متخصص اندودنتیست یا (Endodontist) دندانپزشکی است که در زمینه ارزیابی، تشخیص و درمان مشکلات مربوط به پالپ دندان (tooth’s pulp) یا مغز دندان و کانال ریشه دندان ها آموزش دیده است. اندودنتیست ها معمولا در میان مردم چندان شناخته شده نیستند . ممکن است شما با چنین دندانپزشکانی مواجه شده باشید اما متوجه تخصص آن ها نشده باشید. حتی ممکن است مشکلی برای کانال ریشه دندان شما پیش آمده باشد و یک بار هم چنین پزشکی را ندیده باشید.

وبسایت نسخه در این مقاله بطور مفصل به معرفی اندودنتیست ها خواهد پرداخت و اطلاعات کاملی از این رشته تخصص دندانپزشکی را در اختیار همه کاربران خود قرار میدهد. اگر کنجکاو هستید که اندودنتیست چه کاری انجام میدهد، حتما ادامه این مقاله را بخوانید.

اندودونتیکس یا (Endodontics)

با اینکه شما با نام چنین تخصصی آشنایی ندارید، ولی احتمالا شما به چنین متخصصانی مراجعه کرده باشید. برخی از مردم به آن ها متخصص ریشه دندان نیز می‌گویند. اندودنتیکس یک رشته تخصصی در دندانپزشکی است که به بررسی دقیق و درمان مشکلات پالپ نرم درون دندان تمرکز دارد. درون دندان واقعا عجیب و جالب است. اگرچه قسمت بیرونی دندان یک بافت سخت، سفت و سفید رنگ است. اما پالپ دندان یک بافت نرم است. به متخصصان این بافت نرم نیز در زبان ساده اندودنتیست گفته می‌شود.

تفاوت یک اندودنتیست با دندانپزشک چیست؟

هر دوی این افراد یعنی هم اندودنتیست‌ها و هم دندانپزشکان به راحتی مشکلات مربوط به کانال های ریشه ای دندان را درمان میکنند. لازم نیست که حتما برای درمان مشکلات کانال ریشه دندان یه یک اندودنتیست مراجعه کنید. و در موارد معمولی دندانپزشک عمومی نیز قادر به درمان مشکلات شما خواهد بود. اما چنانچه یک مشکل جدی و اساسی برای بخش بافت نرم دندان یا ریشه دندان شما پیش آمده باشد که نیازمند دانش بیشتر و ابزا حرفه ای تر باشد، شما قطعا باید به یک اندودنتیست مراجعه کنید. در غیر این صورت، دندانپزشک شما برای انجام درمان و رسیدگی اساسی ریشه کانال بسیار ماهر است.

اندودنتیست‌ها برای تشخیص و درمان مشکلات پالپ دندان، از میکروسکوپ های جراحی و اشعه X دندان استفاده می‌کنند. اگر شما یک مشکل خاص مربوط به بافت نرم دندان دارید، یک متخصص آندودنتیست برای تشخیص مشکل شما آموزش های بیشتری دیده است و درمان آن نیز برای او آسان تر است.

چنانچه درد دندان شدیدی را تجربه می‌کنید، این متخصصان، مجدداً برای کمک به مدیریت درد شما بسیار واجد شرایط هستند. دندانپزشکان برای کنترل درد یا دشواری در تشخیص برخی شرایط، اغلب بیماران را به اندودنتیست ها ارجاع میدهند.

آنچه اندودنتیست ها انجام می دهند

درمان ریشه کانال

آندودنتیست‌ها، جراحی های مربوط به کانال ریشه دندان را انجام می دهند. درحالی که دندانپزشکان چنین کاری انجام نمی دهند. یکی از رایج ترین مشکلات کانال ریشه کلسیفیکاسیون یا انباشت کلیسم در آن ها است. متخصص اندودنتیست این ذخایر کلسیم را با ابزار کوچک جراحی از بین می‌برد.

