برای کسانی که  صاحب فرزند هستند قطعا چیزی بالاتر از آن ها و سلامتی شان نیست. آن ها دوست دارند که فرزندانشان سالم باشند و برای یک زندگی درازمدت آماده شوند. و بهترین حس و حال های ممکن را داشته باشند. برای این منظور، بخش بزرگی از مسئولیت های شما به عنوان والدین، رسیدگی و تلاش برای مراقبت از دندان های آن ها است. دندان های کودکان خردسال دائمی نیستند. اما شما باید باید با مراقبتهای منظم از بروز مشکلات درازمدت دهان و دندان آن ها پیشگیری کنید. خبر خوب این است که شما می توانید مراقبت از دندان های دلبندان خود را به دستان  توانمند متخصص دندانپزشک کودکان و اطفال یا (Pediatric Dentist) بسپارید. متخصصان دندانپزشکی کودکان می‌توانند خدمات دندانپزشکی و بهداشتی که بچه های شما به آن احتیاج دارند را فراهم کنند. برای آشنایی بیشتر با متخصص دندانپزشک کودکان این مقاله را مطالعه بفرمایید و از این به بعد برای مراقبت از دندان کودکان خود حتما به این متخصصان توانمند مراجعه کنید.

آشنایی با دندانپزشکی کودکان و متخصص دندانپزشک کودکان

دندانپزشک کودکان در اصل همان دندانپزشک معمولی است. تنها با این تفاوت که آن ها در زمینه بهداشت، مراقب و درمان دهان و دندان اطفال دارای تخصص هستند. با توجه به تفاوت ساختارهای دهان و مخصوصا دندان های اطفال با بزرگسالان، لازم است که به صورت تخصصی دندانپزشکانی وجود داشته باشند تا به مراقبت و درمان مشکلات دهان و دندان کودکان بپردازند.

اگر صاحب فرزند هستید، احتمال متوجه شده اید که کودک شما چندان از دندانپزشک استقبال نمی کند. و شاید یکی از مشکلات فرزند شما در سنین کودکی، رفتن به مطب دندانپزشک کودکان باشد. مطالعات نشان می دهد با وجود اینکه کودکان بیشتر از بزرگسالان به مراقبت های دهان و دندان نیاز دارند، اما تنها درصد کمی از کودکان به مراکز دندانپزشکی مراجعه می کنند. ۶۰ درصد از والدین تصور می‌کنند که کودکشان نیاز به مراقبت دارد اما تنها نزدیک ۲۵ درصد از کودکان به دندانپزشک مراجعه می‌کنند.

اهداف بهترین دندانپزشک کودکان

یکی از اهداف دندانپزشک کودکان این است که ویزیت و جلسات درمانی را برای بچه ها لذت بخش تر کند. این متخصص معمولا کودکان را تا سن خاصی به صورت مداوم و منظم ویزیت می کنند. و هر کاری برای آن ها لازم باشد را انجام میدهد. آن ها برای ارتباط برقرار کردن با اطفال و شناخت نیازهای آن ها آموزش دیده اند.

از آنجا که دندان بچه ها هنوز در حال رشد است، در برابر پوسیدگی دندان آسیب پذیرتر هستند. روش های خاصی برای درمان این مشکل وجود دارد، اما در هر صورت این مشکل اساسی و دردناک است که می تواند فرزند شما را برای سالهای طولانی رنج دهد.

آنچه در مورد این متخصصان شگفت انگیز است این است که آنها ضمن آرام کردن فرزند شما، مراقبت های چشمگیری از دندان های آن ها ارائه می دهند، و وحشت و هراس کودک از ملاقات با دندانپزشک را کاهش می دهند.

نکته

برخی از دندانپزشکان با اینکه دوره های آموزشی و آکادمیک دندانپزشکی کودکان را پشت سر نگذاشته اند، اما آنچنان تجربه برخورد و درمان مشکلات دندان کودکان را دارند، که به راحتی می توان به آن‌ها اعتماد کرد. بنابراین درست است که دندانپزشک باید تخصص اطفال را نیز داشته باشد تا واجد شرایط درمان مشکلات کودک باشد، اما اگر یک دندانپزشک عمومی تجربه کافی برای اینکار را داشته باشد می توانید به او اعتماد کنید.

دندانپزشک کودکان چه کاری برای کودکان انجام می‌دهند؟

پیچیده ترین بخش دندانپزشکی کودکان ، شامل رسیدگی به مشکلات دندان های خردسالان است. خردسالان با اولین و کوچکترین مشکلات مربوط به دندان خود گریه می کنند. آنها همچنین به درخواست باز کردن دهان و حفظ موقعیت آن پاسخ نمی دهند. دندانپزشک کودکان باید معاینات شفاهی را روی خردسالان انجام دهد و علائم احتمالی پوسیدگی را به سرعت تشخیص دهد. در موارد شدید، آنها مجبور به انجام جراحی روی خردسالان هستند. این پروسه یک روش بسیار دشوار است که نیاز به مهارت زیادی دارد.

دندانپزشک کودکان خوب در شهر شما

دندانپزشک کودکان نیز از ابتدای نوزادی تا تقریباً بزرگسالی، مراقبت های اساسی دندان را برای کودکان شما انجام می دهد. یکی از وظایف این دندانپزشکان متخصص، ارائه آموزش به والدین در خصوص مراقبت از کودکان و دندان های آن ها است. آن‌ها به والدین می آموزند که چگونه عادات مثبت بهداشتی را به فرزندان خود آموزش دهند. و از رفتارهای پرخطر اجتناب کنند. یکی از وظایف والدین در خصوص بهداشت دهان و دندان فرزندان تمیز کردن دندان ها و استفاده از فلوراید و دهانشویه های استاندارد است. آنها همچنین در مورد رژیم غذایی، تغذیه و به غذاهایی که احتمالاً مینای دندان ها را از بین می برد پیشنهاداتی و توصیه هایی از این متخصصان دریافت می کنند.

وظایف دندانپزشک اطفال در کلینیک ها و مطب هایشان

متخصص دندانپزشکی کودکان علاوه بر انجام کارهای روتین روزانه در مطب خود، به طور منظم کارهای دندانپزشکی مربوط به بزرگسالان را نیز بر عهده می‌گیرند. اما کار اصلی آن ها متوجه کودکان و اطفال است.

آنها مشکلات احتمالی دندان کودکان مانند اوربایت (overbites) و دندان های نامنظم را تشخیص می‌دهند. این شرایط به ندرت بدون درمان بهتر می شود. به همین دلیل دندانپزشک کودکان برای صاف کردن دندان باید از بریس یا موارد مشابه را برای نظم دادن به دندان ها استفاده کند.

دندانپزشک کودکان همچنین حفرات موجود در دندان کودکان را برطرف می کند

دندان های شکسته و خورده شده را از دهان خارج می کنند

بیماری های لثه را مدیریت می کنند.

آنها حتی به تشخیص شرایط پزشکی مربوط به مشکلات بهداشت دهان و دندان مانند دیابت، آسم و بیش فعالی کمک می کنند.