چه راه هایی برای انجام ارتودنسی دندان با کمترین هزینه وجود دارد؟ برای پاسخ به این پرسش، با ما همراه باشید.

ارتودنسی دندان با کمترین هزینه

ارتودنسی یکی از روش های نوین پزشکی در زمینه دندانپزشکی می باشد و می تواند بسیاری از ناهنجاری ها و مشکلات دندانی افراد را درمان کند. از ارتودنسی برای رفع مشکل کجی دندان، فاصله داشتن بیش از حد دندانريال چسبیدن بیش از حد دندان ها،روی هم سوار شدن دندان ها و مشکلاتی از این قبیل را را برطرف می کند.

همچنین ارتودنسی نسبت به نوع جنس و مشکل فرد دارای هزینه های مختلفی است.

در این مقاله سعی کرده ایم که روش‌های مختلف ارتودنسی را به شما معرفی کنیم تا شما بتوانید ارتودنسی دندان با کمترین هزینه را نسبت به بودجه خودتان برای درمان انتخاب کنید. البته این را هم باید گفت که فقط انتخاب شما نیست که مهم است، بلکه پزشک متخصص ارتودنسی شما نسبت به ناهنجاری، مشکل، شرایط، سن و غیره تصمیم می گیرد که ارتودنسی شما باید از چه نوعی باشد تا بتواند بهترین درمان را برای شما انجام دهد.

ارتودنسی دارای دو نوع است:

 1. ارتودنسی ثابت
 2. ارتودنسی متحرک

در ارتودنسی ثابت از بریس ها و براکت ها و قلاب های فلزی با جنس های مختلف، برای برطرف کردن ناهنجاری های دندان استفاده می شود. هر کدام از این بریس ها نسبت به جنس و کارایی شان، قیمت مخصوص به خودشان را دارند. در این ارتودنسی، فرد به هیچ عنوان نمی‌تواند بریس ها را از داخل دهان خود خارج کند.

ارتودنسی متحرک هم نوعی از ارتودنسی است که دارای انواع مختلفی است و بیشترین طرفدار را در بین مردم دارد. البته باید این را هم گفت که هزینه آن هم نسبت به ارتودنسی های ثابت خیلی بالاتر است.

مزیت مهمی که ارتودنسی متحرک نسبت به ارتودنسی های ثابت دارد این است که فرد می‌تواند در حین غذا خوردن و رعایت بهداشت دهان و دندان، ارتودنسی را از دهان خود خارج کرده و پس از انجام نکات مربوط به بهداشت دندان و دهانی خود، آن را دوباره روی دندانش نصب کند.

 انواع ارتودنسی دندان

همانطور که گفته شد ارتودنسی دندان دارای انواع مختلفی است که عبارت اند از:

 • اینویزیلاین
 • بریس های فلزی
 • پرانتز های زبانی
 • بریس های سرامیکی
 • کیت های صاف کننده دندان
 • کانتورینگ و باندینگ

 

 • ارتودنسی اینویزیلاین

ارتودنسی دندان با کمترین هزینه

ارتودنسی دندان با کمترین هزینه

اینویزیلاین یا ارتودنسی بی رنگ، یکی از روش های بسیار محبوب برای صاف کردن دندان تبدیل شده است. از طریق این نوع بریس شما می توانید به راحتی مشکل دندانهایتان را حل کنید. البته این را هم بدانید که این ارتودنسی بی رنگ و نامرئی است و از پلاستیک های با کیفیت بسیار بالا و شفاف ساخته شده و شما به هیچ عنوان در حین خندیدن یا صحبت کردن اعتماد به نفستان از بین نمی‌رود. به این دلیل که هیچ کس متوجه نمی‌شود که شما در حال انجام درمان ارتودنسی هستید.

یکی از مزیت های بسیار بزرگ بریس نامرئی این است که شما در حین خوردن و مسواک زدن می توانید آن را از روی دندان هایتان بردارید و پس از آن، دوباره روی دندان تان بگذارید.

