ارتودنسی شیشه ‌ای که به آن مهار بندهای نامرئی هم گفته می ‌شود، به راحتی بر روی دندان قرار می‌ گیرند و مانند ارتودنسی‌ های سنتی قابل دیدن نیستند. همچنین ارتودنسی‌ های دیگر در کنار ارتودنسی شیشه‌ ای وجود دارند که کاربران می‌توانند آن‌ها را هم استفاده کنند. البته نوع ارتودنسی را باید پزشک ارتودنتیست برای فرد مشخص کند.

ارتودنسی‌های شیشه‌ای دارای قیمت بالایی هستند و شما باید در حین استفاده آر این ارتودنسی بسیار مراقبت کنید. دیگر ارتودنسی‌های مورد استفاده عبارت ‌اند از:

ارتودنسی‌های سرامیکی

ارتودنسی شیشه ای-2

 

این ارتودنسی‌ها مانند ارتودنسی سنتی هستند و فقط جنس آن‌ها تفاوت دارد. همچنین ارتودنسی سرامیکی یکی از جایگزین‌ها برای ارتودنسی سنتی است. به این دلیل که در این نوع ارتودنسی از سیم و به راکت سفید یا هم رنگ دندان برای درمان استفاده می‌شود.

ارتودنسی شیشه‌ای

ارتودنسی شیشه‌ای در گروه ارتودنسی ‌های متحرک قرار می‌گیرد. این ارتودنسی از پلاستیک‌های با کیفیت بسیار بالا ساخته می‌شود که روی دندان‌ ها قرار گرفته و با فشار ایجاد فشار کمی، به مرور دندان ‌ها را حرکت می‌دهد. ارتودنسی شیشه‌ ای همان طور که گفته شد متحرک است و شما می‌توانید خودتان هر زمان که نیاز داشتید آن را از دهانتان خارج کنید. البته باید بدانید که این کار نباید بسیار زیاد تکرار شود و شما باید در طول شبانه روز حداقل ۲۲ ساعت آن‌ها را روی دندان‌هایتان نگه دارید تا نتیجه درست را ببینید. شما می‌توانید در حین غذا خوردن، رعایت بهداشت دندان و دهان و یا تمیز کردن ارتودنسی شیشه‌ای، آن را از دهانتان خارج کنید و پس از آن دوباره آن را سر جایش بگذارید.

مدت زمان درمان با ارتودنسی شیشه ‌ای

صاف کردن و تراز کردن دندان‌ ها با ارتودنسی شیشه‌ ای نسبت به ارتودنسی ‌های معمولی مدت زمان بیشتری طول می‌کشد. به طور متوسط طی ۹ تا ۱۸ ماه زمان می‌برد تا فرآیند تراز کردن دندان ‌ها با استفاده از ارتودنسی شیشه‌ای انجام شود. البته نسبت به مشکل فرد این زمان کمتر هم ممکن است بشود.

مزیت ارتودنسی های شیشه ای

بزرگترین مزیت این ارتودنسی بسیار واضح است. همانطور که گفتیم نام دیگر این ارتودنسی، ارتودنسی نامرئی  است و هیچ براکت و سیمی بر روی دندان قرار نمی گیرد و همچنین افرادی که از این نوع ارتودنسی استفاده می‌کنند، هنگام غذا خوردن می توانند آن را در بیاورند و بهداشت منظم دهان و دندان شان را بهتر و راحت تر می توانند انجام دهند. در حین استفاده از این ارتودنسی هیچ محدودیتی در مورد خوردن انواع غذا ها وجود ندارد.

