هزینه ارتودنسی می‌تواند تا چند ده میلیون افزایش پیدا کند. افراد کمی هستند که بتوانند این هزینه را پرداخت کنند. شما باید برای درمان ناهنجاری‌های دهان و دندان خود راهی پیدا کنید که از ارتودنسی رایگان استفاده کنید. شما می‌توانید از درمان خانگی ارتودنسی استفاده کنید. اینگونه شما می‌توانید ارتودنسی رایگانی داشته باشید. در ادامه سعی می‌کنیم راه‌های درمان ناهنجاری‌های دندان در خانه را شرح دهیم.

 

هزینه ارتودنسی برای بزرگسالان چقدر است؟

تعیین میزان هزینه ارتودنسی بستگی به نوع درمان و مدت زمان استفاده از آن‌ها دارد. با این حال، با توجه به این تغییرات، بیمه و موقعیت مکانی، طبق گزارش انجمن دندانپزشکی، متوسط ​​هزینه بریس برای بزرگسالان می‌تواند بین 10 میلیون تومان تا 30 میلیون تومان باشد. درمان ارتودنسی، درمان گرانی به شمار می‌آید. اما روش‌های زیادی برای یافتن ارتودنسی‌های مقرون به صرفه (ارتودنسی رایگان) برای بزرگسالان وجود دارد. در اینجا چند روش برای استفاده از ارتودنسی مقرون به صرفه (ارتودنسی رایگان) بیان می‌کنیم.

 

برای ارتودنسی رایگان راه‌های قدیمی را انتخاب کنید

ارتودنسی‌های سنتی یا براکت‌های فلزی معمولاً کم هزینه‌ترین گزینه در مقایسه با ارتودنسی‌های متحرک یا ارتودنسی‌های زبانی هستند. ارتودنسی‌های فلزی درمان موثرتری هستند و اکثر ناهنجاری‌های ارتودنسی را اصلاح می‌کنند.گرچه ارتودنسی فلزی به نظر نمی رسد جذابیت خاصی داشته باشد، اما ارتودنسی‌های سنتی در حال حاضر در مدل‌های مختلفی وجود دارند. ارتودنسی‌های سنتی از  فولاد ضد زنگ، سرامیک به رنگ دندان و حتی  شفاف تر در دسترس شما قرار دارد.بریس‌های فلزی سنتی را باید به طور مداوم تنظیم کرد. شما باید به طور معمول هر شش هفته یکبار توسط متخصص ارتودنسی مورد معاینه قرار بگیرید. هزینه ارتودنسی ثابت حدود یک، سوم  ارتودنسی‌های نسل جدید است و اثر بخشی بسیار بالایی نیز دارد.

 

ارتودنسی رایگان با مراجعه به کلینیک‌های دانشکده ارتودنسی

به جای مراجعه به یک درمانگاه مجهز ارتودنسی، شما با مراجعه به یک دانشکده دندانپزشکی می‌توانید با هزینه بسیار پایین از درمان ارتودنسی بهره مند شوید. بیشتر دانشگاه‌های دندان پزشکی، درمانگاه‌هایی دارند که پذیرش بیماران در روزهای خاص آزاد است.

دانشجویان موظفند درمان‌های تحت نظارت اساتید خود  به عنوان بخشی از آموزش ارتودنسی انجام دهند. این اساتید از زیردست‌ترین متخصص ارتودنسی هستند و بیشتر آن‌ها اعضای هیئت علمی ارتودنسی هستند. شما با یک سرچ در اینترنت می‌توانید آدرس و اطلاعات کامل این درمانگاه‌ها را بدست بیاورید.

به عنوان مثال در آمریکا کمیسیون دندانپزشکی اعتباربخشی لیست دانشکده‌های دندانپزشکی در سراسر کشور دارد. طبق سایت Mouth Healthy انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) هزینه‌ها معمولاً بسیار کمی از بیماران دریافت می‌کنند. این روال تمامی دانشکده‌های جهان است و ایران استثنا ندارد. شما فقط برای تأمین هزینه مواد و تجهیزات مورد استفاده پرداخت جزئی انجام می‌دهید.

 

ارتودنسی رایگان-2

 

یک برنامه پرداخت بخواهید

بیشتر کلینیک‌های ارتودنسی برنامه پرداختی را برای بیماران بدون در نظر گرفتن بیمه ارائه می‌دهند. متخصص ارتودنسی بعد از بررسی دندان و فک شما روش درمان شما را انتخاب می‌کند و مراحل درمان شما را برنامه‌ریزی می‌کند. اینگونه درمانگاه ارتودنسی به شما رسیدی می‌دهد که مراحل و میزان آن را برای شما مشخص می‌کند. اما ممکن است کلینیک این کار را انجام ندهد، لازم است که شما به آن‌ها تذکر دهید تا در ادامه به مشکلی برخورد نکنید.

