ارتودنسی بدون سیم یکی از روش های ترمیم دندان به شمار می رود که زیبایی دندان را حفظ می کند و هیچ سیم یا براکتی داخل دندان گذاشته نمی شود. ولی اینگونه نیست که هر فردی بتواند از آن برای درمان استفاده کند. بلکه تشخیص استفاده از آن توسط دندانپزشک صورت می گیرد.

منظور ارتودنسی بدون سیم چیست؟

یکی از روش های ارتودنسی دندان، استفاده از ارتودنسی های بدون سیم است که به آن ارتودنسی نامرئی هم گفته می‌شود.

ارتودنسی بدون سیم یا ارتودنسی نامرئی یکی از روش های پیشرفته برای درمان مشکلات زیر است:

  1. جلو بودن بیش از حد دندان ها نسبت به فک
  2. روی هم قرار گرفتن دندان ها
  3. فاصله داشتن بیش از حد دندانها
  4. و …

 

آیا ارتودنسی نامرئی جنبه زیبایی دارد؟

ارتودنسی دندان در کنار درمان مشکلات دندانی، جنبه زیبایی هم دارد به این دلیل که وقتی دندان ها مشکلات چینش شان توسط ارتودنسی بهبود می یابد کاملاً ردیف در کنار یکدیگر قرار گرفته و یک لبخند زیبا را برایتان به ارمغان می آورد.

ارتودنسی انواع مختلفی دارد و همگی دارای سیم و براکت و قلاب هستند. اما در روش جدید ارتودنسی که به ارتودنسی بدون سیم یا نامرئی نیز معروف است، هیچ سیم یا براکتی استفاده نمی شود.

ارتودنسی بدون سیم مشکلاتی که عنوان شد را حل می کند بدون اینکه سیمی و یا براکتی داخل دهان تان قرار گرفته و در هنگام غذا خوردن و تمیز کردن دندان شما را اذیت کند.

ارتودنسی بدون سیم

در واقع ارتودنسی بی سیم به یک پلاستیک فشرده بدون رنگ شبیه است که مانند شیلد یا گارد روی دندان شما عمل می کند و کار درمان را هم برایتان انجام می دهد. ارتودنسی بدون سیم برای کسانی که مشکلات دندانی شان شدت زیادی دارد به کار نمی‌آید بنابراین خود فرد نمی تواند تصمیم بگیرد که ارتودنسی اش بدون سیم و یا با سیم باشد و این تصمیم به عهده پزشک متخصص شما است.

در این نوع ارتودنسی از براکت های نامرئی استفاده می کنند که باید حداکثر سه ماه یکبار با توجه به وضعیت جدید دندان ها تعویض شوند تا زمانی که درمان به پایان برسد. ارتودنسی بدون سیم می تواند اعتماد به نفس فرد را در هنگام درمان بالا ببرد به دلیل اینکه هیچ سیم یا براکتی روی دندان وجود ندارد و براکت ها نامریی هستند و فرد بدون ایجاد احساس خجالت می تواند به راحتی لبخند بزند.

همچنین در ارتودنسی بدون سیم، فرد می‌تواند در طول روز برای تمیز کردن دندان و یا خود ارتودنسی آنها را درآورده و دوباره بعد از تمیز کردن سر جایش بگذارد و به همین دلیل است که ارتودنسی بدون سیم طرفداران بسیاری دارد.

 

مزایای ارتودنسی نامرئی را بدانید

ارتودنسی های نامرئی دندان مزایای بسیاری دارد که عبارتند از:

  1. به بیمار این امکان را می‌دهد تا قبل از شروع درمان، نتایج آن را به صورت مجازی مشاهده نماید.
  2. هیچ سیم یا براکت فلزی وجود ندارد که باعث ناراحتی در دهان شود
  3. به دلیل اینکه در این نوع ارتودنسی، هیچ سیمی روی دندان نصب نمی شود بنابراین زمان کوتاه تری را برای نصب از شما می گیرد.
  4. می ‌توانید برای رعایت کردن بهداشت دهان و دندان ارتودنسی بدون سیم را از دهان خارج کرده و مانند روزهای عادی مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و بعد از اتمام کار دوباره آن را نصب کنید.
  5. این ارتودنسی، نامرئی است و هیچ چیز اضافی روی دندانتان مشاهده نخواهد شد.
  6. حین غذا خوردن، سیم و براکت ها دهانتان را زخم و اذیت نمی‌کند.

