جهت آشنایی با ارتودنسی از داخل ، با ما همراه باشید.

ارتودنسی از داخل

بریس های داخلی لینگوال – یک راه حل ارتودنسی کاملاً نامرئی.

بریس های لینگوال

بریس های لینگوال یک گزینه درمانی ارتودنسی از داخل است که از براکت های فلزی نصب شده در پشت سطح دندان (در سمت زبان) قبل از این که با سیم قوس و محکم کننده های الاستیک استفاده گردد، استفاده می شود. این نوع بریس ها در مواجهه روزمره با افراد دیگر کاملاً دیده نمی شوند.

بسیاری از بیماران بریس های لینگوال را نسبتاً راحت می دانند. زیرا به اندازه بریس های معمولی باعث زخمی شدن داخل لب ها نمی شوند. این روش درمانی برای بیمارانی که خواهان درمان غیرقابل دید با نتایج بهتر ارتودنسی هستند، بسیار مناسب است.

قبل از این که یک متخصص ارتودنسی بتواند این گزینه درمانی را ارائه دهد، باید آموزش های اضافی نیز انجام شود. زیرا روش کاربرد آن با روش های بریس معمولی متفاوت است. کلیه اعضای تیم ارتودنسی، آموزش های لازم را برای این روش درمانی گذرانده اند و تجربه زیادی در این زمینه دارند.

بریس های لینگوال داخلی برای افراد در هر سنی که واجد شرایط استفاده از بریس های معمولی هستند، مناسب است. در برخی موارد بیمارانی که نیش آن ها بسیار عمیق است، ممکن است کاندیدای این بریس ها نباشند.

ارتودنسی از داخل

ارتودنسی از داخل

بریس های زبانی داخلی چگونه با انواع دیگر بریس ها مقایسه می شوند؟

بریس های لینگوال داخلی، دندان ها را درست مانند بریس های معمولی صاف و مرتب می کنند. با این حال، آن ها کمی متفاوت عمل می کنند، به همین دلیل آموزش اضافی پزشک لازم است. آن ها برای افرادی که می خواهند یک درمان ارتودنسی کاملاً پنهان داشته باشند، بسیار مناسب هستند. بریس های داخلی لینگوال توسط دیگران قابل تشخیص نیستند. زیرا به پشت دندان ها متصل می شوند؛ بنابراین از دید آن ها پنهان می مانند.

بزرگ ترین تفاوت با این روش درمانی این است که اغلب ممکن است چند ماه بیشتر طول بکشد تا دندان ها به موقعیت مطلوب برسند. متخصص ارتودنسی شما یک برآورد دقیق در مورد بازه زمانی مورد انتظار درمان شما ارائه می دهد.

بریس های معمولی

بریس های معمولی براکت ها و سیم هایی هستند که در جلوی دندان ها نصب می شوند. آن ها متداول ترین روش ارتودنسی بوده و بسیار موثر هستند. برخی از افراد با دیدن ظاهر بریس های معمولی از درمان منصرف می شوند، گرچه  نامرئی بودن بریس های داخلی زبانی را ترجیح می دهند.

بریس ها را پاک کنید.

بریس های شفاف مانند بریس های سنتی در جلوی دندان ها نصب می شوند. آن ها از مواد سرامیکی متناسب با رنگ دندان ها ساخته شده اند و باعث می شوند که دندان ها کمتر از بریس های سنتی دیده شوند.

اینویزیلاین

هنگامی که تحت درمان با Invisalign قرار می گیرید، دندان های شما به جای سیم و براکت، با تراز بندی های شفاف به موقعیت دلخواه منتقل می شوند. Invisalign برای تأثیرگذار بودن به همکاری بیمار متکی است.

ارتودنسی از داخل

ارتودنسی از داخل

انتظار در طول درمان چیست؟

روند درمان بریس های داخلی لینگوال با گرفتن اسکن سه بعدی از دندان های شما توسط متخصص ارتودنسی آغاز می شود. این اسکن به یک آزمایشگاه بریس داخلی لینگوال ارسال می شود و برای ایجاد براکت های سفارشی جداگانه برای هر دندان و مجموعه ای از سیم های سفارشی، مورد استفاده قرار می گیرد تا دندان های شما را به موقعیت ایده آل منتقل کند. فرآیند تولید حدود 8 تا 10 هفته به طول می انجامد.

در قرار بعدی شما با متخصص ارتودنسی، بریس های شما به پشت دندان های شما متصل می شوند. هنگامی که براکت ها در محل خود سیمان شدند، سیم قوس متصل می شود که به تدریج دندان ها را به جای خود منتقل می کند.

احساس آرامش ناچیز هنگام نصب بریس طبیعی است و هنگام تنظیم بریس ممکن است احساس سفتی و حساسیت داشته باشید. بیماران به طور کلی در طول درمان خود احساس ناراحتی بسیار کمی می کنند که از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اگر در طول درمان احساس ناراحتی کردید، می توانید از مسکن استفاده کنید.

بریس های زبانی ممکن است در ابتدا عادی شوند. بعضی اوقات گفتار به دلیل موقعیت براکت ها در نزدیکی زبان تحت تأثیر قرار می گیرد. با این حال، بیماران با این شرایط سازگار می شوند و گفتار آن ها به سرعت به حالت طبیعی بر می گردد.

به احتمال زیاد، برای تنظیم بریس های داخلی لینگوال، هر شش تا هشت هفته باید به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید، اما اگر درمان شما پیچیده باشد، ممکن است به تنظیمات منظم تری نیاز داشته باشید. سیم ها و الاستیک ها در هر بار بازدید عوض می شوند.

 

چگونه از بریس های لینگوال داخلی خود مراقبت کنم؟

درست مانند بریس های معمولی، توجه بیشتری به بهداشت دهان و دندان در خانه ضروری است. پزشک به شما نشان می دهد که چگونه دندان ها را در محل خود تمیز کنید و به شما نکاتی در مورد مراقبت از بریس های داخلی خود می دهد.

شما باید از غذا های سخت، ترد یا چسبنده خود داری کنید. زیرا این مواد می توانند باعث شکستگی شوند. اگر هر کدام از براکت ها یا سیم ها شل یا خراب شدند، در اسرع وقت به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید. باید بریس های خود را سریع ترمیم یا تعویض کنید تا در درمان شما اختلال ایجاد نکند و به دندان های شما آسیب نرساند.

در حین انجام هرگونه درمان ارتودنسی، مهم است که به معاینات منظم و پاک سازی خود ادامه دهید تا مطمئن شوید که دندان های شما در سلامت بالا هستند. اگر رعایت بهداشت دهان و دندان برای شما دشوار است، می توانید نظافت منظم تری داشته باشید.

ارتودنسی از داخل

ارتودنسی از داخل

آیا بعد از حذف بریس های داخلی لینگوال، به نگهدارنده نیاز دارم؟

وقتی بریس های شما برداشته شد، به احتمال زیاد دندان های شما جا به جا می شوند، بنابراین باید با اتمام درمان ارتودنسی از یک نگهدارنده استفاده کنید تا اطمینان حاصل شود که نتایج به دست آمده خنثی نشده است. نگهدارنده، یک وسیله اکریلیک شفاف است که بر روی دندان ها قرار می گیرد.

ارتودنتیست شما نوع مناسب ترین نگهدارنده و مدت زمان استفاده از نگهدارنده را توضیح می دهد. اگر یک نگهدارنده متصل به سیم نصب شده باشد، معمولاً دندان ها برای همیشه در جای خود باقی می مانند.