ارتودنسی چه قدر هزینه دارد این سوال اکثر افرادی است که می خواهند پیگیر زیبایی دندان ها و لبخند خود باشند برای پی بردن به جواب ارتودنسی چه قدر هزینه دارد با ما تا پایان مقاله همراه باشید. هزینه متوسط ارتودنسی در سال 1400، برای کودکان و بزرگ‌سالان 7 تا 17 میلیون است، اما چندین فاکتور مهم وجود دارد که می‌تواند صورت‌حساب نهایی شمارا کاهش یا افزایش دهد.

درحالی‌که متوسط ​​هزینه بریس 7 تا 17 میلیون است، برخی از افراد 3 میلیون یا 20 میلیون هم برای درمان ارتودنسی پرداخت می‌کنند.

دلیل این امر آن است که درمان ارتودنسی هم بر اساس متخصص ارتودنسی و هم بیمار بسیار شخصی است. هزینه‌های شما به سن، برنامه بیمه و نوع بریس های شما بستگی خواهد داشت. در اینجا نگاهی می‌اندازیم که چگونه این عوامل بر هزینه نهایی دریافت بریس تأثیر می‌گذارند.

ارتودنسی چه قدر هزینه دارد

متوسط ​​هزینه بریس در تهران

هزینه کل درمان به‌طور عمده به نوع خاصی از بریس ها و همچنین مدت‌زمان استفاده از آن‌ها بستگی دارد.

گزینه‌های شما با توجه به انواع بریس هایی که ارتودنتیست تجربه کرده و همچنین مشکلات خاص تراز بندی شما محدود خواهد شد. بیشتر متخصصین ارتودنسی مشاوره رایگان ارائه می‌دهند، بنابراین شما باید به هر تعداد مکان موردنیاز مراجعه کنید تا یک قیمت و برنامه مناسب پیدا کنید.

نوع هزینه پایه برآورد شده

ارتودنسی ثابت دو فک با دندان نهفته ………………………………………………………………………………………………….. 16500000

ارتودنسی متحرک یک فک ………………………………………………………………………………………………………………. 3500000

براکت دیمون و سلف لیگیتینگ ………………………………………………………………………………………………………….. 2000000

براکت سرامیکی برای یک فک …………………………………………………………………………………………………………… 3000000

براکت لینگوال برای هرفک ………………………………………………………………………………………………………………… 6000000

بریس های فلزی، قدیمی‌ترین و متداول‌ترین نوع درمان ارتودنسی هستند. در سراسر دنیا، آن‌ها درمان نسبتاً کم‌هزینه و تراز بندی سریع دندان‌ها را ارائه می‌دهند. تنها عیب آن‌ها دید زیاد براکت ها و سیم‌های فلزی سیستم است.

بریس های سرامیکی با استفاده از براکت هایی که رنگ‌آمیزی آن‌ها با دندان‌ها است، سعی در رفع این مشکل‌دارند. بااین‌حال، براکت های سرامیکی شکننده‌تر از فلزی هستند و همچنین بدون مراقبت مناسب لکه‌دار می‌شوند.

بریس های لینگوال در پشت دندان‌ها نصب می‌شوند، درنتیجه بریس ها کاملاً پنهان می‌شوند، اما این‌ها حتی به دلیل سخت بودن نصب و تنظیم آن‌ها گران‌ترند.

اینویسالاین براکت ها را به‌کلی از قالب‌های پلاستیکی شفافی که روی دندان‌ها قرار می‌گیرند، از بین می‌برد. بیماران هر یک از قالب‌ها را برای مدت‌زمان مشخصی می‌پوشند و درحالی‌که دندان‌ها به‌مرورزمان تراز می‌شوند، به قالب بعدی که کمی صاف‌تر است، می‌روند.

همچنین می‌تواند توسط بیمار برداشته و جایگزین شود که این براکت را به راحت‌ترین گزینه تبدیل می‌کند. البته دارای نقطه‌ضعف در کندی نسبی تراز بندی در مقایسه باسیم‌ها و براکت های نهفته است. علاوه بر این، پوشیدن اینویسالاین ممکن است در موارد عدم انطباق شدید، ممکن نباشد.

اگر شما به‌اندازه کافی خوش‌شانس باشید، می‌توانید طیف وسیعی از انتخاب‌ها را داشته باشید. باید تعادلی بین ارزش لوازم‌آرایشی و درمان سریع پیدا کنید. هرچه روش ارزان‌تر باشد، بریس های شما بیشتر دیده می‌شوند. با ملاقات‌های ماهانه که نمایانگر بخش قابل‌توجهی از لایحه نهایی هستند، هزینه دید کم می‌تواند بسیار زیاد شود. هرچه مدت بیشتری بریس بپوشید، هزینه بیشتری نیز پرداخت خواهید کرد.

