چه رابطه ای بین ارتودنسی و سردرد وجود دارد؟ برای پاسخ به این پرسش، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

ارتودنسی و سردرد

داشتن سردرد، حتی سردردهای میگرنی که فرد را در انجام خیلی از کارها ناتوان می کند، می تواند نتیجه درمان ارتودنسی باشد. ممکن است درد، ناشی از کشش بیش از حد فک و دندان توسط بریس باشد که می تواند به بقیه صورت، گردن و سر تاثیر بگذارد. حتی می تواند در قسمت هایی که به ظاهر غیر مرتبط هستند مانند اطراف چشم هم سرایت کند.

داشتن این نوع درد در هنگام ارتودنسی طبیعی است، البته نادر رخ میدهد و علل مختلفی هم می تواند داشته باشد.

در اینجا برخی از مشکلاتی که ممکن است باعث درد شود و چند راه حل برای کاهش آن ذکر کردیم.

  • میگرن ناشی از بریس هایی که خیلی محکم بسته شدند

اگر بریس های شما خیلی محکم باشد، ممکن است رگ اعصاب شما را نیز بکشاند و ممکن است بافت واقعی را که به صورت شما متصل می شود، کش دهد. وجود درد در استخوان های فک و دهان ممکن است نشانه نارضایتی و مشکل برای دندان ها باشد. همچنین استفاده از بریس ها، احتمالاً به عصب آلوئول نیز می تواند فشار وارد کند و سیگنالهایی که در این زمان ارسال می کند ممکن است به صورت سردرد یا حتی میگرن مداوم نشان داده شوند. کشیده شدن عضلات صورت نیز می تواند شما را دچار سردرد کند.

راه حل:

سعی کنید با دندانپزشک خود صحبت کنید و ببینید آیا می توانید بریس ها را کمی شل کنید یا خیر.  اگر دندانپزشک پاسخ منفی بدهد، لازم است این مقدار سفت باشد و احتمالا باید برای کاهش سردردتان، آسپرین یا ایبوپروفن مصرف کنید؛ ولی بدانید که با تغییر وضعیت دندان ها، عضلات صورت شما آسیب نمی بینند.

  • میگرن ناشی از کمبود آب بدن

وقتی بریس در دهان خود دارید، دهان شما بیشتر باز می شود و تمایل دارید بیشتر از طریق دهان نفس بکشید. مساحت دندانهای شما اکنون بزرگتر شده است و این ممکن است بسته شدن دهان شما را کمی سخت تر کند و با وجود تمام آن نیرویی که بر روی دندانهای شما وارد می شود، احتمالاً بستن دهان بصورت کامل برای شما راحت نباشد. بنابراین دهان شما خشک می شود و اگر آب مصرفی خود را زیاد نکنید ممکن است احساس سردرد کنید. که اگر آن را نادیده بگیرید مزمن می شود.

راه حل:

بیشتر اوقات بدن خود را آبرسانی کنید و خواهید دید که سردردتان طی چند روز برطرف خواهد شد.

  • میگرن ناشی ازاسپیسرها

اسپیسرها، بین مولرها و پیش مولرها قرار می گیرند و از این طریق فضایی در دندان ایجاد می شود. این امر بعضاً به منظور اطمینان از موفقیت در درمان ارتودنسی ضروری است و بسیار دردناک است. به نظر می رسد که یک لاستیک یا گیره فلزی به ضخامت یک سانتی متر بین دندان های شما گیر کرده باشد. این درد می تواند به راحتی به فک و پشت گوش شما تابانده شود و باعث سردرد شود.

راه حل:

شما می توانید برای تسکین علائم کارهایی انجام دهید، اما باز هم کمی درد احساس می شود. زیرا علت درد ناشی از فاصله دهنده ها در دهان می باشد و تا زمانی که این فاصله دهنده در دهان وجود دارد، درد ها هم باقی خواهد ماند. برای تسکین درد صورت از ماساژ گردن و صورت و برای تسکین سردرد از ایبوپروفن یا تایلنول استفاده کنید.

آیا فرد به دلیل مشکلات دندانی هم دچار سردرد می شود؟

دلایل زیادی برای سردرد ناشی از ارتودنسی وجود دارد، از جمله دلایل مربوط به دندان ها و بافت های اطراف آن.

چندین بیماری یا علت وجود دارد که منجر به عارضه سردرد می شوند و عبارت اند از:

  1. پوسیدگی دندان:

معمولاً با آسیب به لایه خارجی دندان که همان لایه مینای دندان است شروع می شود و سپس به لایه دوم که همان لایه عاج است حمله می کند تا اینکه در نهایت به  پالپ دندان (عصب) می رسد.

چندین ماه قبل از این مرحله، فرد بدون اینکه علت آن را بفهمد دچار سردردهای مزمن و روزانه می شود، بنابراین فرد باید بطور دوره ای و در فواصل نزدیک بیش از شش ماه به پزشک متخصص مراجعه کند تا پزشک بتواند آسیب های پوسیدگی دندان را به موقع تشخیص دهد و قبل از تخریب آنها قسمتهای زیادی از لایه های دندان را درمان کند.

  1. بیماری های مختلف لثه

از جمله التهاب لثه و بزرگ شدن ناشی از وجود رسوبات آهکی که موجودات باکتریایی را جمع می کند و مواد زائد غذایی را تخمیر می کند l. باعث اسیدهایی می شوند که به سرعت پوسیدگی دندان کمک می کنند و همچنین منجر به التهاب بافت های نرم و سخت اطراف آنها (استخوان) می شود. بنابراین، این تغییرات آسیب شناختی به طور مستقیم یا غیرمستقیم منجر به سردرد می شود. دندانهای آسیب دیده و ریشه های باقیمانده که درمان به موقع آنها نادیده گرفته می شود، باعث آبسه در لثه و استخوان فک می شوند.

  1. تأثیر دندان عقل در استخوان فک

این امر به دلیل کوچک بودن فک پایین است که منجر به شلوغی دندان ها و دندان های آسیاب می شود و از آنجا که دندان عقل دیر ظاهر می شود، خارج شدن و اشغال جای طبیعی آن غالباً به دلیل تنگی محل، غیرممکن است. فشار بر ریشه های دندان مجاور، باعث خورده شدن آن یا فشار مداوم بر روی عصب حسی، منجر به درد و حملات سردرد می شود.

  1. کاهش تعداد دندانهای مولر و دندانها

این در نتیجه افتادن دندان ها یا برداشتن آنها در یکی از فک ها، در سمت راست یا چپ است که فرد را مجبور می کند که فقط از سمت دیگر شروع به به جویدن غذا و خوراکیها کند. در نهایت منجر به خستگی عضلات و فک می شود و در ادامه باعث ایجاد سردرد و حتی میگرن می شود.

  1. تجهیزات نمی توانند نقش اصلی خود را انجام دهند

دستگاه هایی مانند پروتزهای جزئی یا بریج، بخوبی نمیتوانند نقش خود را اجرا کنند، زیرا منجر به عدم هم راستایی دندان ها با یکدیگر می شوند و این منجر به نقص در فیزیولوژی فرآیند جویدن می شود.