ارتودنسی رنگی

ارتودنسی رنگی که ما اغلب به اسم بریس رنگی می شناسیم، در واقع از فلز ساخته شده‌اند. علت این رنگ به خاطر الاستیک‌هایی است که باعث محکم شدن براکت ها به دندان هستند. الاستیک ها به شما این امکان را می‌دهد تا از ارتودنسی رنگی خود لذت ببرید.متخصص ارتودنسی شما با یک چسب مخصوص دندان که قوی است براکت فلزی را به هر دندان می‌چسباند و سپس براکت‌ها را با سیمی به نام ‘archwire’ متصل می‌کند. متخصص ارتودنسی سیم را در مکان‌های مختلف تنظیم می‌کند تا دندان‌های شما به تدریج در یک راستا قرار بگیرند.

نصب بریس‌های شما یک یا دو ساعت طول خواهد کشید، اما هر معاینه پس از جایگذاری فقط حدود 20 دقیقه طول می‌کشد. احساس درد در دندان‌های شما چند روز بعد و بعد از هر معاینه احتمالا وجود خواهد داشت. درمان با بریس‌های رنگی بسته به میزان نامرتب بودن دندان‌های شما معمولاً 18-24 ماه طول می‌کشد.

 

چرا بریس‌ها نوارهای رنگی دارند؟

در بریس‌ها دو نوع الاستیک ارتودنسی وجود دارد که هرکدام به اهداف خاص خود عمل می‌کنند. نوارهای الاستیک ریزی بر روی هر یک از براکت‌های فلزی قرار گرفته تا سیم قوس را در جای خود نگه دارد. این‌ها همچنین به عنوان “لیگاتور” شناخته می‌شوند. سیم نقش مهمی در کنترل نحوه حرکت دندان‌های شما دارد، بنابراین این الاستیک‌ها وظیفه مهمی دارند. الاستیک‌ها رنگ‌های زیادی دارند که شما می‌توانید انتخاب کنید.

دندانپزشکان از ابزارهای ویژه برای نصب و برداشتن این نوارهای کوچک استفاده می‌کنند. نوارهای الاستیکی بزرگتری نیز ممکن است بین فک بالا و پایین قرار بگیرند تا به تراز شدن کمک کنند. این مسئله بیشتر در مورد بریس‌های کودکان وجود دارد. آن‌ها به قلاب‌های مخصوص بر روی براکت‌ها متصل می‌شوند.

این موارد به عنوان “الاستیک‌های بین طاقی” شناخته می‌شوند و بیشتر شبیه نوارهای لاستیکی هستند که در خانه استفاده می‌کنید. کمتر در رنگ‌های مختلف عرضه می‌شوند و معمولاً در کناره‌های دهان قرار می‌گیرند تا کمتر دیده شوند. اگر مهاربندهای شما به الاستیک‌های بین طاق نیاز دارند، باید خودتان یاد بگیرید که آن‌ها را نصب کنید زیرا باید چندین بار در روز تعویض شوند.

انتخاب رنگ بریس

دندانپزشکان می‌فهمند که داشتن انتخاب ارتودنسی رنگی برای دندان‌ها باعث می‌شود بیماران با لبخندهایشان احساس راحتی بیشتری کنند. شما اغلب می‌توانید رنگ‌های موجود را در کلینیک‌ها بر روی چرخ رنگ بریس مشاهده کنید. برخی از گزینه‌های احتمالی عبارتند از:

  • سفید و شفاف (برای ظاهری زیباتر).
  • خاکستری و نقره ای (متناسب با براکت‌های فلزی).
  • رنگ‌های نئون روشن.
  • سایه‌های متالیک تیره تر.
  • الاستیک‌های درخشان در تاریکی.

با این حال، به یاد داشته باشید که مارک‌های مختلف با گزینه‌های مختلف رنگی ارائه می‌شوند. شما باید در مورد طیف دقیق رنگی که می‌توانید انتخاب کنید از متخصص ارتودنسی خود بپرسید. شما باید از او بخواهید در اولین قرار ملاقات خود چرخ رنگ بریس‌ها را مشاهده کنید تا بتوانید رنگ‌هایی را که با سلایقتان می‌خواند انتخاب کنید. آخرین چیزی که می‌خواهید عجله در تصمیم گیری است؛ زیرا شاید بعد از انتخاب خود پشیمان شوید. پس باید با دقت کافی انتخاب رنگ را انجام دهید.