هزینه-ارتودنسی

هزینه‌ها بر اساس مدت‌زمان استفاده از بریس می‌باشد.

مدت‌زمان استفاده از بریس نه‌تنها به نوع انتخابی شما بستگی دارد، بلکه به میزان حرکت دندان‌های شما و حمایت از درمان خود با عادت‌های خوب بستگی دارد. بیشتر بریس ها به‌طور متوسط ​​24 ماه پوشیده می‌شوند.

اگرچه در مورد موقعیت دندان‌های خود قبل از بریس کارهای زیادی نمی‌توانید انجام دهید، اما پیشرفتی که در طی مراحل انجام می‌دهید به مشارکت فعال شما بستگی دارد.

بسیاری از بیمارانی که بیش‌ازحد متوسط ​​برای پرانتز پرداخت می‌کنند، این کار را به دلیل مسائل قابل‌پیشگیری مانند براکت های شکسته و تراز آهسته انجام می‌دهند. اجتناب از غذاهایی که بریس های شمارا خرد می‌کنند یا به آن می‌چسبند، برای اطمینان از عدم نیاز به هزینه ملاقات‌های اضافی مهم است. همچنین باید تمام تلاش خود را برای تمیز نگه‌داشتن دندان‌های خود انجام دهید.

ارتودنسی

سرانجام، برخی از درمان‌ها مانند اینویسالاین می‌توانند به‌طور کامل از بین بروند، اگرچه برای ایجاد تراز مناسب باید هرروز تا 22 ساعت استفاده شود. این شما هستید که باید پیگیری کنید که چند بار چنین بریس هایی را برمی‌دارید.

سن و محل چگونه بر روی قیمت بریس ها تأثیر می‌گذارد؟

متوسط ​​هزینه‌های درمان بزرگ‌سالان بدون توجه به موقعیت مکانی، به‌طور مداوم بیشتر از متوسط ​​هزینه‌های درمان کودکان است. بااین‌حال، در بیشتر موارد، تفاوت در هزینه ناچیز است و معادل 3.6٪ است.

تقریباً در مورد هر محصول یا خدمات مصرفی، هزینه‌های ارتودنسی همراه با تراکم جمعیت و هزینه‌های زندگی افزایش می‌یابد. هرچه منطقه شهری شما بزرگ‌تر باشد، انتظار بیشتری برای پرداخت همان روش دارید. اگر در یک شهر بزرگ مثل تهران زندگی می‌کنید، می‌توانید برای پس‌انداز احتمالی به متخصصان ارتودنسی در شهرهای کوچک‌تر واقع در این نزدیکی مثل کرج مراجعه کنید.

همچنین ممکن است به دنبال دانشکده‌های دندانپزشکی نزدیک باشید، جایی که دانشجویان ارتودنسی خدمات خود را تحت نظارت دقیق مربیان خود با نرخ کاهش‌یافته ارائه می‌دهند.

بیمه دندانپزشکی می‌تواند به پرداخت هزینه بریس کمک کند.

ازآنجاکه بریس ها معمولاً مثل ونیر و یا لمینت دندان و…. به‌عنوان یک روش زیبایی در نظر گرفته می‌شوند، یافتن برنامه‌های بیمه‌ای که بتواند درمان‌های ارتودنسی را تحت پوشش قرار دهد، به‌ویژه انواع طراحی‌شده برای کمتر دیده شدن تا حدودی دشوار است. برنامه‌هایی که ارتودنسی را پوشش می‌دهند به کاهش هزینه نهایی کمک می‌کنند، اما احتمالاً انتخاب‌های شما به‌صرفه‌ترین انواع محدود می‌شود.

گاهی اوقات، نامرتبی دندان‌های بیمار به حدی شدید است که می‌تواند باعث مشکلات سلامتی مانند درد فک، دندان‌قروچه، احتمال پوسیدگی دندان یا بیماری لثه شود. در چنین مواردی، ارزیابی دندان‌پزشک می‌تواند تعیین کند که بریس ها به‌عنوان یک روش پزشکی ضروری برای پوشش هستند، حتی اگر برنامه دندانپزشکی شما شامل ارتودنسی نباشد.

پرداخت هزینه ارتودنسی به صورت قسطی

هزینه لازم برای انجام ارتودنسی روی دندان‌ها نسبتا زیاد است و تمام بیماران توانایی مالی کافی برای پرداخت یک‌جای این هزینه‌ها را ندارند. بعضی از کلینیک‌های دندانپزشکی قبول می‌کنند که بیماران مبلغی را به‌عنوان پیش پرداخت بپردازند و سپس هرماه مبلغی از هزینه درمانی خود را پرداخت کنند. برای پرداخت قسطی هزینه‌های ارتودنسی خود می‌توانید با دندانپزشکتان صحبت کنید و اگر او بپذیرد، دیگر شما مجبور به پرداخت این هزینه زیاد در یک جلسه نخواهید بود.