ارتودنسی ساده شاخه ای از علم دندانپزشکی است که به حل مشکلات مربوط به دندان ها و فک که بیشتر در ظاهر است می پردازد و البته همین مشکلات ظاهری می توانند مشکلات جدی پزشکی را برای فرد فراهم کند. درمان ارتودنسی می تواند علاوه بر حل مشکلات دندانی به بهبود ظاهر فرد هم کمک کند.

انواع درمان ارتودنسی

ارتودنسی با استفاده از بریس و سایر لوازم دیگر که مکمل همدیگر هستند، می تواند به صاف کردن دندان ها کمک کند. یک متخصص ارتودنسی می تواند با استفاده از ارتودنسی ساده به موارد زیر دست پیدا کند:

 1. بستن شکاف های بسیار زیاد بین دندان ها
 2. تراز کردن دندان ها
 3. صاف کردن دندان های کج
 4. بهبود گفتار یا توانایی جویدن
 5. تقویت سلامت طولانی مدت لثه ها و دندان ها
 6. جلوگیری از ساییدگی بیش از حد طولانی مدت یا ضربه به دندان
 7. درمان نیش نامناسب

تمام درمان هایی که گفته شد می‌تواند در کنار حل مشکل پزشکی، ظاهر دندان ها را هم بهبود ببخشد و همچنین می تواند باعث جویدن بهتر و عملکرد گفتاری بهتر شود و به محافظت از دندان در برابر پوسیدگی کمک می کند. برای دستیابی به این اهداف، متخصص ارتودنسی از طیف وسیعی از وسایل دندانپزشکی از جمله پوشش سر، صفحه و بریس استفاده می کند.

ارتودنسی ها شامل دو روش هستند:

ارتودنسی ها به خودی خود دارای انواع مختلفی هستند؛ یعنی هم در نوع ارتودنسی ساده و هم در نوع ارتودنسی متحرک می توان انواع مختلف جنس های مختلف و روش های مختلف ارتودنسی را به کار برد.

ارتودنسی ساده

ارتودنسی ها در واقع دستگاه هایی هستند که دقت بیشتری در حل مشکلات دندانی دارند. ارتودنسی ساده یکی از بهترین و قدیمی ترین روش های برطرف کردن مشکلات دندانی است که می تواند تمام مشکلات را تحت پوشش درمان خود قرار دهد. در ارتودنسی ساده که به آن ارتودنسی سنتی هم گفته می‌شود، براکت ها، سیم ها و کش های الاستیک در بین دندان ها استفاده می شود که به کمک هم در طول مدت زمان تقریبا یک سال تا سه سال باعث حرکت دندان ها شده و مشکلات دندانی را نظیر کج بودن دندان ها، جلو بودن بیش از حد دندان ها، روی هم قرار گرفتن دندان ها و یا فاصله داشتن بیش از حد دندان ها را برطرف می کنند.

نمونه هایی از لوازم ارتودنسی ساده عبارت اند از:

 1. مهاربند ها و براکت ها
 2. سیم ها
 3. کش های الاستیک

 

کش های الاستیک نوارهای محکمی هستند که در اطراف دندان ها توسط مهاربندها ثابت می شوند و به عنوان یک لنگر دستگاه عمل می‌کند. در حالی که براکت ها معمولا به جلوی دندان ها متصل می‌شوند. سیم هایی هم به شکل قوس دهانی از داخل براکت عبور می کند و به نوارها می چسبند و باعث محکم شدن ارتودنسی دندان و وارد کردن کشش به دندان ها می‌شود که به آن ها سیم ارتودنسی ساده گفته می‌شود. همان‌طور که گفتیم که های الاستیک هم مکمل کننده این درمان است. در واقع کش الاستیک نوارهای لاستیکی کوچکی است که به براکت ها متصل می شود و باعث کشش و حرکت بیشتر دندان ها می شود. شما می توانید از کش های الاستیک رنگی مختلف برای ارتودنسی ساده خود استفاده بکنید.