 

ارتودنسی رنگی-2

 

آیا می‌توانید رنگ بندی‌های خود را با دندانپزشک انتخاب کنید؟

بله، تمام دندانپزشکان ارائه دهنده بریس‌های فلزی باید طیف وسیعی از رنگ‌های الاستیک را برای انتخاب شما به همراه داشته باشند. برخی از گزینه‌ها به دلیل هزینه بالا مانند رنگ‌های متالیک و تیره فقط ممکن است به بیماران خصوصی و ثروتمند ارائه شود، اما باقی بیماران هنوز می‌توانند انتخاب‌های مناسبی برای دندان خود داشته باشند.

چند بار می‌توانم رنگ بریس هایم را تغییر دهم؟

شما می‌توانید هر زمان که برای یک تنظیم به متخصص ارتودنسی مراجعه می‌کنید، رنگ‌های بریس خود را تغییر دهید. این ملاقات‌ها معمولاً هر 6 تا 8 هفته در طول درمان شما انجام می‌شود. در کل به معنی 12 تا 20 ترکیب مختلف رنگ در اختیار شما است تا آنان را انتخاب کرده و از زیبایی دندان‌های خود لذت ببرید.

گفتنی است که تعداد رنگ بندی‌های موجود بسیار زیاد است و شما نباید نگران نبود رنگ دلخواه خود در این رنگ بندی‌ها باشید. تنها نکته قابل ذکر این است که حتما قبل از انجام ارتودنسی رنگی، طرح‌های بریس‌ها را در اینترنت روی دندان سایر افراد ببینید.

 

بریس‌های رنگی برای کودکان و نوجوانان

به عنوان یک پدر یا مادر، ​​ممکن است از انتخاب رنگ فرزندتان برای بریس‌های او دلهره داشته باشید، اما به خاطر داشته باشید که این فقط یک روش دیگر برای بیان شخصیت وی است. در واقع انتخاب رنگ بریس هیچ تفاوتی با پوشیدن لباس رنگی ندارد.

کودک یا نوجوان شما ممکن است از ابتدا مجبور به نصب بریس نباشند، اما شما می‌توانید با دادن اجازه، کنترل کامل روی رنگ‌های ارتودنسی انتخاب شده، تجربه ارتودنسی رنگی را لذت بخش‌تر کنید. شما با مشاهده رنگ‌بندی‌های دیگران می‌توانید تصور کنید که یک ترکیب خاص پس از نصب چگونه به نظر خواهد رسد.

همچنین باید به فرزندتان کمک کنید تا از سیم‌های ارتودنسی خود مراقبت کند. این شامل موارد زیر است:

  • هر روز با دقت نخ دندان بکشید و مسواک بزنید.
  • از خوردن غذا‌های شیرین و دارای خاصیت چسبندگی(آدامس، پفک و…) خودداری کنید.
  • با به همراه داشتن و استفاده از محافظ دندان هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی.
  • شرکت در قرار ملاقات‌های مشخص شده با دندانپزشک.
  • استفاده از نگهدارنده پس از برداشتن بریس ها.

 

اهمیت بهداشت دهان و دندان

 

بهداشت دهان و دندان هنگام استفاده از بریس از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر به درستی تمیز نشوند، محل پرورش باکتری‌ها می‌شوند که می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان و سایر مشکلات بهداشت دهان و دندان برای کودک شما شود. علاوه بر مشکلات بوجود آمده در دهان و دندان عدم رعایت بهداشت هنگام داشتن بریس می‌تواند بر سایر اندام شما هم تاثیر بگذارد.

اگر در حال حاضر مسواک برقی برای کودک خود نخریده‌اید، خرید یک سر مخصوص تمیز کننده ارتودنسی را در نظر بگیرید. ممکن است یک دستگاه پیشرفته نیز مفید باشد. این دستگاه‌ها جریان‌هایی با فشار زیاد از آب منتشر می‌کنند تا بین دندان‌ها تمیز شوند و مواد غذایی را که در بریس‌ها قرار دارند از دندان جدا کنند.

برای شما و فرزندتان احتمالاً این کار بسیار ساده تر از تلاش برای تمیز کردن بریس‌ها با نخ دندان است. این روش فقط در صورت سختی در کشیدن نخ دندان و داشتن پول کافی توصیه می‌شود. این روش به دلیل کمی پیچیدگی در انجام کار بهتر است با آموزش قبلی انجام گیرد.

بیشتر بخوانید :

ارتودنسی یا کامپوزیت ، کدام بهتر است ؟ 

ارتودنسی دندان چه عوارضی دارد ؟