ارتودنسی ژله ای که به عنوان ارتودنسی نامریی نیز شناخته می‌شوند، یک درمان ارتودنسی است که به منظم شدن دندان‌ها کمک می‌کند. اگر به اصلاح در چینش دندان‌های خود نیاز دارید، دندانپزشک شاید به شما جایگزینی برای بریس‌های سنتی ارائه دهد. ارتودنسی‌های شفاف یا نامریی شما را قادر می‌سازد، بدون هیچ نگرانی ای لبخند زیبا بزنید. ارتودنسی‌های سنتی و قدیمی به دلیل وجود سیم‌ها و بریس‌های فلزی مناسب همه افراد نیستند. ارتودنسی ژله ای به دلیل جنس و حالت فیزیکی خود کمتر قابل تشخیص است.

ارتودنسی ژله ایبریس‌های سرامیکی یا شفاف

بریس‌های سرامیکی یا ژله ای دقیقا مانند بریس‌های فلزی هستند؛ با این تفاوت که براکت‌ها شفاف یا همرنگ دندان هستند؛ بنابراین کمتر دیده می‌شوند. ارتودنتیست شما همچنین ممکن است از سیم‌های بی رنگ استفاده کند که حتی کمتر ارتودنسی قابل تشخیص باشد. این بریس‌ها دقیقا مانند بریس‌های سنتی کار می‌کنند: متخصص ارتودنسی شما یک براکت بی رنگ یا سرامیکی را روی هر یک از دندان‌های شما می‌چسباند، سپس از یک سیم برای منظم کردن دندان هایتان استفاده می‌کند.

بریس‌های سرامیکی یا شفاف گزینه خوبی برای افرادی است که به بریس‌های سنتی نیاز دارند؛ اما به دلایل زیبایی می‌خواهند حضور ارتودنسی در دهانشان کمتر دیده شوند. تنها عیب براکت‌های سرامیکی این است که اصطکاک بین سیم‌ها و براکت‌ها را افزایش می‌دهند که می‌تواند باعث افزایش طول درمان شود.

در مورد ارتودنسی ژله ای یا نامریی

زمانی که یک دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی تصمیم گرفت که از چه راهی دندان‌های شما را منظم کند، او برنامه ای برای حرکت دندان‌های شما تنظیم می‌کند. اگر انتخاب ارتودنسی نامریی بود، چندین دستورالعمل در اختیار شما قرار می‌گیرد که برای حرکت دندان‌های شما در طول زمان درمان ضروری است. آن‌ها از یک ماده پلاستیکی یا ژله ای شفاف ساخته شده اند و محکم بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند؛ اما می‌توانند برای خوردن، مسواک زدن و نخ دندان بیرون آورده شوند. در این روش برای حرکت دندان هایتان هر هفته باید به مطب دندانپزشک مراجعه کرده و در صورت نیاز ارتودنسی خود را تعویض کنید.

زمان درمان با ارتودنسی نامرئی دندان‌ها بر اساس میزان نیاز خود دندان‌ها به جابجایی یا چرخش آن‌ها است. هر چقدر دندان‌های شما نا منظم تر  باشند یا دندان کج باشند، مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید. درمان معمولا بین 12 تا 24 ماه طول می‌کشد. اما اگر شما بزرگسالی هستید که در کودکی از ارتودنسی و بریس استفاده کرده اید و در طی این سال‌ها دندان‌های شما کمی جابجا شده اند، احتمال آن وجود دارد که طول درمان شما به 4 ماه کاهش پیدا کند.

ارتودنسی ژله ای

مزایای استفاده از ارتودنسی ژله ای

 • قابل جدا شدن هستند، به این معنی که می‌توانید آن‌ها را برای خوردن و آشامیدن بیرون بیاورید.
 • تمیز کردن آن‌ها آسان است و چون می‌توانید آن‌ها را بیرون بیاورید، تمیز نگه داشتن دندان‌ها نیز آسان است.
 • آنها راحت هستند؛ زیرا فاقد سیم، فلز یا براکت برای ایجاد ناراحتی در دهان هستند.
 • این مدل از ارتودنسی برای اکثر مشکلات ارتودنسی نتیجه می‌دهد.
 • ارتودنسی نامریی به شما این قابلیت را می‌دهد که بدون هیچ نگرانی در مجلس، جشن‌ها و جلسه‌ها حضور داشته باشید.
 • مقرون به صرفه بودن نسبت به ارتودنسی‌های فلزی

