ارتودنسی سرامیکی نیز همانند سایر روش های ارتودنسی می تواند تفاوت چشمگیری در مورد ظاهر و احساس دندان های شما ایجاد کنند.ارتودنسی های دندانی نه تنها می توانند بر اعتماد به نفس شما تاثیرات مثبت داشته باشند، بلکه می توانند کار بالعکس این را هم انجام دهند. یکی از بهترین راه حل های ارائه شده توسط متخصصان ارتودنسی برای برطرف مشکلات کجی دندان و ناهنجاری های این چنینی، استفاده از روش درمانی ارتودنسی می باشد. در واقع می توان گفت تنها روش درمانی برای این گونه مشکلات ارتودنسی است.

درمان مشکلات دندانی

نوع ارتودنسی نسبت به ناهنجاری دندان ها  و شدت مشکلاتی که فرد بر روی دندانش دارد مشخص می شود. بهترین روش درمان ارتودنسی که می تواند تمام مشکلات را برطرف کند، استفاده کردن از ارتودنسی های سنتی می باشد که با استفاده از براکت ها و سیم های مخصوص بر روی دندان نصب می شوند و به هیچ وجه تا کامل شدن طول درمان، نمی توانید آن را از روی دندان تان بردارید. یکی از روش های درمان ارتودنسی سنتی استفاده از ارتودنسی سرامیکی می باشد.

اجزا بریس های سرامیکی

یکی از ویژگی های ارتودنسی سرامیکی گزینه های انتخاب رنگ های شما است که در طول دوره درمان تغییر می کند. همچنین اجزا ارتودنسی سرامیکی عبارت اند از:

 1. براکت ها

  براکت ها قسمت هایی است که به دندان های شما می چسبد، آن ها معمولا در رنگ های سفید یا رنگ های طبیعی دندان و بی رنگ موجود هستند.

 2. Archwires

  یک سیم است که در اطراف دندان های شما کشیده می شود و همه براکت ها را به هم متصل می کند و برای صاف کردن دندان ها به آن ها فشار وارد می کند. شما اغلب می توانید از بین نقره ای، سفید یا مات یکی از رنگ ها را انتخاب کنید که با براکت هایی با رنگ روشن ترکیب شوند.

 3. نوارهای الاستیک

  نوارهای الاستیک به قلاب های روی براکت شما متصل شده اند، آن ها به گونه ای طراحی شده اند که سیم قوس را در جای خود نگه دارند و موقعیت دندان ها و فک را تنظیم کنند.

ظاهر ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی-2

وقتی فردی مشکلات و ناهنجاری های دندانی دارد،با استفاده از روش ارتودنسی مشکلات را حل کند و یک لبخند زیبا و جذاب داشته باشد که می‌تواند اعتماد به نفس فرد را افزایش دهد؛ اما گاهی افراد از دیده شدن فلز ها و براکت های ارتودنسی بر روی دندان هایشان ناراحت شده و اعتماد به نفس آن ها پایین می آید و گاهی اوقات شده که افراد هنگام خندیدن و صحبت کردن برای اینکه بریس های دندانی بر روی دندان شان دیده نشود، دستان خود را جلوی دهانشان می گیرند. یکی از روش هایی که می توانید برای دیده نشدن ارتودنسی دندان تان استفاده کنید استفاده از ارتودنسی سرامیکی است. این نوع ارتودنسی در واقع بریس های رنگ دندان یا شفاف هستند که ترکیب رنگ خوبی با دندان های طبیعی شما ایجاد می کنند و شما می توانید آن ها را به طور بی رنگ هم انتخاب کنید.

مزایای ارتودنسی سرامیکی

در واقع ارتودنسی های سرامیکی در بین بزرگسالان بسیار محبوب هستند و روند درمانی آن ها سریع است. مزایای ارتودنسی سرامیکی عبارت ند از:

 • ارزش زیبایی بالا
 • تحریک کمتر لثه ها
 • راحت بودن

ارزش زیبایی بالا

همانطور که قبلا گفته شد، ارتودنسی های سرامیکی از مواد پرسلن و شفاف ساخته می شوند که برای ایمن سازی بریس ها بر روی دندان های بیمار، دندانپزشک از سیم های دندان همرنگ دندان استفاده می کنند و این باعث می شود که کمتر مورد توجه قرار بگیرند.

تحریک کمتر لثه ها

شما به عنوان یک بیمار ارتودنسی باید برای تنظیمات و بررسی مشکلات تان هر چند هفته یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید و براکت های شما تعویض شوند. پس از هر بار تعویض تا چند روز مشکلات گزیدگی توسط سیم های ارتودنسی برای لثه و لب های شما اتفاق می افتد؛ اما در ارتودنسی سرامیکی این تحریک کمتر می باشد.

راحت بودن

وقتی صحبت از راحتی می شود باید بگویم که ارتودنسی های سرامیکی نسبت به ارتودنسی های فلزی راحت تر هستند و باعث تحریک و زخم شدن کناره های دهان و لثه نمی‌شود.

نکات منفی ارتودنسی سرامیکی

اکنون تعدادی از عیوب این روش هم بررسی کنیم:

 1. زمان درمان بیشتر است

خیلی از افراد می خواهند لبخندی کامل داشته باشند. این امر با استفاده از مواد پرسلن شفاف ارتودنسی سرامیکی میسر است؛ اما مشکلی که وجود دارد این است که این نوع ارتودنسی ها مدت زمان طولانی تری نیاز دارند تا بتوانند درمان را انجام دهد؛ اما میزان موفقیت شان بسیار بالا هستند و ارزش انتظار را دارند.

 1. هزینه بالاتر در مقایسه با ارتودنسی فلزی سنتی

ارتودنسی های سرامیکی هزینه بیشتری دارند. دلیل این امر استفاده از مواد پرسلن شفاف و با کیفیت بالا است.

 1. طول درمان ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی برای صاف کردن و حل مشکلات دندان شما تقریبا یک سال و نیم تا سه سال زمان نیاز دارد و این مدت بستگی به شدت مشکلات شما دارد.

 1. نداشتن دوام بالا

ارتودنسی سرامیکی دوام بالایی ندارد؛ بنابراین با حرکت دندان های شما ممکن است نیاز باشد که این براکت ها تعویض شوند. براکت های سرامیکی به دلیل شکننده بودن، راحت‌تر ترک برداشته و از بین می روند و یکی از دلایل بالا بودن طول درمانش هم همین است.

ماندگاری ارتودنسی های سرامیکی

این ارتودنسی دوام کمتری نسبت به ارتودنسی های فلزی معمولی دارد؛ بنابراین می توان گفت احتمال شکستن آن ها بیش از دو برابر نسبت به ارتودنسی های فلزی می باشد. برخی اوقات با استفاده از فشار های معمولی هم ممکن است از بین بروند؛ مانند گاز گرفتن. اگر شما ورزش های تماسی یا هر نوع فعالیتی که باعث آوردن فشار به دهانتان می شود را انجام می دهید، باید یک ارتودنسی بادوام بالاتر را در نظر بگیرید.

منبع : سایت دکتر خدیوی – متخصص ارتودنسی میرداماد