شاید باورش برایتان سخت باشد ولی می‌توان گفت یکی از روش های ارتودنسی ارزان، استفاده از روش ارتودنسی سنتی با بریس های فلزی است که از ارزان ترین گزینه ها برای ارتودنسی است و برای بزرگسالان استفاده می شود که می خواهند دندان های خود را مرتب کنند.

انواع مشکلات ظاهری دندان

آیا از سرخوردگی به خاطر داشتن یک لبخند غیر زیبا خسته شده اید؟ بسیاری از افراد دارای دندان های غیر مرتبط هستند؛ آنها مشکلاتی نظیر روی هم سوار شدن دندان ها، کج بودن دندان ها، مشکل دندان خرگوشی یا فاصله بیش از حد دندان ها و مشکلاتی از این قبیل را دارند.

برطرف کردن مشکلات ظاهری دندان

تنها روشی که می‌تواند به خوبی این مشکلات را برطرف کند استفاده از روش ارتودنسی دندان می باشد. ارتودنسی دندان ارزان نیست و هزینه ها و مراقبت های بسیار زیادی احتیاج دارد. حالا اگر افرادی نیاز به ارتودنسی دندان برای حل مشکل دندان شان داشته باشند ولی هزینه آن را به حد کافی در اختیار نداشته باشند چه کاری می‌توانند انجام دهند؟

ارتودنسی ارزان

روش های ارتودنسی ارزان

خوشبختانه می توان گفت بریس ها، تنها گزینه موجود برای برطرف کردن مشکلات این چنینی دندان نیستند و پیشرفت‌های مدرنی که  در حوزه دندانپزشکی صورت گرفته باعث شده که برای درمان با ارتودنسی، گزینه های ارزان تر هم به وجود بیایند. اگر به دنبال جایگزین ارزان تری برای ارتودنسی کردن دندان خودتان هستید به خواندن این مقاله ادامه دهید.

ارتودنسی ارزان در بزرگسالان

برای بزرگسالانی که با مشکل داشتن دندان های نامرتب و بدون مرکز دست و پنجه نرم می کنند و می خواهند کاری برای درمان این مشکل بزرگ داشته باشند پیشرفت های دندانپزشکی در زمینه ارتودنسی دندان، گزینه های درمانی جدیدی را به وجود آورده است. زمانی بود که تنها روش حل کردن این مشکلات و دست پیدا کردن به یک لبخند زیبا، انجام دادن ارتودنسی با بریس های فلزی بود. اما اکنون چند گزینه دیگر در دسترس است که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند.

در ادامه به چند روش از ارتودنسی دندان می پردازیم و شما با خواندن آنها متوجه می شوید که کدام یک از روش های انجام ارتودنسی دندان برای شما مقرون به صرفه است و می توانید از آن روش استفاده کنید.

ارتودنسی دندان چه مشکلاتی را حل می کند؟

برای اینکه روش های مختلف ارتودنسی دندان ارزان قیمت را بشناسید ابتدا باید بدانید که ارتودنسی چیست؟ چه مشکلاتی را حل می کند و چه افرادی می توانند از این روش درمانی استفاده کنند؟

ارتودنسی یکی از روش های نوین درمانی در دندانپزشکی می باشد که در کنار زیبایی بخشیدن به دندان ها و لبخند شما، مشکلات دندانی را هم حل می کند. ارتودنسی دندان می‌تواند مشکلات زیر را رفع کند:

  • به هم چسبیدن بیش از حد دندان ها
  • فاصله داشتن بیش از حد دندانها
  • روی هم سوار شدن دندانها
  • مشکل داشتن دندان خرگوشی
  • بالا بودن جلو بودن بیش از حد دندان های فک بالا
  • جلو بودن بیش از حد دندان های فک پایین

 

سن مناسب برای انجام ارتودنسی

افرادی که می‌توانند از روش درمان ارتودنسی استفاده کنند نیاز به داشتن رده سنی خاصی نیستند. ارتودنسی دندان می‌تواند هم در سن نوجوانی هم در سن جوانی و هم در بزرگسالی و حتی در سنین کودکی انجام شود.

درمان ارتودنسی چه مدت طول می کشد؟

باید بدانید که انجام ارتودنسی دندان طولانی مدت است و بین شش ماه تا دو سال طول درمان دارد و حتی پس از اینکه دو سال کامل شد و مشکلات دندانی شما رفع شد شما باز هم باید از نگهدارنده های مخصوص استفاده کنید به این دلیل که ممکن است دندان های شما دوباره پس از مدتی به حالت قبلی خود برگردد.

روش های درمان

روش های درمان با روش درمانی ارتودنسی مانند روش های دیگر درمانی، دارای انواع مختلفی است که به طور کلی به دو دسته ارتودنسی ثابت  و ارتودنسی متحرک تقسیم می شود.

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت انواع ارتودنسی هایی هستند که از آنها به روش سنتی یاد می کنند که دارای سیم ها و براکت های فلزی هستند که روی دندان نصب می‌شوند و به هیچ عنوان نمی توانید آن را از دندان تان خارج کنید.

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک دارای انواع مختلفی است که هم از نوع فلزی هستند و هم از نوع نامرئی، که هر کدام معایب و مزایای مربوط به خودشان را دارند.