معایب ارتودنسی نامریی

 • برای حل تمامی مشکلات مناسب نبوده و ممکن است نا هنجاری‌های موجود را به طور کلی بهبود نبخشد.
 • امکان گم شدن کل ارتودنسی به دلیل امکان جا به جایی
 • احتمال آن وجود دارد که هنگام برخورد با اجسام نوک تیز مثل چنگال آسیب ببیند.
 • به دلیل امکان جا به جایی احتمال دارد پس از چندین بار گذاشتن و برداشتن درون دهان لق بخورد.
 • سختی برای افراد مسن به دلیل احتیاج به مراقبت و تمیز کردن بیشتر نسبت به ارتودنسی‌های سنتی.
 • این مدل از ارتودنسی فشار کمتری بر استخوان فک وارد می‌کند. بنابراین برای افرادی با مشکل جلو زدگی یا فرو رفتگی فک توصیه نمی شود.

مقایسه ارتودنسی فلزی با ارتودنسی شفاف

مهمترین مزیتی که ارتودنسی شفاف نسبت به ارتودنسی‌های سنتی دارد، این است که از لحاظ زیبایی بیشتر به بیمار کمک می‌کند. در صورتی که ارتودنسی فلزی با استفاده از بریس، براکت و سیم‌های فلزی ظاهر نه چندان دلپذیری ایجاد می‌کند. موضوع بعدی امکان جا به جایی آن است که به بیمار احساس راحتی بیشتری می‌دهد و بیمار مجبور نیست کل طول درمان ارتودنسی را درون دهان خود تحمل کند. ارتودنسی فلزی با وجود اینکه باید کل زمان درمان درون دهان قرار داشته باشد، به دلیل اعمال فشار پس از اتمام طول درمان نتیجه بهتری می‌دهد.

موضوع بعدی قیمت است که ارتودنسی نامریی یا شفاف بسیار مقرون به صرفه تر است. ارتودنسی فلزی به دلیل کاربرد مواد گران قیمت در ساختار خود بسیار گران قیمت تر از ازتودنسی نامریی تمام می‌شود. در نتیجه برای افرادی که نگرانی آن‌ها قیمت ارتودنسی است، انتخاب ارتودنسی شفاف یا نامریی می‌تواند انتخاب عاقلانه ای باشد.

اقداماتی که باید حین و بعد از ارتودنسی انجام دهید

در زمان استفاده از ارتودنسی چه نوع فلزی و چه نوع شفاف آن باید این نکته را به خاطر بسپارید که دندان هایتان بیش از پیش نیازمند نگهداری هستند. در این مدت زمان باید به طور مرتب و منظم از مسواک استفاده کنید و از خمیر دندان‌های مناسب و با کیفیت استفاده کنید. نخ دندان کشیدن در طول و درمان بعد از برداشتن ارتودنسی بسیار مهم است. شما باید در رژیم غذایی خود نیز اصلاحاتی انجام دهید و از خوردن نوشیدنی‌های شیرین خودداری کنید. خوراکی‌هایی همچون ذرت بوداده، ته دیگ و خوراکی‌های سفت ممکن است باعث بوجود آمدن مشکلات بسیار جدی شوند.

شما باید بدانید که بعد از برداشتن ارتودنسی‌ها چه نوع فلزی و چه نوع ژله ای آن باید تا چند روز به ادامه دادن این اقدامات بپردازید. تنها دلیل ادامه دادن این اقدامات این است که احتمال اثر نکردن ارتودنسی وجود دارد. این موضوع نباید شما را نگران کند؛ زیرا این اتفاق به ندرت رخ می‌دهد. از طرفی اگر شما از ارتودنسی شفاف استفاده می‌کنید، باید خود ارتودنسی را نیز تمیز کنید؛ زیرا ممکن است کم کاری در این موضوع باعث خرابی بیشتر دندان‌های شما شود. بهتر است بعد از کار گذاشتن ارتودنسی ژله ای از دندانپزشک خود در مورد چگونه تمیز کردن آن سوال کنید که به طور دقیق شما را راهنمایی کند.