تمامی نکات پیرامون ارتودنسی فک پایین

بیشتر ما فکر می کنیم که ارتودنسی فقط برای مرتب کردن دندان هاست و می تواند آن ها را زیباتر نشان دهد؛ اما بهتر است بدانید ارتودنسی برای درمان ناهنجاری های فکی نیز کاربرد دارد. حتما دیده اید که در بعضی افراد، هنگامی که از نیم رخ به آن ها نگاه می کنیم، فک پایین آن ها جلوتر از فک بالایی آن ها به نظر می رسد و یا برعکس، ممکن است فک بالایشان جلو تر از پایین به نظر برسد. یکی از راه های حل و برطرف کردن این مشکل ارتودنسی فک پایین یا بالا است.

ارتودنسی فک پایین

معمولا برای ارتودنسی فک پایین، از ارتودنسی متحرک استفاده می شود. البته بهتر است بدانید که جلو به نظر رسیدن فک پایین و یا جلو به نظر رسیدن فک بالا اغلب به دلیل ناهنجاری های فک بالا به وجود می آید نه فک پایین.

در ناهنجاری‌ ای که فک پایین کوچک تر و عقب تر از فک بالاست، از انواع دستگاه های ارتودنسی متحرک فک پایین استفاده می شود. ارتودنسی ثابت که با براکت ها و سیم ها انجام می شود، تنها می تواند دندان ها را جا به جا کند و یا شیب آن ها را متعادل کند، اما نمی تواند تغییری در فک ایجاد کند. در موارد این چنینی که منشا مشکل وراثتی است، ابتدا فرد باید ارتودنسی دندان را انجام دهد و سپس برای جراحی فک آماده شود؛ بنابراین باید بدانید که ارتودنسی دندان های جلو آمده پایین با ارتودنسی فک پایین کاملا متفاوت است.

ارتودنسی فک پایین

 

دلایل جلو بودن فک پایین

جلو بودن یا بزرگ تر بودن فک پایین در پزشکی پروگناتیسم نامیده می شود. به طور کلی می توان گفت درصد زیادی از افرادی که دچار این عارضه هستند، دلایل وراثتی دارند. مثلا والدینی که فک پایین آن ها جلوتر است معمولا فرزندانشان نیر همین مشکل را دارند. البته در برخی موارد نیز که کم اتفاق می افتد، براثر وارد شدن ضریه شدید به فک بالا، رشد فک بالا متوقف می شود یا اندکی ادامه پیدا می کند، اما فک پایین به رشد خود ادامه می دهد و در نتیجه دو فک با یک دیگر نا همخوان می شوند.

از دیگر دلایل آن می توان به عادت های غلط  مثل مکیدن انگشت درکودکان و فشار دادن زبان به استخوان ها  اشاره کرد. البته مکیدن پستانک یا بطری شیر پس از سه سالگی نیز در به وجود آمدن این عارضه بی تاثیر نیست.

اگر فک پایین را عقب نکشیم و به حال خود رها کنیم چه اتفاقی می افتد؟

در صورت بر طرف نکردن مشکل فک پایین، ممکن است مشکلات زیر رخ دهند.

  • به احتمال زیاد دندان های ردیف پایینی پوسیده می شودند؛ زیرا دندان های دو فک بیش از حد به یکدیگر ساییده می شوند.
  • دقیق جفت نشدن دندان های فک پایین و بالا با یکدیگر باعث می شود که جویدن غذا سخت شود و ذرات غذا به خوبی نرم نشوند. این امر باعث بروز مشکلات گوارشی خواهد شد.
  • به طور حتم در قدرت تکلم فرد مشکل ایجاد می شود؛ زیرا به خوبی دندان ها و زبان با یکدیگر برخود نمی کنند و در نتیجه در تلفظ برخی حروف مشکل پیش می آید.
  • از واضح ترین مشکلاتی که برای فرد به وجود می آید، کاهش زیبایی چهره است؛ زیرا فک درصد زیادی در زیبایی صورت نقش دارد. این مشکل خود باعث کمبود اعتماد به نفس می شود.
  • به مرور استخوان های فک ساییده می شوند و مشکل پیدا می کنند.
  • گاهی این مشکل سبب درد در فک یا مفصل گیجگاهی می شود.
  • ممکن است در اثر شدید بودن مشکل، در خواب ایجاد وقفه تنفسی کند. حتی یکی از دلایل خروپف در خواب هم می تواند دچار بودن به این عارضه باشد.
  • ممکن است باعث بوی بد دهان و عفونت های باکتریایی شود.

آیا درمان جلو بودن فک با ارتودنسی دارای محدودیت سنی است؟

بدیهی است که هرچه سن بیمار بالاتر رود، استخوان ها محکم تر و در جای خود تثبیت می شوند. اگر در سنین پایین قبل از بلوغ درمان را شروع کنید، نیازی به عمل چراحی نیست. اما در سنین بالا به احتمال زیاد عمل جراحی هم نیاز است.

آیا عقب کشیدن فک پایین با ارتودنسی بازگشت دارد؟

خیر؛ درصورتی که مراقبت های بعد از آن به درستی انجام شوند، به ویژه در کودکانی که هنوز بالغ نشده اند، خطر بازگشت آن وجود ندارد.

چگونه تشخیص دهیم که دندان و فک طبیعی و عادی داریم؟

زمانی که هنگام روی هم گذاشتن دندان ها، دندان های فک پایین و بالا به طور مرتب روی هم جفت شوند، یعنی دندان های شما هیچ ایرادی ندارند.

آیا حتما باید قبل از جراحی فک ارتودنسی کنیم؟

برای اینکه دندان ها بتوانند در موقعیت جدیدی که پس از جراحی برای فک به وجود می آید به راحتی قرار بگیرند، نیاز است که پیش از جراحی ارتودنسی شوند. در حقیقت می توان گفت ارتودنسی  لازمه جراحی فک است.

آیا بعد از جراحی فک هم باید ارتودنسی کنیم؟

بله؛ به طور معمول ارتودنتیست ها برای جلو گیری از بازگشت دندان ها به حالت اول، بعد از جراحی فک هم مجددا دندان ها را ارتودنسی می کنند تا دندان ها با نظم هر چه بیشتر در کنار یک دیگر قرار بگیرند و در موقعیت جدید فکی مشکلی نداشته باشند.

ارتودنسی فک پایین

قبل از جراحی فک چه مدت زمانی باید دندان ها ارتودنسی شوند؟

نمی توان زمان مشخصی برای آن تعیین کرد؛ زیرا مدت زمانی که طول می کشد تا دندان ها برای جراحی فک آماده شوند با توجه به شدت و بزرگی مشکل ، نوع مراقبت و سن بیمار متغیر است. اما معمولا این فرایند حداقل دو سال طول می کشد.

 آیا بیمار پس از جراحی فک دوران نقاهت طولانی و سختی را سپری خواهد کرد؟

خیر؛ بهتر است بگوییم که نگران این موضوع نباشید. حداکثر تا دو یا سه هفته پس از جراحی فک شما می توانید به فعالیت های روزانه خود بپردازید و به زندگی عادی برگردید.

عوارض اتوسرجری( ارتودنسی همراه با جراحی فک) چیست؟

اگر تمام نکات مراقبت را رعایت کنید، عوارض خاصی جز درد، تورم و کبودی صورت ندارد که آن هم با گذر زمان رفع می شود.

بیشتر بخوانید :