در ادامه به روش های مختلف ارتودنسی می پردازیم و همچنین به شما ارتودنسی ارزان را از بین این روش ها معرفی می کنیم.

ارتودنسی ارزان

شاید باورش برایتان سخت باشد ولی می‌توان گفت ارتودنسی سنتی با بریس های فلزی یکی از ارزان ترین گزینه ها برای ارتودنسی است که برای بزرگسالان استفاده می شود که می خواهند دندان های خود را مرتب کنند.

نکته منفی که این روش دارد این است که بیشترین جلب توجه را دارند و برای تمیز کردن نیاز به مراقبت بسیار زیادی دارند.

بریس های فلزی

همچنین بریس های فلزی یکی از رایج ترین نوع در تمام بریس ها هستند که مدل های مختلفی دارند و مدل هایی که امروزه از آنها استفاده می شود راحت تر از انواع قدیمی آنها هستند.

بریس های فلزی از استیل ضد زنگ مرغوب ساخته شده که همراه با براکت و سیم های فلزی روی دندان شما نصب می شود و مشکل دندانی تان را حل می کند. شما همچنین وقتی از بریسهای فلزی استفاده می کنید این امکان را دارید که از کش های رنگی مختلفی که لاستیکی هستند برای آنها استفاده کنید . می توانید رنگ آن را نسبت به سلیقه خودتان انتخاب کنید تا طرح لبخندتان بهتر شود.

پرانتز های زبانی

پرانتز های زبانی یا بریس های لینگوال، براکت های فلزی هستند که در پشت دندان های شما نصب می شود و باعث می شود کمتر از بریس های سنتی مورد توجه قرار بگیرد.

معمولاً روی دندان های جلویی در فک پایین و بالا از داخل به دندان چسبانده می‌شوند و نیازی به برداشتن شان در طول درمان نیست. برخی دیگر از مزایای استفاده از بریس های زبانی این است که نیاز به مراجعه کمتر به مطب دارند و معمولاً بین ۱۲ تا ۲۴ هفته طول می‌کشد تا درمان کامل شود.

بریس های زبانی براکت هایی هستند که به صورت سفارشی طراحی می شوند تا در قسمت داخلی هر دندان قرار گرفته و درمان را انجام دهند. از سیم برای اتصال این براکت ها استفاده می شود و با کشیدن از داخل دندان مشکل نامرتبی آن را برطرف می کند.

بریس های سرامیکی

بریس های سرامیکی یکی دیگر از روش های استفاده از ارتودنسی می باشد. در این روش از یک براکت یا چندین براکت شفاف استفاده می‌کنند که متناسب با دندان های شما باشد.

در این روش بیشتر از براکت های فلزی استفاده می شود به این دلیل که از مدل های دیگر کمتر در مرکز توجه هستند و می توانند به همان اندازه موثر باشند.

معایب بریس های سرامیکی

معایب بریس های سرامیکی این است که خطر لک شدن دندان بالا می رود اما این کار در مورد تراز بندی دندان ها نسبت به گزینه های دیگر سریعتر انجام می شود. مزیت استفاده از بریس سرامیکی این است که جای استفاده از براکت و سیم های فلزی خاکستری رنگ، از سیم و براکت شفاف یا رنگی استفاده می شود که زیبایی لبخند را به طور قابل توجهی بالا می برد.

ارتودنسی ارزان

روش جایگزین برای ارتودنسی دندان

یکی از روش های جایگزین ارتودنسی دندان که هزینه آن نسبت به انواع ارتودنسی پایین تر می باشد استفاده از روش کانترینگ و باندینگ است. این روش می تواند به شما کمک کند تا دندان هایتان بدون ‌تغییر وضعیتشان در لثه صاف تر به نظر برسند.

 روش کار کانتور و باندینگ

برای تغییر شکل دندان به روش کانتور، دندانپزشک ابتدا مقداری از مینای دندان را با لیزر یا دریل مخصوص دندانپزشکی برمیدارد. قبل از آغاز درمان یک تصویر رادیوگرافی با اشعه ایکس از دندان می گیرند تا اطمینان پیدا کنند که استخوان کافی بین دندان‌ها وجود دارد و آسیبی به لثه نم یرسد. دندان را تراش می دهند، دندان های خیلی بلند را کوتاه‌تر می‌کنند یا تغییر شکل می‌دهند تا برای ایستادن صحیح کنار یکدیگر مسطح و یک یکدست شوند. پس از آن دندانها را صیقل داده و پولیش میزنند.

تغییر شکل دندان ها بسته به مقدار تغییری که دندانهای شما نیاز دارند ممکن است نیاز به یک جلسه ۳۰ دقیقه ای داشته باشد.

 باندینگ

باندینگ دندان باید با کانتورینگ ترکیب شود. ترکیب باندینگ دندان با کانتور و تغییر شکل دندان ها می تواند لب پر شدگی ها و فواصل بین دندان ها را پر کند و به آنها شکل بدهد و رنگ دندان ها را بهبود ببخشد.

باندینگ عبارت است از ماده رزین خمیر مانندی که به دندان می‌چسبد و سفت می شود.