 

آیا ارتودنسی بدون سیم محدودیت می آورد؟

درست است که در این نوع از ارتودنسی یا الاینر شفاف می توانید هر چیزی را بخورید بدون اینکه محدودیتی برای تان ایجاد شود، و یا اینکه صحیح است که این نوع ارتودنسی به دلیل متحرک بودن اش کمتر دچار پوسیدگی و باکتری گرفتن می شود، اما ارتودنسی بدون سیم دندان محدودیت هایی هم با خود به همراه می آورد.

گاهی اوقات دندان فرد مشکل پیچیده ای دارد که همین موضوع باعث محدود شدن استفاده از الاینرهای شفاف می‌شود و فرد مجبور است از ارتودنسی های معمولی که شامل سیم و براکت هستند استفاده کند. پس بنابراین ‌نمیتوان برای تمام درمان های ارتودنسی از روش بدون سیم آن استفاده کرد.

جعبه ارتودنسی

به این دلیل که ارتودنسی های نامرئی متحرک هستند، یکی از مشکلاتی که خیلی درگیر آن می‌شوند این است که ممکن است آن را جا بگذارند و یا زیر پامانده و از بین برود. بنابراین باید همیشه جعبه مخصوص ارتودنسی نامرئی دندان خود را باید به همراه داشته باشند.

مورد بعدی که باعث ایجاد محدودیت می شود این است که مثلاً فرد در محیط عمومی در حال غذا خوردن است و غذا بین دندانش گیر می کند یکی از مشکلاتی که با آن روبرو می‌شود این است که چون در محیط عمومی قرار دارد پس نمی تواند جلوی عموم  الاینرهای خود را در آورده و تمیز کند و دوباره سر جای خودش بگذارد.

ارتودنسی نامرئی دندان را باید به طور مرتب تمیز کرد و هر بار که به دندانها مسواک زده می شود پس از آن باید آن را هم تمیز کرده و مسواک زد تا تمام خوراکی ها و جرم هایی که به آن چسبیده است از بین برود اگر به هر دلیلی تمیز کردن ارتودنسی نامرئی دندانتان را به تعویق بندازید ممکن است دفعات بعد خیلی اذیت شوید و پاک کردن جرم ها از روی آن سخت شود بطوری که دیگر تصمیم بگیرید که از آن استفاده نکنید.

ارتودنسی بدون سیم

زمانی که الاینر شفاف داخل دهانتان قرار دارد نباید هیچ نوشیدنی رنگی به جز آب بخورید به این دلیل که سریع رنگ می گیرد و زیبایی خود را از دست می دهد.

و در آخر ارتودنسی نامرئی از جنس پلاستیک است و نباید در مقابل حرارت، رطوبت و یا خشکی زیاد قرار بگیرد چون اگر به این دلایل گفته شده فرم خود را از دست بدهد دیگر به کار نمی آید و دوباره باید الاینر برای تان درست شود که باعث صرف هزینه بسیار زیادی برایتان می شود.

چرا همه از ارتودنسی نامرئی استفاده نمی‌کنند؟

همانطور که در ابتدا گفته شد تمام افراد نمی توانند از این ارتودنسی دندان استفاده کنند؛ به این دلیل که ممکن است دندان هایشان مشکلات پیچیده ای داشته باشد که نیاز به ارتودنسی های معمولی باشد و ارتودنسی بدون سیم دندان به کارشان نیاید.

دلیل دیگر این است که ارتودنسی شفاف و بدون سیم هزینه بسیار بالایی دارد بنابراین افرادی که نمی‌توانند این هزینه را تقبل کنند نمی توانند از آن هم استفاده کنند.

 

افراد مناسب برای انجام ارتودنسی بدون سیم

ارتودنسی نامرئی را هم کودکان و هم بزرگسالان می توانند استفاده کنند ولی به این دلیل که رعایت بهداشت در ارتودنسی نامرئی باید خیلی بیشتر باشد، بنابراین فقط افرادی می‌توانند از این ارتودنسی استفاده کنند که اولاً مشکل دندانشان پیچیده نباشد ثانیا بهداشت دهانی و دندانی خود را به خوبی رعایت کنند.