ارتودنسی به عنوان یکی از درمان‌های زیبایی شناخته می‌شود. به همین منظور شرکت‌های بیمه هزینه ارتودنسی را پرداخت نمی کنند و شما باید تمامی هزینه را خودتان پرداخت کنید. بعضی از کلینیک‌های ارتودنسی با شرکت‌های تامین مالی یا بانک‌ها قرار داد می‌بندد و اینگونه می‌توانند شرایط قسطی را برای شما فراهم کنند.

این گونه شما هزینه درمان را طی دو سال طول درمان پرداخت می‌کنید. این نوع برنامه‌ها سرمایه گذاری، باعث می‌شود که ارتودنسی برای بزرگسالان بسیار مقرون به صرفه باشد.

بیمه

همه برنامه‌های دندانپزشکی تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرند. درمان‌هایی که به عنوان زیبایی شناسایی می‌شوند شامل بیمه قرار نمی گیرند، بنابراین سیاست و برنامه خود را بررسی کنید. بیمه وجود ندارد که تمامی هزینه‌های ارتودنسی را پرداخت کند. شما قبل از استفاده از این درمان، بیمه خود، شرایط پرداخت درمانگاه ارتودنسی و مراکزی که ممکن است شما را در این راه کمک کنند بررسی کنید.

کمک گرفتن از سازمان‌های غیر انتفاعی

بعضی از سازمان‌ها و موسسات که به خانواده های کم درامد کمک می‌کنند. این NGOها با خیرین در ارتباط هستند و می‌توانند هزینه درمان شما را با رابطه‌هایی که دارند تامین کنند. بعضی از سازمان‌های دولتی هم هستند که این اقدام را برای شما انجام می‌دهند. اما برای آن‌ها باید محرز شده باشد که شما حتما به این درمان نیاز دارید.

از چه ارتودنسی استفاده کنم؟

نوع درمانی که ارتودنتیست شما پیشنهاد می‌دهد می‌تواند تفاوت ویژه تری در هزینه ایجاد کند. به عنوان مثال، در حالی که بریس‌های سنتی ممکن است به طور کلی مقرون به صرفه‌تر باشند. اما بریس‌های متحرک نیاز به تنظیم کمتری دارد و شما کمتر نیاز است که متخصص ارتودنسی مراجعه کنید ارتودنتیست شما ممکن است ارتودنسی متحرک یا بریس‌های زبانی را پیشنهاد کند. این درمان‌ها می‌تواند ظاهر زیباتر و ظریف‌تری داشته باشند، اما هزینه بالاتری نیز دارند.

عامل اصلی تأثیرگذار بر هزینه‌های درمان میزان اصلاح مورد نیاز بیمار است. بیمارانی که برای مدت زمان کوتاه‌تری به ارتودنسی نیاز داشته باشند هزینه کمتری پرداخت می‌کنند. انجمن ارتودنسی آمریکا (AAO) بیان می‌کند که، میانگین درمان بیمار کمتر از دو سال است. اما طول درمان می‌تواند بین یک سال تا سه سال باشد. همچنین شما باید حداقل هر شش هفته یک بار به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

به خاطر داشته باشید، یافتن ارتودنسی‌های ارزان قیمت نباید تنها هدف شما باشد. همچنین در نظر گرفتن مزایای بیشمار بریس ضروری است. دندان‌های مرتب می‌توانند لبخند شما را بهبود بخشند و تمیز کردن آن‌ها راحت‌تر است. اصلاح گزش احتمال شکستگی، افتادگی لثه، سفت شدن، درد فک و موارد دیگر را کاهش می‌دهد. در بیشتر موارد، متوجه خواهید شد که مزایای بریس بسیار بیشتر از هزینه است. متخصص ارتودنسی می‌تواند به شما کمک کند تا یک برنامه درمانی مناسب برای لبخند و بودجه خود پیدا کنید.

 

ارتودسی خانگی

شما برای درمان ناهنجاری فک و دندان‌های خود، باید با فشار ملایم آن‌ها را حرکت دهید. این امکان وجود ندارد که در خانه فشار کنترل شده ای  به دندان و فک وارد کنیم. اگر فشار خارج از تحمل دندان و فک وارد شود، باعث شکستگی و انحراف بیشتر آن‌ها می‌شود. بهترین راه استفاده از درمان‌های مرسوم است. شما باید جایی را پیدا کنید که ارتودنسی رایگان انجام دهد و هزینه پایینی از شما دریافت کند و در نظر بگیرید که حتما نتیجه خوبی به شما می‌دهد.