ارتودنسی تک فک در چه مواقعی کاربرد دارد؟ گاهی اوقات افراد دارای مشکلاتی در قسمت دهان و دندان خود هستند که فقط این مشکلات با درمان ارتودنسی برطرف می‌شود. این مشکلات می‌توانند شامل شلوغی بیش‌ازحد دندان‌ها، فاصله داشتن بین دندان‌ها، روی‌هم قرار گرفتن دندان‌ها و مشکلاتی از این قبیل باشد. تمامی این مشکلات با درمان ارتودنسی برطرف می‌شود؛ اما گاهی مشکلاتی که افراد در قسمت دندانی‌شان دارند فقط مختص دندان نمی‌شود و فک را هم درگیر می‌کند.

اگر مشکلات فکی داشته باشید که فقط با ارتودنسی نتوان آن را برطرف کرد، ممکن است نیاز به جراحی فک داشته باشید. جراحی فک که به آن جراحی ارتوگناتیک گفته می‌شود، بی‌نظمی استخوان‌های فک را اصلاح می‌کند و فک و دندان‌ها را برای اصلاح روش کارشان دوباره مرتب می‌کند و به حالت درست خود بازمی‌گرداند. انجام این اصلاحات ممکن است باعث بهبود چهره شما هم بشود؛ یعنی، ممکن است پس از برطرف شدن مشکل دندان و فک شما، چهره‌تان کمی تغییر کند و بهتر از قبل دیده شود.

زمان استفاده از درمان ارتودنسی تک فک

ارتودنسی تک فک می‌تواند فقط در قسمت فک بالایی و یا فقط در قسمت فک پایینی انجام شود. به همین دلیل است که این نام را برایش انتخاب کرده‌اند. اگر مشکل دندان شما بیش‌ازحد باشد، به حدی که فکتان را هم درگیر کند باید در کنار مشاوره گرفتن از پزشک ارتودنسی از پزشک جراح فک هم مشاوره بگیرید. مشکلات فک و دندان دارای انواع مختلفی است که این مشکلات می‌تواند روش‌های درمانی مختلفی هم داشته باشد. این روش‌های درمانی شامل ارتودنسی تک فک و یا ارتودنسی دو فک می‌باشد؛ یعنی فرد فقط مشکل فک بالا یا فک پایین دارد که در این صورت ارتودنسی تک فک برایش انجام می‌شود و یا اینکه دو فک بالا و پایین دچار مشکل و عارضه هستند که در این صورت ارتودنسی و جراحی دو فکی باید برای بیمار انجام شود.

ارتودنسی تک فک

در بیشتر موارد قبل از جراحی برای بهبودی بهتر و تشخیص مدت‌زمان درست، باید پس از جراحی فک از ارتودنسی استفاده کنید. متخصص ارتودنسی می‌تواند با جراح دهان و فک و صورت شما کار کند تا برنامه درمانی شمارا با مشورت با یکدیگر تعیین کنند.

همچنین باید بدانید که جراحی فک برای درمان ارتودنسی تک فک پس از توقف رشد فرد باید انجام شود. به این دلیل که افراد وقتی در سن رشد هستند فک و دندانشان هم رشد می‌کند و طی مدت‌زمانی که فرد رشدش کامل شود ممکن است حالت‌های مختلفی به خود بگیرند. به این دلیل باید صبر کرد تا رشد فرد تمام شود و سپس کار جراحی فک را شروع کرد.

