیدن این که می ‌توانند در مرکز ارتودنسی این مشکلات را برطرف کنند باید بدانند که درمان ارتودنسی قابت باید برایشان انجام شود که مدت زمان درمان بین 2 تا 3 سال است.

مهاربندهای فلزی

این مهاربند ها از فولاد ضد زنگ با درجه بالا می باشد بسیار با دوام می باشند و جزو اولین اولویت های درمانی به حساب می آیند.

پرانتز های زبانی

زمانی که گزینه مربوطه برای درمان بزرگسالان هستند، به این دلیل که دوست ندارند ارتودنسی بر روی دندانشان دیده شود پرانتز های زبانی می توانند گزینه خوبی برای آن ها باشند؛ به این دلیل که به پشت دندان نصب می شوند و برای دیگران قابل تشخیص نیست. معمولا درمان با بریس های زبانی بیشتر است.

زمان درمان بریس های زبانی

معمولا زمان درمان با بریس های زبانی بیشتر است. متخصص ارتودنسی دندان های بیمار را اسکن می کند؛ بنابراین می توان براکت های جداگانه را در آزمایشگاه دندانپزشکی متناسب با هر دندان ساخت. بریس ها به پشت دندان ها و داخل دهان نصب می شوند. هنگامی که مهاربند ها در خارج از دندان ها قرار دارند، سیم می تواند دندان ها را به سمت بالا و پایین با بازدهی بیشتر حرکت دهد. بیمارانی که مهاربندهای زبانی را انتخاب می کنند، برای بررسی پیشرفت و انجام تنظیمات در قرارهای بیشتری برای دوره های طولانی تر شرکت می کنند.

مراقبت

ارتودنسی نیاز به مراقبت های مختلفی دارد که در زمان استفاده از ارتودنسی و پس از آن باید آن را رعایت کنید تا به این ترتیب نتیجه مطلوب دست پیدا کنید.

مراقبت های استفاده از ارتودنسی خفیف

یکی از مهمترین مراقبت ها رژیم غذایی درست و بهداشت دهان و دندان است، شما باید همیشه پس از هر وعده غذایی برای تمیز کردن دندان از مسواک و نخ دندان استفاده کنید؛ اگر این کار را نکنید پس از کامل شدن طول درمان با پوسیدگی دندان مواجه خواهید شد. از خوردن مواد غذایی و خوراکی های رنگی چسبنده و یا خشک خودداری کنید؛ به این دلیل که این خوراکی ها می توانند روی دندان پلاک ایجاد کنند و پس از آن باعث پوسیدگی دندان شوند.

مراقبت های پس از کامل شدن درمان

اگر مشکل شما خفیف است شاید نیازی نباشد که پس از درمان از مهاربند ها استفاده کنید؛ اما مطمئنا افرادی که دارای مشکلات شدیدی هستند، پس از درمان باید از نگهدارنده های مخصوص پس از درمان استفاده کنند.