نقاط ضعف بریس های شیشه ای

مهمترین نقطه ضعف این ارتودنسی قیمت آن است که مورد توجه بسیاری از افراد می باشد. قیمت ارتودنسی های شیشه ای بسیار بیشتر از ارتودنسی های فلزی، سرامیکی و انواع دیگر است. همچنین شما در حین استفاده از ارتودنسی شیشه ای باید بدانید که از غذاها و نوشیدنی های رنگی استفاده نکنید. به این دلیل که جنس آن پلاستیکی است و به مرور باعث رنگ گرفتن می شود. شما در خوردن غذاها و نوشیدنی های خیلی سرد یا خیلی داغ هم باید دقت کنید. به این دلیل که ممکن است شکل بگیرد و شما مجبور به تعویض ارتودنسی خود شوید. همچنین این ارتودنسی نمی تواند مشکلات و ناهنجاری های شدید دندانی را برطرف نماید و فقط برای مشکلات خفیف به کار برده می شود. طول درمان آن هم نسبت به انواع دیگر ارتودنسی بیشتر است.

نوع دیگر ارتودنسی نامرئی

همانطور که در ابتدا گفتیم ارتودنسی شیشه ای، ارتودنسی نامرئی هم نام گرفته است؛ بنابراین ما به نوع دیگر ارتودنسی نامریی هم می پردازیم.

نوع دیگر ارتودنسی نامرئی، پرانتزهای زبانی یا لینگوال است. این ارتودنسی ها مزایای بسیاری نسبت به ارتودنسی سنتی دارند. ارتودنسی زبانی یا لینگوال همانند ارتودنسی های سنتی از فلز و سیم برای ترازبندی دندان ها و تمام مشکلات آن ها استفاده می کند و تفاوتش در این است که در داخل دهان و پشت دندان نصب می شود و هیچ کسی متوجه نمی‌شود که شما در حال درمان توسط ارتودنسی هستید و به راحتی می تواند لبخندتان را نثار اطرافیانتان کنید، بدون اینکه هیچ سیمی یا براکتی روی دندان شما مشاهده شود.

مزیت ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی شیشه ای-3

 

مزیت بریس های زبانی نسبت به باقی ارتودنسی ها این است که برای طیف وسیعی از مشکلات می توان از آن ها استفاده کرد؛ زیرا هم بزرگسالان و هم نوجوانان می توانند ارتودنسی های زبانی را استفاده کنند. این ارتودنسی می توانند مشکلات شدید را حل کنند، حتی اگر مدت زمان طولانی نیاز به درمان داشته باشد. این ارتودنسی ها استحکام بالایی دارند و مانند ارتودنسی های شیشه ای سریع آسیب نمی بینند و نمی شکنند؛ ولی باید بدانید که رعایت بهداشت دهان و دندان در این ارتودنسی بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. به این دلیل که در جای سختی نصب می شود و رعایت بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن کمی سخت تر می‌شود.

ارتودنسی شیشه ای چگونه بر روی دندان ها قرار می گیرد

برای دریافت ارتودنسی شیشه ای ابتدا باید یک مشاوره با پزشک خود داشته باشید که می‌خواهد دندان های شما ارتودنسی کند. ابتدا پزشک عکس سه بعدی از دندان های شما می گیرد و وضعیت دندان های شما را بررسی می‌کند. پس از بررسی وضعیت، وقتی به این نتیجه رسید که شما می توانید از نوع ارتودنسی شیشه ای برای درمان استفاده کنید، با استفاده از یک برنامه روند تولید، ساخت و طول درمان را به شما اعلام می کند. این ارتودنسی به دلیل اینکه با برنامه طراحی و تولید می شود، می تواند قبل از شروع درمان تمام روند طول درمان را به شما نشان دهد. پس از آن نمونه عکس ارتودنسی به لابراتور فرستاده می شود و ارتودنسی شما ساخته شده و بر روی دندان هایتان قرار می گیرد.

نکته قابل توجه در ارتودنسی شیشه ای این است که این ارتودنسی فقط می تواند مشکلاتی که شدت ندارند را برطرف کند و روند درمان آن نسبت به ارتودنسی های دیگر کمی بیشتر است. به این دلیل که فشار کمی برای حرکت کردن دندان ها توسط این ارتودنسی وارد می شود و دندان ها به آرامی حرکت می کنند.