تمام انسان ها نیازمند یک لبخند پویا، روشن و مستقیم هستند که شامل دندان های مرتب و زیبا است. داشتن دندان های مرتب باعث می شود که انسان ها احساس خوبی نسبت به خودشان داشته باشند؛ اما برخی از افراد از این احساس خوب دور هستند. معمولا این افراد دارای دندان های کج، گزیدگی ناهموار یا مشکلات شلوغ بودن دندان هایشان را در دهانشان دارند. ارتودنسی سنتی یکی از رایج ترین راه هایی است که این گونه بیماران می توانند مشکلات دندان خود را توسط آن حل کنند. ارتودنسی های فلزی در گذشته ظاهر بسیار بزرگ و قابل توجهی داشتند؛ اما امروز این ارتودنسی ها بسیار کوچک‌تر و صاف تر از قدیم می باشند و نگهداری آن ها ساده تر است.

 

انواع ارتودنسی سنتی

ارتودنسی سنتی-2

ارتودنسی سنتی دارای انواع مختلفی است که نوع اصلی و رایج آن از جنس فلز و براکت های فلزی است که بر روی دندان نصب می شود. اگر افراد نخواهند که چهره ارتودنسی شان نمایان نباشد و هنگام صحبت کردن و خندیدن در ظاهرشان تفاوتی ایجاد کنند، می توانند از نوع ارتودنسی سرامیکی استفاده کنند. این نوع ارتودنسی به رنگ سفید یا همرنگ دندان می باشد و کمتر قابل توجه است. ارتودنسی سنتی دارای براکت، سیم و نوارهای لاستیکی می باشد که بر روی دندان قرار می گیرند و باعث ایجاد فشار بین دندان ها شده و به مرور زمان دندان ها را حرکت می دهند و به جای درستشان انتقال می دهند.

ارتودنسی سنتی چگونه نصب می شود

پس از اینکه پزشک ارتودنتیست شما ارتودنسی سنتی را روی دندان هایتان قرار داد و براکت ها را بر روی دندان نصب کرد، یک سیم فلزی نازک از بین تمام آن ها عبور می دهد که باعث محکم شدن براکت ها و ایجاد فشار یکنواخت به دندان ها می‌شود. همچنین برای کمک کردن بیشتر به درمان، پزشک ارتودنتیست می تواند از کش های الاستیکی استفاده کند تا دندان‌ها تحت کشش بیشتری قرار بگیرند. همچنین علاوه بر نصب براکت و سیم ها بر روی دندان، ممکن است بیماران پس از کامل شدن طول درمان از نگهدارنده ها و مهاربند های مخصوص ارتودنسی استفاده کنند و دلیلش این است که پس از مدتی که درمان کامل شد، دندان ها دوباره به جای قبل خود باز نگردند و در جای درست خودشان باقی بمانند. همچنین مهاربندها می توانند از نوع متحرک یا سنتی باشند.

قیمت ارتودنسی سنتی چه چقدر است

در واقع قیمت ارتودنسی یا بریس های سنتی در تمام افراد یکسان نیست و نسبت به مشکل و پیچیدگی دندان های فرد این قیمت تغییر می کند؛ اما باید بدانید که ارتودنسی های سنتی جزو ارزانترین انواع درمان دندان ها با ارتودنسی می باشد.

همچنین ارتودنسی می تواند تمام موارد مربوط به مشکلات و ناهنجاری های دندان را تحت پوشش خود قرار دهد و یک درمان مقرون به صرفه برای افراد به حساب می آید. حال که صحبت از درمان پیچیدگی ها با ارتودنسی سنتی به میان آمد، در ادامه به انواع درمان هایی که با ارتودنسی سنتی قابل حل است اشاره می کنیم.

ارتودنسی سنتی چه مواردی را می تواند برطرف کند

می تواند مشکلات متعددی را بر روی دندان برطرف کند که عبارت‌ اند از:

 1. کج بودن بیش از حد دندان ها
 2. روی هم قرار گرفتن دندان ها
 3. فاصله داشتن بیش از حد دندان ها
 4. جلو بودن بیش از حد دندان های جلویی که به این مشکل، مشکل دندان خرگوشی هم گفته می شود.
 5. جلو بودن بیش از حد فک بالا و دندان های بالایی
 6. جلو بودن بیش از حد فک پایین یا دندان های پایینی
 7. گزش و گفتار نامناسب که به دلیل مشکلات و ناهنجاری های دندان به وجود می آید.

 

ارتودنسی سنتی-4

روش انجام ارتودنسی سنتی و طول درمان آن

برای این که با مراحل نصب این نوع ارتودنسی آشنا شوید به ادامه مقاله توجه کنید. روش درمان ارتودنسی سنتی شامل چند مرحله می باشد که عبارت اند از:

 • مرحله اول، برای مشاوره و معاینه دندان ها و فک تان به متخصص ارتودنسی مراجعه می‌کنید و متخصص با استفاده از عکس برداری سه بعدی، مشکل دندان شما را بررسی کرده و تصمیم می گیرد که آیا می توانید از درمان ارتودنسی برای برطرف کردن مشکل دندانی خود استفاده کنید و یا خیر.
 • مرحله دوم، در این مرحله نسبت به مشکل شما، نوع ارتودنسی که می توانید استفاده کنید در نظر گرفته می شود و پزشک کار نصب ارتودنسی را بر روی دندان های شما انجام می دهد.

در طول درمان ارتودنسی سنتی هم دقیقا مشخص نیست و برای هر فردی با فرد دیگر تفاوت دارد. طول درمان ارتودنسی سنتی به مسائل مختلفی بستگی دارد که بیشتر آن شدت مشکل بر روی دندان و فک فرد است؛ اما به طور کلی ارتودنسی های سنتی می توانند بین یک سال تا سه سال طول درمان داشته باشند و هر چقدر شدت مشکل در دندان فرد بیشتر باشد، طول درمان آن هم بیشتر می‌شود.

خارج کردن دندان در ارتودنسی

برخی از مشکلاتی که با ارتودنسی سنتی یا فلزی حل می شوند شامل کوچک بودن فک فرد و یا شلوغ بودن بیش از حد دندان هایش است. در این مورد ممکن است پزشک تصمیم بگیرد که قبل از انجام و نصب ارتودنسی سنتی بر روی دندان های بیمار، یک یا چند دندان او را خارج کند. شما نباید نگران این قضیه باشید به دلیل این که پزشک ارتودنتیست تا زمانی که مجبور نشود، این کار را انجام نمی دهد و اگر هم این کار انجام شد نباید نگران باشید، به دلیل اینکه قک شما جای کافی برای قرار گرفتن دندان هایتان در وضعیت مناسب خود ندارد و با این کار فضای مناسب برای قرار گرفتن دندان ها در کنار هم و به طور مرتب فراهم می شود.

مزایای و فواید درمان ارتودنسی

مزایا و فواید ارتودنسی متنوع است و نسبت به بیماران مختلف متفاوت است. برخی از رایج ترین فواید ارتودنسی عبارت اند است:

 1. بهبود ظاهر صورت فرد
 2. بهتر شدن و جذابیت بیشتر در لبخند
 3. بهبود و ارتقاء سلامت دهان و دندان
 4. افزایش اعتماد به نفس در فرد
 5. همکاری طولانی مدت با دندانپزشک عمومی شما
 6. در هر سنی و در هر وضعیت سلامتی به شما کمک می کند.

بیشتر بخوایند:

ارتودنسی ارزان با بریس های فلزی