ارتودنسی سفید

ارتودنسی یکی از روش های درمانی در دندان پزشکی می باشد که روش های مختلفی را برای برطرف کردن مشکلات دندانی در اختیار بیماران و افراد قرار می دهد. افراد می توانند گزینه انتخابی زیادی داشته باشند از جمله ارتودنسی سفید. البته باید قبل از آن یک مشاوره با پزشک ارتودنتیست داشته باشند تا شدت مشکل آن ها مشخص شود.

در کل اگر مشکل بسیار شدید نباشد و از نوع خفیف تا متوسط باشد، فرد از تمام انواع ارتودنسی می تواند برای درمان خود استفاده کند؛ اما اگر شدت مشکل بسیار زیاد باشد فرد مجبور است فقط با استفاده از درمان ارتودنسی سنتی مشکل دندانش را حل کند. برای برخی از افراد ارتودنسی سنتی کمی بد به نظر می‌رسد. مخصوصا در بزرگسالانی که دائم در اجتماع با افراد مختلف در ارتباط هستند. این افراد نمی خواهند در حین صحبت کردن یا خندیدن، هیچ براکت یا فلز ارتودنسی روی دندان شان دیده شود و لبخند شان را بدتر از قبل نمایان کنند. افرادی که با استفاده از روش درمانی ارتودنسی سنتی باید مشکل دندانشان را حل کنند برای این مورد دو راه پیش رو دارند:

  1. استفاده از ارتودنسی سنتی سفید
  2. استفاده از ارتودنسی سرامیکی سفید

ارتودنسی سنتی سفید

ارتودنسی سفید دارای بریس های سفید رنگی هستند که به جلوی دندان های شما متصل می شوند و از پایه های سرامیکی یا چینی تشکیل شده‌اند. پزشک ارتودنتیست از سیم های سفید و الاستیک های شفاف و سفید رنگ برای اتصال مهاربندها به دندان ها استفاده می کنند و دندان ها در طول درمان خود به مرور زمان حرکت کرده و به جایگاه مناسب خودشان می رسند. پس این روش ارتودنسی سنتی، همان ارتودنسی معمولی می باشد؛ اما از فلز سفید رنگ و کش های الاستیک سفید رنگ برای درمان استفاده می شود که این می تواند تا حدودی کمتر از ارتودنسی های سفید فلزی معمولی قابل دید باشد.

ارتودنسی سفید-2

 

ارتودنسی سرامیکی سفید

در واقع ارتودنسی سرامیکی کار ارتودنسی فلزی را انجام می دهد؛ اما با این تفاوت که جنس آن از سرامیک می باشد و رنگ فلز هایش هم سفید است. همچنین بیمار برای اینکه این ارتودنسی باز هم کمتر قابل دید باشد، می تواند از براکت های سفید یا هم رنگ دندان و یا بی رنگ استفاده کند که این بستگی به نظر بیمار دارد. همچنین بریس های سرامیکی جنس شان به شکلی است که شما نباید بیش از حد از غذاها و خوراکی های رنگی استفاده کنید. به این دلیل که رنگ آن ها بعد از مدتی تغییر می کند.

الاستیک های سفید رنگ در ارتودنسی سنتی سفید هم همینگونه هستند. شما باید مراقب رژیم غذایی خود باشید تا این الاستیک ها تغییر رنگ ندهند و دوباره قابل دیدن نشوند. همچنین شما در ارتودنسی سنتی می توانید از رنگ های جذاب دیگری هم برای خود استفاده کنید.

همانطور که گفته شد الاستیک های ارتودنسی سفید پس از مدتی تغییر رنگ می دهند. شما برای حل این مشکل می توانید هر چند هفته یک بار یک الاستیک سفید رنگ جدید دریافت کنید و یا هر بار که می خواهید آن را با رنگ دیگری جایگزین کنید و می‌توانید از رنگ های دیگر آن هم استفاده کنید که تا پایان درمان، طول درمان جذاب و رنگارنگی داشته باشید.