گاهی اوقات بیمار در دندان خود درد شدیدی را احساس می کند که با انجام تست های رایج و حتی اشعه ایکس علت درد مشخص نمی شود. در این موارد متخصصین ریشه دندان برای پیدا کردن علت درد، اقدام به انجام یک جراحی اکتشافی دندان می کنند.

انجام جراحی تشخیصی، به این متخصصان اجازه می دهد تا به طور مستقیم به دندان و ریشه آن نگاه کنند. تا شکستگی های جزئی یا موارد دیگری که باعث درد می شود را کشف کنند. با پیدا کردن علت درد، متخصص تلاش می کند تا مشکل را برطرف کرده و سپس دندان را به حالت نخست خود بازگرداند.

با بروز مشکل در کانال ریشه دندان، و برطرف کردن این مشکل، بیشتر کانال های ریشه به طور کامل بهبود می یابند و شما نیازی به انجام کار اضافی روی آن‌ها ندارید. با این حال، برخی از دندان‌ها حتی پس از مداخله جراحی بهبود پیدا نمی کنند. و ممکن است که ریشه آلوده و عفونی شود. جراحی اندودنتیک در این شرایط بهترین شانس زنده ماندن و احیای دندان شما خواهد بود. در صورت عدم درمان مجدد این شرایط، ریشه آلوده یا آسیب دیده می تواند منجر به ریزش دندان و از بین رفتن آن می‌شود.

اپیکواکتومی یا (Apicoectomy)

زمانی که بافت نوک ریشه و اطراف آن دچار التهاب شده باشد، باعث درد می شود و می تواند حتی منجر به بروز مشکلات شدیدتری شود. متخصص اندودنتیست برشی در لثه شما ایجاد می‌کند که استخوان و ریشه را در معرض دید خودش قرار دهد. این متخصص  پس از ایجاد برش، بافت ملتهب و نوک ریشه دندان شما را از بین می‌برد یا خارج می‌کند. متخصص ریشه سپس بخشی از نوک ریشه که برداشته را که خارج کرده با موادی پر میکند. استخوان اطراف ریشه که ملتهب شده بود در عرض چند ماه آینده بهبود می‌یابد.

درمان آسیب به پالپ دندان یا (Pulp Damage Treatment)

انواع خاصی از عوامل می توانند باعث بروز صدمه و آسیب به مغز و ریشه دندان شوند. فرقی نمی کند که چه مشکلی برای این بخش از دندان ایجاد می شود، مهم این است که متخصص اندودنتیست به درمان این مشکلات خواهد پرداخت.

در موارد شدید که دندان می‌شکند، ریشه و پالپ می توانند در معرض دید قرار بگیرد. به جای ترمیم تاج یا پر کردن دندان شکسته، یک متخصص اندودنتیست برای نجات دندان و رفع آسیب در وهله اول، کانال آسیب دیده را درمان می کند تا دندان بطور کلی از بین نرود.

نوع دیگری از آسیب دیدگی دندان که این متخصصان با آن روبرو می‌شوند، زمانی است که دندان به سمت لثه بالا کشیده می‌شود، یا بیش از حد پایین می آید و از جای خود تقریبا در می‌آید. این متخصصان در این وضعیت اقدام به بازگرداندن دندان به جایگاه اصلی خود و تثبیت آن می کنند بدون اینکه آسیبی به کانال ریشه وارد شود.

اگر شما هرگونه درد و یا مشکل غیرطبیعی مرتبط با دندان، یا مشکل در کانال ریشه خود را تجربه می‌کنید، ممکن است نیاز باشد که مستقیما به یکی از این متخصصان مراجعه کنید. اگر به دندانپزشک مراجعه می کند و او نتواند مشکل شما را حل کند، در نهایت شما را به یک اندودنتیست ارجاع خواهد داد. این متخصص آخرین کسی است که می تواند به درمان مشکلات شدید دندان شما کمک کند.