 • بریس های فلزی

 

ارتودنسی دندان با کمترین هزینه

 

ارتودنسی با بریس های فلزی، جزو سنتی ترین و اولین روش هایی است که برای صاف کردن دندان ها توسط درمان ارتودنسی انجام شد. اگر به دنبال ارتودنسی دندان با کمترین هزینه هستید، درمان ارتودنسی با بریس های فلزی ارزان ترین گزینه برای افرادی است که می خواهند دندان های خود را مرتب کنند و در کنار آن، هزینه گزافی هم پرداخت نکنند.

البته این را هم بدانید که بریس‌های فلزی بیشترین جلب توجه را دارند و برای تمیز کردن آن نیاز به مراقبت زیادی دارید.

 • پرانتز های زبانی

پرانتزهای زبانی به براکت های فلزی متصل می‌شود که در پشت دندان ها قرار می‌گیرد و باعث می‌شود که خیلی کمتر از نوع سنتی مورد توجه قرار بگیرد. آن‌ها معمولاً برای دندان های جلویی پایین و بالا استفاده می شوند و برداشتن آنها در طول دوره درمان غیر ممکن است. یکی از مزایایی که این ارتودنسی دارد این است که نیاز به مراجعه کمتر برای بررسی به مطب دارند و معمولاً حدود ۱۲ تا ۲۴ هفته زمان می‌برد تا درمان موثر واقع شود.

 • بریس های سرامیکی

ارتودنسی دندان با کمترین هزینه

ارتودنسی دندان با کمترین هزینه

بریس های سرامیکی هم یکی از انواع ارتودنسی ها هستند که از براکت های شفاف برای درمان استفاده می‌کنند که متناسب با رنگ دندان های شما باشد. معمولاً بریس های سرامیکی نسبت به براکت های فلزی ترجیح داده می شوند. به این دلیل که کمتر قابل توجه هستند و می‌توانند به همان اندازه موثر باشند. خطر لک شدن دندان ها با بریس های سرامیکی زیاد است. اما می‌تواند در ردیف کردن و صاف کردن دندان ها سریعتر از گزینه‌های دیگر موثر واقع شود.

 • ارتودنسی دندان با کمترین هزینه با کیت های صاف

گزینه ارزان تری هم برای ارتودنسی کردن دندان های افراد وجود دارد که به آنها کیت های صاف کننده دندان گفته می‌شود. این کیت ها می تواند در خانه استفاده شود و برای اسکن دندان نیاز به مراجعه به پزشک ندارید. با سفارش دادن یک کیت صاف کننده دندان در منزل، تمام چیزهایی که شما نیاز دارید برایتان ارسال می شود.

کیت های خانگی در کنار ارزان بودن معایبی هم دارند.

 1. یکی از مهمترین معایب آنها این است که دیگر پزشک متخصص دندانپزشکی دندان های شما را معاینه نمی کند و نمی توانید مشاوره بگیرید و متوجه شدت ناهنجاری در دندانتان شوید.
 2. مورد بعدی این است که کیت های خانگی می توانند به درستی کار نکنند و ردیف کردن دندان ها به درستی انجام شود.

همچنین کیت های خانگی معمولا برای موارد نسبتاً خفیف دندانی استفاده می شود و برای مشکلات شدید به هیچ عنوان کارساز نیستند.

 • کانتورینگ و باندینگ

همچنین یکی دیگر از روش های ارتودنسی دندان با کمترین هزینه، استفاده از روش کانتورینگ و باندینگ است. این روش می تواند به شما کمک کند تا دندان هایتان بدون تغییر وضعیت شان در لثه، صاف تر به نظر برسند. کانتورینگ و باندینگ از مواد کامپوزیتی ساخته شده اند که برای درمان برخی از قسمت های دندان که فاصله دار هستند به کار می آید.

مزایای صاف کردن دندان ها

صاف شدن دندان ها فواید زیادی دارد. یکی از بزرگترین مزایای آن، داشتن اعتماد به نفس بیشتر در لبخند شما است.

همچنین داشتن لثه سالم تر، گفتار بهبود یافته، تمیز کردن راحت تردندان و همچنین ساییدگی کمتر داندان ها روی هم، از دیگر مزیت های ارتودنسی دندان می باشد.