جراحی فک چه مشکلاتی را درمان می‌کند؟

ارتودنسی تک فک با جراحی فک به موارد مختلفی کمک می‌کند که ازجمله این موارد عبارت‌اند از:

 1. جویدن و گاز گرفتن مواد غذایی بهبود بخشیده می‌شود.
 2. مشکلات بلع و گفتار اصلاح می‌شود.
 3. سایش و خرابی بیش‌ازحد دندان‌ها به حداقل می‌رسد.
 4. مواردی اپن بایت از بین می‌رود.
 5. عدم تعادل و تقارن فک بالا و پایین از بین می‌رود.
 6. عدم تعادل مانند چانه‌های کوچک و اوربیت ها از بین می‌روند.
 7. لب‌ها برای بسته شدن کاملاً راحت می‌شوند.
 8. درد ناشی از مشکلات فکی که در قسمت گیجگاه و سر فرد اتفاق می‌افتد از بین می‌رود.
 9. آسیب‌دیدگی صورت و یا نقایص مادرزادی را ترمیم می‌کند.
 10. آپنه انسدادی خواب را تسکین می‌دهد.

عوارض یا خطرات جراحی فک 

همان‌طور که گفته شد در کنار کارهای مثبتی که جراحی فک برای شما انجام می‌دهد، ممکن است خطرهایی هم داشته باشد؛ اما درصورتی‌که جراح فک با متخصص ارتودنسی تک فک شما مشورت داشته باشد، این جراحی بی‌خطر می‌شود.

جراحی فک

خطرات ناشی از جراحی فک عبارت‌اند از:

 • از دست دادن خون
 • عفونت
 • آسیب عصبی
 • شکستگی فک
 • بازگشت فک پس از درمان به حالت اولیه خودش
 • مشکلات مربوط به گزش و درد مفصل فک
 • نیاز به جراحی دوباره
 • نیاز به درمان ریشه دندان
 • از دست دادن بخشی از فک

جراحی فرد ممکن است روی فک بالا و فک پایین، چانه و یا ترکیبی از تمام موارد انجام شود و معمولاً داخل دهان شما انجام می‌شود؛ بنابراین هیچ جای زخمی درروی چانه و گردن و دهان شما دیده نمی‌شود؛ اما ممکن است برخی اوقات برش‌های کوچک در خارج از دهان شما لازم باشد که این بستگی به‌شدت مشکل فک شما دارد.

همچنین در برخی از موارد ممکن است استخوان اضافی به فک اضافه شود و یا فک شکسته شود.

زمانی که جراح بخواهد استخوان اضافه کنند معمولاً این استخوان را از قسمت ران پا یا دنده شما برمی‌دارد و به داخل دهان شما منتقل می‌کند و آن را با پلاک و پیچ‌های مخصوص محکم می‌کند.

 اقدامات پس از جراحی فک و ارتودنسی تک فک

پس‌ازاین که پزشک شما جراحی را بر روی فکتان انجام داد، معمولاً حدود ۶ هفته پس از جراحی بهبود می‌یابد اما ممکن است تا ۱۲ هفته پس از جراحی هم‌زمان ببرد.

حدود ۶ هفته پس از ترمیم اولیه فک، متخصص ارتودنسی شما دندان‌هایتان را برای ارتودنسی تک فک شروع می‌کند و هدفش این است که آن‌ها را هم‌راستا با دندان‌های دیگرتان در فک پایین و یا بالایی‌تان بکند و با بریس آن را محکم کند.

جراحی فک

کل مراحل ارتودنسی ازجمله جراحی و نصب بریس ها و بهبودی کامل ممکن است چندین سال طول بکشد و حتی به‌محض اینکه طول درمان شما پس از جراحی با ارتودنسی تک فک به پایان رسید، باید تا مدتی از نگهدارندِهای مخصوص برای ثابت کردن موقعیت دندان‌هایتان استفاده کنید.

ممکن است این نگه‌دارنده‌ها تا آخر عمر تجویز شوند و فقط هنگام خواب از آن استفاده شود. دلیل این امر این است که فک دوباره به حالت قبلی خودش بازنگردد.

در آخر شما باید بدانید که برای ارتودنسی تک فک به‌احتمال خیلی زیاد باید جراحی فک را هم انجام دهید. درمان ارتودنسی پس از جراحی بر روی فک انجام می‌گیرد.