ارتودنسی با لیزر به چه دلیل انجام می شود

ارتودنسی با لیزر از محبوب ترین روش های ارتودنسی می باشد . در این  مقال به بررسی کامل ارتودنسی با لیزر می پردازیم.

معرفی لیزر

لیزر یک طول موج نور است که از یک لوله جمع شده عبور می کند و غلظت انرژی را تحویل می دهد. این انرژی به صورت نور دیده می شود. عناصر زیادی در جدول تناوبی می توانند برای تولید تابش لیزر استفاده شوند. سیستم های مختلف لیزر قادر به انتشار نور های مرئی یا نامرئی هستند.

دسته بندی لیزر

اولین لیزری که نور مرئی ساطع می کرد توسط تئودور اچ مایمن معرفی شد. پرتو های مرئی لیزر (400-780) نانومتر و پرتو های نامرئی در طیف دیگری در محدوده مادون قرمز و فرابنفش ساطع می شوند. لیزر ها را می توان از نظر خصوصیاتی مانند طول موج، نوع لیزر، توان خروجی و نوع انتشار (پیوسته یا پالسی) دسته بندی کرد.

تفاوت خصوصیات لیزر

تفاوت بین خصوصیات تابش می تواند کاربرد های مختلفی را ارائه دهد. لیزر را می توان با توجه به ماده لیزر (جامد یا گاز)، طول موج (390-700 نانومتر) و کاربرد بافت (بافت سخت و بافت نرم) طبقه بندی کرد.

بر اساس ویژگی های مختلف، لیزر در دندانپزشکی انواع مختلفی دارد:

 • غیر تخریب غضروفی
 • جراحی
 • فرسایش بافت سخت
 • برداشتن بافت نرم
 • تخریب لثه
 • تخلیه زخم آفتی
 • کاهش درد

ارتودنسی با لیزر

 

مزایای استفاده از لیزر در ارتودنسی

مطالعات زیادی بر روی لیزر به عنوان یک روش کمکی در عمل ارتودنسی متمرکز شده اند. بسیاری از مزایای استفاده از لیزر بر روی درمان های ارتودنسی مانند سرعت بخشیدن به حرکت دندان، براکت سرامیکی و برداشتن بافت نرم تأثیر گذاشته است. لیزر یک روش مفید در جراحی بافت نرم در مقایسه با چاقوی جراحی است که رگ های خونی را منعقد می کند، ناحیه مورد نظر را عقیم کرده و بخیه بعد از عمل را از بین می برد.

گزارشات حاکی از آن است که درد و ناراحتی بعد از عمل کمتر و همچنین کاهش استفاده از دارو های ضد درد و بی حسی موضعی در جراحی لیزر کمتر بوده است.

معایب استفاده از لیزر در ارتودنسی

با وجود مزایای بسیار زیاد لیزر در درمان ارتودنسی، هنوز هم معایبی در رابطه با درمان با لیزر وجود دارد. کاربرد لیزر به دلیل هزینه بالای دستگاه های لیزر محدود است. همچنین عدم دانش عملیاتی توسط اپراتورها ممکن است باعث آسیب بیش از حد حرارتی به بافت و در معرض قرار گرفتن استخوان شود. برخی از مطالعات هیچ تفاوتی بین روش های معمول جراحی با چاقوی جراحی و لیزر نشان ندادند.

انواع متداول لیزر در درمان ارتودنسی

انواع متداول لیزر در کاربردهای نرم، لیزر های دیود و اربیوم است. هر لیزر دارای طول موج و قدرت ورودی متفاوتی است که می تواند برای جراحی بافت نرم یا بافت سخت استفاده شود. از لیزر دیود به دلیل جذب زیاد در بافت نرم و جذب کم در استخوان، برای فرسایش بافت نرم استفاده می شود. این خاصیت منجر به آسیب کمتر به بافت سخت توسط لیزر دیود می شود.

رایج ترین لیزردر ارتودنسی با لیزر، اربیوم است و دامنه طول موج لیزر آن(2780-2940 نانومتر) بسیار بیشتر از لیزر دیود (810-980 نانومتر) است که می تواند توسط هیدروکسی آپاتیت جذب شود و همچنین بافت سخت را از بین ببرد. برداشتن بافت نرم در لیزر دیود در مقایسه با لیزر اربیوم به قدرت ورودی کمتری نیاز دارد.

هدف استفاده از لیزر در درمان ارتودنسی

در طی سال های اخیر، بسیاری از مطالعات نشانه های مختلفی را برای از بین بردن بافت نرم توسط لیزر بررسی کرده اند که مربوط به درمان های ارتودنسی است. اهداف معمول ارتودنسی با لیزر عبارتند از:

 • برش لثه
 • جراحی
 • فیبروتومی
 • برداشتن هایپرتروفی لثه / هیپرپلازی

 

ارتودنسی با لیزر

مقایسه ارتودنسی با لیزر و روش های دیگر

بیشتر تحقیقات گزارش هایی موردی با اندازه نمونه محدود است که نمی تواند لیزر را با روش های سنتی مقایسه کند. هدف از این بررسی تمرکز بر آزمایشات بالینی اخیر با استفاده از لیزر در روش های بافت نرم مورد نیاز در عمل ارتودنسی و مقایسه روش های مختلف کاربرد آن است. هدف دیگر این مطالعه مقایسه لیزر با روش های قبلی استفاده شده برای برداشتن بافت نرم است.

مطالعات در مورد استفاده از لیزر

عملکرد لیزر را می توان به منظور خونریزی کمتر و ناراحتی در طی روش جراحی توصیه کرد. هنوز بین موارد بالینی جراحی مبتنی بر چاقوی جراحی در ناحیه زیبایی با دندان های بسته شده به براکت اختلاف نظر وجود دارد. احتیاط و دانش در مورد مشخصات پرتوی لیزر مانند طول موج، فرکانس، قدرت و زمان بسیار مورد نیاز است. در چند سال گذشته، مطالعات مربوط به تجویز لیزر، بیشتر در زمینه ارتودنسی بوده است؛ با این حال، هنوز هم در استفاده از لیزر و مقایسه آن با روش معمولی چاقوی جراحی در جراحی های بافت نرم اختلاف نظر وجود دارد.

چاقوی جراحی یا جراحی با لیزر؟

معرفی یک لیزر مناسب با طول موج مناسب، توان ورودی و سایر خصوصیات برای موارد ذکر شده نیاز به تحقیقات بیشتر و آزمایشات بالینی دارد. در دوره ای از فن آوری پیشرفته، برخی از پزشکان هنوز تکنیک معمولی چاقوی جراحی را به جراحی با لیزر ترجیح می دهند. مزایای بالقوه لیزر باید در مقابل هزینه های آن در مطالعات آینده تجزیه و تحلیل شود.

لیزر یک وسیله سودمند در کاهش خونریزی در حین انجام عمل، نفوذ بی هوشی کمتر، بهبود هموستاز و جلوگیری از بخیه زدن است. برخی از مطالعات ادعا می کنند که لیزر درد بعد از عمل را کاهش می دهد.

از ژل بی حس کننده موضعی در صورت لزوم قبل از به کار گیری لیزر استفاده می شود. به منظور ارزیابی میزان مقبولیت انجام frenectomy در زبان، بدون استفاده از بی حسی موضعی، این عمل صورت می گیرد.

در سال های اخیر، مطالعات مربوط به روش های لیزر در ارتودنسی افزایش یافته است. با این حال، آزمایشات بالینی مقایسه روش های مختلف تابش لیزر با هم یا با روش های جراحی معمولی هنوز هم نادر است.