اکثر ارتودنتیست ها به بیماران خودشان توصیه می کنند که از برخی از غذاهای رنگی در رژیم غذایی شان استفاده نکنند. به این دلیل که این غذاها می توانند به سرعت رنگ لاستیک های سفید و شفاف شما را به رنگ زرد یا نارنجی تغییر دهند که همانند زرد شدن دندان ها به نظر می رسد.

بهداشت دهان و دندان در ارتودنسی

یکی از مواردی که در استفاده از درمان ارتودنسی به شدت مهم است و مورد توجه قرار می گیرد، بهداشت دهان و دندان است. دندان و لثه ها را باید سه بار در روز با مسواک برقی یا دستی مسواک کنید تا سطح بهداشت را بالا نگه دارید و مانع از پوسیدگی و خراب شدن دندان هایتان شوید.

همچنین شما به همراه مسواک زدن باید از نخ دندان و محلول های شستشو دهنده دهانی هم استفاده کنید. به هر حال شما نباید نگران تغییر رنگ ارتودنسی سفید خود باشید. به این دلیل که هر چند هفته یکبار باید آن را عوض کنید و می توانید ارتودنسی سفید جدیدی را دریافت کنید.

قیمت ارتودنسی سفید

همانطور که گفته شد دو راه برای استفاده از ارتودنسی سفید برای برطرف کردن مشکلات دندانی وجود دارد. یکی از آن ها استفاده از ارتودنسی های سنتی با کش های الاستیک سفید رنگ است و دیگری استفاده از ارتودنسی های سفید سرامیکی سفید رنگ می باشد.

اگر بخواهیم این نوع مدل ارتودنسی را با هم مقایسه کنیم باید بدانید که هزینه ارتودنسی سرامیکی بسیار بالا تر از ارتودنسی سنتی معمولی می باشد و عیبی که دارد این است که مقاومت کمتری هم نسبت به ارتودنسی سنتی دارد؛ بنابراین ممکن است خیلی سریع بشکند و آسیب ببیند و شما مجبور شوید دوباره هزینه پرداخت کنید و آن را روی دندان تان نصب کنید. می‌توان گفت مقرون به صرفه ترین روش، استفاده از ارتودنسی سنتی فلزی با کش های الاستیک سفید می باشد.

مراقبت های پس از نصب ارتودنسی

  • شما در هر دو نوع ارتودنسی سنتی و ارتودنسی سرامیکی باید همیشه بهداشت دهان و دندان تان را رعایت کنید تا از آسیب رساندن به دندان تان در حین درمان جلوگیری کنید. همچنین باید از غذاهای خشک و سفت استفاده نکنید و شکستن آجیل‌ها، جویدن مواد غذایی سفت مانند ذرت و یا گاز زدن انواع میوه سفت مانند سیب می بایست خودداری کنید.
  • ارتودنسی سرامیکی نسبت به روش های سنتی به مراقبت بیشتری احتیاج دارند.
  • بریس های سرامیکی با اینکه می تواند اعتماد به نفس شما را در طول درمان افزایش دهند؛ اما با گذشت زمان تغییر رنگ پیدا می‌کند. هر چیزی که می تواند دندان های طبیعی شما را لکه دار کند، می‌تواند این بریس ها را هم لکه دار کند؛ بنابراین باید در مصرف نوشیدنی‌هایی مانند قهوه، چای و یا غذاهای رنگی باید خودداری کنید.
  • همچنین باید از غذاهای چسبناک که می‌تواند روی سیم ارتودنسی سرامیکی شما گیر کنند و باعث شکستن آنها شوند خودداری کنید.
  • مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی فراموش نشود.
  • تا زمانی که درمان ارتودنسی تان به پایان رسیده است از سفیدکننده های دندان به هیچ عنوان استفاده نکنید. به این دلیل که می تواند باعث تغییر رنگ در ارتودنسی سرامیکی شما شود.

بیشتر بخوانید:

ارتودنسی دندان قیمت