ارتودنسی ساده-2

 

ارتودنسی ساده چه مواردی را برطرف می کند

درمان ارتودنسی ساده می‌تواند به بهبود موارد زیر کمک کند:

 • بیرون زدگی دندان های جلویی: این درمان می تواند ظاهر فرد را بهبود بخشد و از دندانها در برابر آسیب دیدگی در هنگام صدمات ورزشی یا زمین خوردن محافظت می کند.
 • ازدحام دندان ها، این اتفاق در فک های باریک و کوچک می‌افتد و در واقع فضای کافی برای تمام دندان ها وجود ندارد. متخصص ارتودنسی ممکن است یک یا چند دندان را برای انجام دادن درمان ارتودنسی بکشد و از دهان خارج کند تا جا برای دندان های دیگر باز شود.
 • دندان های نهفته، این امر می تواند هنگامی اتفاق بیفتد که دندان بزرگسالان از لثه یا استخوان فک خارج نشود مانند دندان عقل.

 

 • دندان های نامتقارن، دندان های بالا و پایین با هم در این مشکل مطابقت ندارند. به خصوص هنگامی که دهان بسته می‌شود دندان ها روی هم قرار نمی‌گیرند.
 • گزش عمیق یا اوربایت، وقتی دندان ها بسته می شوند، دندان های فوقانی بیشتر از دندان های پایینی به جلو می‌آیند.
 • نیش معکوس، وقتی دندان‌ها جمع می شوند، دندان های بالایی در داخل دندان های پایین قرار می گیرند.
 • اپن بایت، وقتی دندان ها بسته می شوند یک شکاف بین دندان های بالا و پایین مشاهده می شود.

 

 • آندربایت، دندان های فوقانی خیلی عقب تر از دندان های پایینی هستند و زیر دندان های پایینی قرار می گیرند.
 • کراس بایت، حداقل یکی از دندان های بالایی هنگام فشردن نزدیک به گونه و زبان است.
 • فاصله گذاری، یعنی بین دندان ها شکاف و فاصله وجود دارد که بسیار زیادتر از حد نرمال است. این به دلیل از بین رفتن یک دندان به وجود می‌آید و یا اینکه دندان ها نمی تواند کل فک را پر کند. این مشکل بر خلاف ازدحام بین دندان ها است.

مشکلات دندانی برای ارتودنسی چگونه تشخیص داده می شوند

ابتدا متخصص ارتودنسی وضعیت دندان های فرد را ارزیابی می کند و چگونگی رشد آن ها را پیش بینی می کند. این ارزیابی ها شامل گرفتن یک سابقه پزشکی کامل، انجام معاینه بالینی، گرفتن عکس با اشعه ایکس از دندان و فک و ساختن مدل های گچی دندان می شود. پس از اینکه مراحل انجام شد متخصص در مورد اینکه یک برنامه درمانی صحیح به شما ارائه کند، تصمیم خواهد گرفت.

چه کسی باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کند

اگر فک ها و دندان ها فرد به درستی رشد نکنند، می‌توانند باعث سوء انسداد شود و باعث دندان های کج و نامرتب خواهند بود.

ممکن است دندان های بالا و پایینش به‌طور مرتب روی هم قرار نگیرند. به این مشکل مال اکلوژن گفته می‌شود. در واقع مال اکلوژن یک بیماری نیست و بر سلامت جسمی تاثیر نمی گذارد و فقط باعث تغییر موقعیت دندان می شود. این مشکل ممکن است در شکل صورت و ظاهر دندان ها تاثیر بگذارد و در نتیجه باعث خجالت، عدم اعتماد به نفس و افسردگی در فرد شود. مهم ترین و بیشترین دلیلی که باعث ایجاد مشکل مال اکلوژن بر روی دندان ها می شود، مکیدن بیش از حد انگشت شست یا انگشتان دیگر و یا پستانک در نوزادان و کودکان است که به مرور باعث ایجاد این مشکل می شود. مال اکلوژن شدید ممکن است بر غذا خوردن، گفتار و تمیز نگه داشتن دندان ها تاثیر منفی بگذارد.